yanma.gen.tr https://www.yanma.gen.tr Yanma, Yanma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, yanma.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Yemek Borusunda Yanma https://www.yanma.gen.tr/yemek-borusunda-yanma.html Sat, 27 Oct 2018 09:32:49 +0000 Yemek borusunda yanma, tüketilen gıdaların sindirimi esnasında gerekli olan mide asidi yemek borusuna doğru çıktığında, yemek borusunda yanmaya yol açar. Bu durum halk arasında reflü olarak bilinir. Yanma haricinde hazımsız Yemek borusunda yanma, tüketilen gıdaların sindirimi esnasında gerekli olan mide asidi yemek borusuna doğru çıktığında, yemek borusunda yanmaya yol açar. Bu durum halk arasında reflü olarak bilinir. Yanma haricinde hazımsızlık ve mide sıvısının ağızda hissedilmesi gibi şikayetler yaşanabilir. Yemek borusu yanması mide asidi üretimini arttıran besinlerin az tüketilmesiyle yemek borusu yanması belli oranda kontrol altına alınabilir.
Eğer beslenme programında yapılan değişmelere rağmen yemek borusu yanması şikayetinde azalma olmuyorsa bazı ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir.

Yemek borusu yanması belirtileri

Mide asidi mideye ulaşan gıdaları parçalamak için kullanılan bir maddedir. Mide zarı yapı olarak bu aside uygundur. Fakat yemek borusu yapısı bu asit için uygun değildir. Mide asidi yemek borusun a doğru çıktığında, bu asit nedeniyle yemek borusunda yanma olur. Oluşan yanma göğüste ağrı şeklinde hissedilebilir. Yaşanan yanma ve ağrı daha çok yemeklerin ardından yaşanır. Çünkü yemeklerden sonra mide asidi salgılanmaya başlar. Aşırı yağlı, baharatlı bir öğünden sonra mide normalden daha fazla asit salgılamaya başlar ve yaşanan şikayetler çok daha uzun sürebilir.

Mide asidi yemek borusunu geçip ağıza kadar ulaşmışsa bu durum ağızda hoş olmayan, acı bir tada yol açabilir. Asit ağıza kadar çıkmasa da gırtlağa ulaştığında yine ağızda acı bir tat hissedilebilir.

Kişi sesi kısıldığında grip ya da soğuk algınlığına bağlı bir hastalığa yakalandığını düşünebilir. Ancak ses kısıklığı yemek borusu yanması yani reflü nedeniyle yaşanabilir. Mide asidi yemek borusunu geçip, ses tellerine ulaştığında ses tellerinin tahriş olmasına ve dolayısıyla ses kısıklığına neden olabilir.

Mide asidi yemek borusunu tahriş ettiğinde boğaz ağrısı görünebilir. Bu durum genelde soğuk algınlığı ile karıştırılabilir. Burun akıntısı ya da hapşırma gibi herhangi bir yakınma olmaksızın yalnızca boğaz ağrısı yaşanıyorsa bu durum yemek borusu yanması nedeniyle oluşabilir.

Yemek Borusunda YanmaYemek borusunda yanma nasıl tedavi edilir

Hasta doktora başvurduğunda şikayetlerini anlatır ve doktor şikayetleri dikkatli bir şekilde değerlendirirse herhangi bir tetkik yapmadan yemek borusu yanması teşhis edilebilir. Eğer konu ile alakalı anatomik bir sebepten şüphe duyuluyorsa bazı testlerin yapılması gerekebilir. Bu testler, yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı filmi, Gasroskopi, Özefagus manometresi ve pH metre'dir.

Yemek borusunda yanma, beslenme alışkanlıklarında yapılan bazı uygulamalarla da genelde kontrol altına alınabilir. Örneğin gün içinde 4 litre kadar su içmek tedavi için önemlidir. Ayrıca rafine şeker, unlu gıdalardan kaçınmak gerekir. Bu tür gıdalar yanmanın artmasına yol açabilir. Günlük 4 diş kadar sarımsak yenebilir. Sarımsak ikiye bölünerek ya da ezilerek su yardımıyla yutulabilir. Bunların haricinde kefir, yemek borusu yanması için oldukça faydalıdır. Kefir bağırsaklarda iyi bakterilerin artmasını sağlayarak, sindirim enzimleri üretimini arttırır.

Yemek borusunda yanma için ilk önce mide asidini azaltan ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar anti asitler, Proton pompa inhibitörleri ve H2 reseptör blokerleridir. Uygulanan ilaç tedavisine rağmen hastanın şikayetlerinde azalma sağlanamamışsa ve kanama gibi bazı komplikasyonlar varsa cerrahiye başvurulabilir.
]]>
Gözde Yanma https://www.yanma.gen.tr/gozde-yanma.html Sat, 27 Oct 2018 19:52:24 +0000 Gözde Yanma; Çeşitli nedenlerle gözde meydana gelen sızlama hissidir. Bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi gözde yanma şikayeti olan insanlarda günlük hayatın devamlılığı aksamaktadır. Meşguluyetimiz olan iş hayatın Gözde Yanma; Çeşitli nedenlerle gözde meydana gelen sızlama hissidir. Bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi gözde yanma şikayeti olan insanlarda günlük hayatın devamlılığı aksamaktadır. Meşguluyetimiz olan iş hayatını da önemli derecede etkilemektedir. Bu sebeple tedavisi asla ihmal edilmemeli ve doğru tedavi yöntemi uygulanması için göz yanmasının neden kaynaklandığının saptanması oldukça önemlidir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi göz yanması pek çok değişik nedenden kaynaklanabiliyor. Şimdi sizlerle göz yanmasının kaynaklandığı nedenleri paylaşacağız.

Göz Yanmasına Sebep Olan Çevresel Nedenler;

 • Güneş ışığında uzun süreli bekleme
 • Havanın çok kirli olması
 • Rüzgarlı günler
 • Havuz suyundaki klorla temas
 • Toz
 • Sigara dumanına maruz kalma
 • Saç boyası
 • Saç spreyi

Gözlerimiz ve cildimizin üzerinde kirli havanın çok büyük bir etkisi vardır. Bizim gözle göremeyeceğimiz kimyasallar havanın içinde bulunmaktadır ve bu kimyasalların gözlerimiz üzerine uyguladığı yoğun baskı sonucu gözde yanma oluşur.

Güneşin insan vücudunda zararlı etkilerini en çok çeken organ gözlerdir. Uzmanların açıkladığı bir gerçek vardır ki güneşin son yıllarda insan vücuduna faydadan çok zararlı etkiler bıraktığıdır. Bu sebepten gözlerinizde ki yanma hissinin ihmal edilmeden tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdir de devamında kızarıklık, başka şikayetler ve görme de sorunlar yaşayabilirsiniz. 

Rüzgarlı günlerde havadaki polenlerle beraber yerden kalkan toz ve pislik zerrecikleri sonucu gözde yanma meydana gelir. Rüzgar çevresel bir faktördür ve bunu biz kontrol edemeyeceğimiz için tedavisini ihmal etmeyelim ve rüzgarlı günlerde rahat rahat dolaşabilelim.

Saç spreyi ya da saç boyası günlük hayatımızda kullandığımız  tamamen kimyasal içerikli ürünlerdir. Bu kimyasallar cilt üzerinde de olumsuz etki bırakmakla beraber en çok göze zararlıdır. Saç spreyinin yada saç boyasının gözünüzle teması sırasında hemen gözlerinizi bol su ile yıkayın ve açık havaya çıkıp temiz hava alın. 

Göz Yanmasının Hastalıklarla İlgili Nedenleri 

 • Göz kuruluğu
 • Göz nezlesi
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Işık korkusu (fotofobi)
 • Göz yorgunluğu (astenopi)

Tıp dilinde “konjonktivit” olarak adlandırılan göz nezlesi göz kapağının iç yüzeyi ile gözün beyaz kısmının bir bölümünü örten ince zarın iltihaplanması veya enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır.  Göz nezlesi enfeksiyon kaynaklı olmakla beraber viral yolla da bulaşabilir. 

Göz kuruluğukişinin gözyaşının azalması veya gözyaşı kalitesinin düşmesiyle ortaya çıkar. İleri yaşlarda görülmekle beraber özellikle bayanlarda menopoz döneminde daha ciddi boyutlara ulaşır. Gözdeki kuruluk beraberinde göz yanmasını ortaya çıkarır. Uzun süreli bilgisayar ekranına bakmak ve uzun süre lens kullanmak göz kuruluğuna neden olabilen etkenlerdir. 

Gözleri yoğun olarak kullanma sonucu, gözün yorulmasıyla göz  yorgunluğu ortaya çıkar. Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak yada az ışığa maruz kalmak göz yorgunluğunun nedenlerindendir. Dinlenerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. 

Göz Yanmasına Sebep Olan Alerjik Nedenler;

 • Polenler
 • Hayvan Kepeği
 • Küf mantarları
 • Kolonyalar
 • Parfümler

Göz yanmasına sebep olan en yaygın ve en bilindik nedenler alerjik olanlarıdır. Özellikle sık sık tekrar eden veya kronik hale gelen göz yanmaların da alerjik faktörler aranmasında fayda vardır ve teşhis daha çabuk konulabilir. Alerjiden kaynaklanan göz yanmalarının ilk nedeni olarak tabi ki karşımıza polenler çıkar. Mevsimsel olarak etkilerinde değişkenlik ve artış gösteren polenlerin en etkili olduğu aylar ilkbahar aylarıdır. 

Küf mantarları da göz yanmasının başka bir nedenidir. Havada var olan  sporların özellikle nemli ve besinli ortamlarda bir araya gelip çoğalmasıyla]]> Yanma https://www.yanma.gen.tr/yanma.html Sun, 28 Oct 2018 17:51:40 +0000 Yanma, İnsanların vücudunda çeşitli nedenlere bağlı olarak yanma hisleri meydana gelir. Bazı durumlarda deri altında bazı durumlarda ise deri yüzeyinde bu yanmalar ortaya çıkmaktadır. Örnek verecek olursak; kollarda meydan Yanma, İnsanların vücudunda çeşitli nedenlere bağlı olarak yanma hisleri meydana gelir. Bazı durumlarda deri altında bazı durumlarda ise deri yüzeyinde bu yanmalar ortaya çıkmaktadır. Örnek verecek olursak; kollarda meydana gelen yanmalar, sırtta meydana gelen yanmalar, ensede meydana gelen yanmalar, alında meydana gelen yanmalar, boğazda meydana gelen yanmalar, karında meydana gelen yanmalar, idrar yolunda meydana gelen yanmalar gibi birçok yanma bulunmaktadır. Verdiğimiz örneklerden birkaçını ele alalım:

Kolda meydana gelen yanma: Kollardaki yanmaların biçimleri ilk olarak karıncalanma ile başlar ve devamında uyuşma meydana gelir. Kollarda meydana gelen yanmaların nedenlerinden biri sinirlerin hasar görmesinden kaynaklı olabilir veya kollarda sinir sıkışmasının meydana gelmesi de yanma meydana gelmesine sebep olmaktadır. Kolların çok fazla hareketsiz kalması da kolların uyuşmasına ve yanmalara neden olmaktadır. Bu duruma dikkat edilmelidir. Çok hareketsiz kalmamaya özen gösterilebilinir. Şeker hastalığı olan insanların en çok şikayet ettikleri konulardan bir tanesi de kollarda yanmaların oluşmasıdır. Çünkü vücuttaki şeker seviyesi birden değişince vücudumuz kollarda yanma şeklinde sinyaller verir. Kollarda meydana gelen yanmaların bir diğer nedeni ise vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. B12 vitaminini vücut takviye edemezse kollarda yanma ve uyuşmalar başlar. Bundan dolayı düzenli vitaminleri almanız gerekmektedir. Romatizmal rahatsızlığı olan insanların birçoğunda yanma şikayetleri vardır. 

Sırtta meydana gelen yanma: Sırtınızda yanma hissi meydana geliyorsa bu bir hastalığın habercisidir. Sırt bölgenizde karıncalanma, acıma ve yanma hislerinin oluşması romatizma hastalığının meydana geldiğini gösterir. Etkileme alanları ise kasların kemikle birleştiği alanları ve kasları çok etkilemektedir. En çok kadınlarda görülmektedir. Bu romatizma çeşidi yumuşak doku romatizması olarak görülür. Bu rahatsızlığın meydana gelmesi ile sırttan boyun ve omuz bölgelerinde bir alanda toplanabilmektedir. Sırtta karıncalanma, yanmanın yanı sıra üşümede meydana gelmektedir. Bu meydana gelen ağrılar el ve ayaklarda bile hissedilmesine neden olmaktadır. Sırtınızda yanma hissi duyuyorsanız bunun için ilk olarak stresten uzak durun. Sürekli spor yapın ve uyku probleminiz varsa uykunuzu düzene sokmayı deneyin.

Alında meydana gelen yanmalar:  Alınlarda meydan gelen yanmaların en önemli nedenlerinden biri sinir sıkışmasıdır. Bu yanmalar gün içerisinde sizi huzursuz ederek dayanılmaz boyutlarda acı yaşamanıza neden olmaktadır. İlk olarak alında karıncalanmalar meydana gelir ve ardından da yanmalar başlar. Alın yanmalarının bir başka sebebi uykusuz kalmaktır. Çok fazla çalışmalar sonucunda da alında yanmalar meydana gelmektedir. Bu yüzden çok çalıştıktan sonra vücudunuzu ve beyninizi dinlendirin. Uykusuz kalmamaya özen gösterin. İnsanlarda meydana gelen duygu değişimleri sonucunda da alında yanmalar meydana gelmektedir. Çok üzüldüğünüzde, ok heyecanlandığınızda sinir sıkışmaları meydana gelir ve böylece alına atarak yanmaların oluşmasına neden olur. Şeker hastalığı olanların alınlarında yanmalar meydana gelmektedir. Aynı zamanda soğuk algınlığı da alında ağrı ve yanmalar meydana getirir. Başa alınan bir darbede alında yanmalara ve ağrılara sebep olmaktadır.

Boğazda meydana gelen yanma: Boğazda meydana gelen yanmaların en önemli sebeplerinden bir tanesi soğuk algınlığıdır. Soğuk havalarda meydana gelen bu rahatsızlıklar boğazların çok çabuk mikrop kapmasına neden olur. Boğazlarda hem iltihap oluşur hem yanma meydana gelir. Bunun için soğuk havalarda çok daha fazla dikkat edilmelidir. Alerjisi olan insanlarında boğazlarında yanmalar meydana gelmektedir. Hava kirliliğinin çok olması boğazda yanmaların oluşmasına ve boğazda kaşıntılar, bulantılara neden olmaktadır. Bir başka nedeni ise reflü rahatsızlığıdır. Reflü rahatsızlığı midede meydana gelen asidin boğaza gitmesi nedeni ile boğazda öksürme ve yanmalar m]]> Rüyada Yanmak https://www.yanma.gen.tr/ruyada-yanmak.html Mon, 29 Oct 2018 06:54:07 +0000 Rüyada Yanmak, Rüyada yanmak iyiye ve hayırlı haberlere yorumlanır. Rüya sahibinin beklemediği güzel haberler alacağına yorumlanır. Aslında rüyada yanmak kötüye yorumlanır olarak bilinir. Dinine bağlı ve ibadetlerini yerine Rüyada Yanmak, Rüyada yanmak iyiye ve hayırlı haberlere yorumlanır. Rüya sahibinin beklemediği güzel haberler alacağına yorumlanır. Aslında rüyada yanmak kötüye yorumlanır olarak bilinir. Dinine bağlı ve ibadetlerini yerine getirdiğine de yorumlanır. Rüyada yanmak çok farklı durumlara yorumlanır. Rüyasında ateşlerde yandığını gören rüya sahibi Allah katında iyiye yorumlanır. Ve hiç ummadığı zamanlarda güzel haberler alacağına da yorumlanır. Bir farklı olarak da helale yaklaşıp, haram da uzaklaşacağına yorumlanır. Genellikle Allah katında ibadetlerini yapan ve Allah'ın rızası olan işleri yapan kişiler rüyasında yandığını görür. Bu kişiler için haklarında hayırlı şeylerin olacağına ve hayatın güzelliklerde faydalanacağına yorumlanır. 


Rüyada birinin yandığını görmek, Rüyada kendinin değilde bir tanıdığının veya bir kişinin yandığını görmek iyiye yorumlanmaz. Rüyasında gördüğü kişiden kötü sözler duyacağına veya hak etmediği bir durum ile karşılaşacağına yorumlanır. Rüyasında gördüğün kişinin arkasında iş çevireceğine veya kendisine iki yüzlü olacağına yorumlanır. Aynı zamanda rüyasında gördüğü kişi arkasında istemediği bir işi çevireceğine de yorumlanır. Rüyada birinin yandığını görmek çok farklı durumlara yorumlanır. 

Rüyada ateşte yanmak, Rüyasında ateşte yandığını görmek iyi duruma yorumlanmaz. Rüya sahibinin Allah katında hayırlı işler yapmayacağına yorumlanır. Başkasının malına, namusuna göz diktiğine ve başkasının hakkına geçtiğine de yorumlanır. Allah katında helal rızkı olmadığına da yorumlanır. Rüya sahibini uyarmak için de görülen bir rüyadır. Yani genel olarak kötüye yorumlanan bir rüyadır.

Rüyada YanmakRüyada sıcak su ile yanmak, Rüyada görülen sıcak su ile yanma iyiye yorumlanmaz. Rüya sahibinin bunalıma girdiğine ve mantıklı hareket etmediğine yorumlanır. Rüyasında sıcak su ile yandığını gören kişi çevresinde hak etmediği durumlar karşısında zararlı işler yapacağına da yorumlanır. Genel olarak iyiye yorumlanmaz. Rüya gören kişi uyarıcı bir rüyadır. Rüya sahibi hayatta ümidi kesmiş ve yaşamdan herhangi bir tat almadığına yorumlanır.
]]>
El Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.yanma.gen.tr/el-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Mon, 29 Oct 2018 07:26:42 +0000 El Yanmasına Ne İyi Gelir, doku altında ya da dokuda çeşitli bir takım nedenlerden kaynaklanan hasarlara yanık denilmektedir. Yanıkların doğurmuş olduğu tahribata göre 4 gruba ayırmak mümkündür. El yanmalar

El Yanmasına Ne İyi Gelir, doku altında ya da dokuda çeşitli bir takım nedenlerden kaynaklanan hasarlara yanık denilmektedir. Yanıkların doğurmuş olduğu tahribata göre 4 gruba ayırmak mümkündür. El yanmaları 2. Dereceden yanıklar kategorisine girmektedir. Eli yanan bir birey bu durum çok dikkat etmesi gerekir. El yanması sırasında ve sonrasında nasıl hareket etmesi gerektiği bilmesi oldukça işine yarayacaktır. Ancak şu da unutulmamalıdır ki yanık boyutu 3. Ya da 4. Dereceye ulaşmış ise kesinlikle tıbbi müdahale gerekmektedir.

El yanmasına karşı alınan yanlış önlemler

Öncelikle halk arasında el yanmalarına karşı bilinen yanlış uygulamaları açıklamak gerekir. Bu durum oldukça önemlidir. Çünkü hastalar halk arasında yaygın olan bu yöntemleri sıklıkla kullanmaktadır. El yanmasının olduğu bölgeye bir an önce buz konulması gerekir biçiminde oldukça yanlış bir bilgi halk arasında uygulanmaktadır. Bu bilgi tamamen yanlış olup doku hasarını daha da arttırmaktadır. Bunun yanı sıra halk arasında bilinen ancak yanıklarda herhangi bir etkisi bulunan maddeler de bulunmaktadır. Bunlar diş macunu, salça, zeytinyağı ya da yoğurt sürmektir. Bu bilgilerin ortaya atılmasında en önemli sebep yanık olan bölgedeki suyun çekilmesi yönündeki kanıdır. Ancak unutulmamalıdır ki bu tür işlemlerin uygulanması el yanığını iyileştirmek yerine çok daha kötü olmasına neden olur. 

El yanmasına karşı alınacak önlemler

Hafif düzeyli el yanıklarında ağrının azaltılarak iz bırakmadan iyileşmesini sağlamak amacıyla bir takım önlemler almak gerekir. Özellikle el yanıklarında ilk yapılacak müdahale oldukça önemlidir. Bu ilk müdahale cildin ilerleyen süreçlerde iyileşme süresini belirleyecektir. Yanık oluştuğu an doku hasarını azaltmak amacıyla el yarası belli bir miktar soğuk suyun altına tutmak uygun bir davranıştır. Bu işlemi el yanığının olduğu bölgeye yaklaşık olar 10 ile 15 dakika boyunca tutarak ağrının geçmesini beklemeliyiz. Ancak unutulmamalıdır ki bu işlemi yalnızca el yanığının yaşandığı ilk 30 dakika içerisinde uygulamak gerekmektedir. Sonrasında yapılacak uygulama yalnızca elin ağrısı alacaktır.

El yanmaları için kremler

Eczanelerde rahatlıkla bulabileceğiniz ya da evinizde bulunuyorsa eğer soğumuş haldeki yanık yere sürerek kullanabilirsiniz. Yanıklar üzerinde oldukça etkili olan krem çeşitleri şunlardır:

 • Hametan krem
 • Bepanthen plus kremi
 • Sudocream (pişik kremi olup yanıklara da iyi gelir)
 • Fito kremi
 • Silverdin kremi
 • Madecassol merhemi
 • Halibut spreyi
 • Anestol pomat (ağrı giderici etkisi vardır)

El Yanmasına Ne İyi Gelir

Bitkisel tedavi yöntemleri

El yanmaları karşı oldukça etkili bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Bunlar:

Aloe vera bitkisi el yanıkları tedavisinde kullanılır. Bunun için Aloe veranın geniş ve taze bir yaprağı kırılıp iyice yıkanır. Sonrasında ise temizlenen yaprak boyu doğrultusunda kesilir. Böylelikle içinden çıkacak olan jelimsi sıvı el yanığını olduğu yere sürülür. Bu bitki aynı zamanda güneş yanıklarının olduğu bölgeye de uygulanmaktadır.

Sarı kantaron yağı kullanımı genellikle el yanıklarına karşı uygulanan en yaygın yöntemlerdendir. Sıklıkla tercih edilen bu yöntem oldukça etkilidir.

Tespih çiçeği yağı da el yanıkları için oldukça etkilidir. Sarı kantoron yağı ile tespih çiçeği yağını eşit miktarda karıştırılıp yanığın olduğu kısma sürülmesini önerebiliriz.

Bal: el yaralarını dezenfekte etmesi yönüyle oldukça etkilidir. El yaralanması sonucu meydana gelen yaranın mikrop kapmasını önleyici etkisi bulunmaktadır. bunun yanı sıra hipertrofik skar meydana gelmesini de azaltır. Balı bir bez yardımıyla el yarasının olduğu yere uygulamanız mümkündür.<]]> Dudak Yanması https://www.yanma.gen.tr/dudak-yanmasi.html Tue, 30 Oct 2018 03:28:50 +0000 Dudak yanması, hissi dudak ve dudağı çevreleyen dokulardaki ciltte meydana gelen hasar ve sinir harabiyetidir. Genel olarak koruma ile ilgili ve şişkinlikle enfeksiyonlardan olabilecekleri gibi vitamin eksikliklerinden kaynaklı ola Dudak yanması, hissi dudak ve dudağı çevreleyen dokulardaki ciltte meydana gelen hasar ve sinir harabiyetidir. Genel olarak koruma ile ilgili ve şişkinlikle enfeksiyonlardan olabilecekleri gibi vitamin eksikliklerinden kaynaklı olabilir. Beslenme, diş sağlığı ve güzelliği ile doğrudan ilişkili olmaktadır. Dudak yanması hissi her zaman masum olmaz.


Dudak yanması nedenleri 

Genel olarak dudaklardaki sinirlere alınan hasar veya bu sinirlerin görevlerini uygun olarak yapmamaları nedeniyle ortaya çıkan durum, çoğu zaman çatlayan ve sıcaktan dolayı meydana gelir. Bu tür durumlar endişe verici değildir. Fakat beyinden dudaklara ulaşan sinirlerdeki bazı problemler de dudak yanması hissine sebep olabilirler.

Dudak yanması hissi tek bir belirti olarak oluşabildiği gibi karıncalanma hissi olarak ta başlangıç gösterir ve uyuşukluğa doğru ilerler veya bu rahatsızlıkların hepsi bir arada görülebilir. Isı, soğuk, güneş ve kimyasal nedeniyle dudak yanması rahatsızlığı meydana gelmesi çok sık karşılaşılan bir durum olmaktadır. Travma sebebiyle meydana gelen yanma hissi aniden başlar, fakat nöropati nedeniyle kaynaklanan dudakta yanma hissi yavaş yavaş gelişmektedir ve zamanla daha da kötüleşme eğilimindedir.

Vücudun sadece bir tarafında oluşan ve kol yada bacaklarda güçsüzlük, dudaklarda oluşan uyuşmayla yanma hissi sonuçları tehlikeli bir boyuta ulaşan bir inme işareti olarak belirebilir. İnme durumunda ek olarak güçsüzlük hissi, felç, kısmi felç, görmede bozukluk, konuşmada güçlük, kafa karışıklığı yada hatta kısa bir süre için bile olsa bilinç kaybı, konuşma bozuklukları, şiddetli bir baş ağrısı gibi ciddi belirtiler meydana gelebilir. Böyle belirtilerde uyanık olması ve hastanın acil bir uzman doktora gitmesi gerekir.

Dudak YanmasıDudak yanması basit nedenlerden oluşabileceği gibi çok önemli nedenlerden de kaynaklanabilir. Buna bağlı olarak dudaklarda veya vücudun farklı kesimlerinde çeşitli belirtiler oluşabilir veya şekillenebilir.

Dudaklarda çatlama, kanama, kuruluk, ağrı ve şişme meydana gelebilir. Şayet çok ciddi koşullardan kaynaklanıyorsa dudakta yanma hissine his değişiklikleri, dokunma hissine karşı hassasiyet, eklem uyumunun sağlanamaması, kas güçsüzlüğü ve yürümede zorluk, sinir ağrısı, uyuşma veya ayak parmaklarında ağrı veya sıcaklıkları hissetme değişiklikleri, yürürken ağrı, ülser, enfeksiyonlar, şekil bozuklukları, eklem ve kemik ağrısı gibi çok önemli ayak problemleri, karıncalanma veya uyuşma, geceleri kötü olabilen keskin ve batıcı ağrı eşlik edebilir. Bütün bu durumlarda acil olarak, uzman bir hekim tarafından müdahale edilerek tedavi sürecine başlanmalıdır. 
]]>
Gebelikte Mide Yanması https://www.yanma.gen.tr/gebelikte-mide-yanmasi.html Wed, 31 Oct 2018 01:24:35 +0000 Gebelikte mide yanması, halk arasında mide yanması bebeğin saçlarından kaynaklandığını söylerler. Bu gibi inanışlar doğru değildir. Gebelikte midenin yanması hormonların artması rahimin büyüyüp mideye baskı yapması mided Gebelikte mide yanması, halk arasında mide yanması bebeğin saçlarından kaynaklandığını söylerler. Bu gibi inanışlar doğru değildir. Gebelikte midenin yanması hormonların artması rahimin büyüyüp mideye baskı yapması midede yanmaya sebep olur. Ayrıca göğüste ve kalp bölgesinde de yanmalar olur. Bu durumda mide ekşimesine ve mide ağrısına sebep olabiliyor. Gebelikte artan hormonların etkisiyle midenin yemek borusu ile birleştiği bölgedeki girişi gevşiyor. Bu yüzden mide asiti yemek borusuna geçerek yukarıya kaçıyor. Bu yüzden midede yanma ekşime şikayetine sebep oluyor. Bu durumada reflü denir. Reflü oluşan insanların ağızlarına acı su gelmesi şeklinde şikayetler olur. 

Gebelikte rahimin giderek büyüyüp mideye baskı yapması ile bu şikayetler gebeliğin son aylarında daha da çok artar. Mide ağrısı ve mide yanması şikayetleri reflü yani ağıza acı su gelmesi olmadan tek başına da olabilir. Bazen gebelikten önce olan ya da gebelikte başlayan mide ülseri gibi problemler midede ağrıya,  yanmaya ve ekşime şikayetlerine sebep olur.

Gebelikte mide yanması neden olur

Gebelik sırasında bazı anne adaylarında çok rahatsız edici olan mide yanmasının nedenleri sindirim sisteminin ve bağırsak hareketleri yavaşlamasıdır. Gebelikte en çok yapılan hatalardan biri de hamilelikte yanlış besleneden kaynaklanan durumlardır. 

Gebelikte Mide YanmasıGebelikte mide yanması önlemek için alınacak önlemler:

Gebelikte mide yanması olmaması için şunlara dikkat edilmemelir. 
 • Kesinlikle sigara kullanmayın
 • Fazla kahve içmeyin
 • Kesinlikle asitli içecekler içmeyin
 • Aşırı sıcak yemekler ve içecekler tüketmeyin
 • Besinlerinizi iyice çiğneyerek yutmak çok faydalıdır
 • Yemek sırasında aşırı su ve içecekler içmeyin
 • Fazla hamur işi yiyecekler yemeyin
 • Sabah ve öğlen sıkı beslenin akşam hafif şeyler tüketin
 • Sıkı ve dar giyecekler giymeyin
 • Bir seferde çok yemek yemeyin sık ve az miktarda yiyin 
 • Geç saatlerde yemek yemeyin ve en geç 8 de yemek yemiş olun 
 • Ilık süt içmek çok faydalıdır ve mide yanması şikayetlerinize iyi gelecektir
 • Fazla kızartmalar, ve yağlı yiyecekler tüketmeyin 
 • Fazla baharatlı gıdalar tüketmeyin. Çünkü mide yanmasını çoğaltır
 • Acılı yiyecekler yemekten kaçının
 • Yüksek yastık kullanmak faydalı olabilir
 • Yatış pozisyonunu güzel ayarlayın
 • Doktorunuzun önereceği mide asitini giderici ilaçlar kullanabilirsiniz.
 • Daha önceden yemediğiniz tatları denemeyin
 • Elma, armut gibi rahatlatıcı meyveler yiyerek midenizi rahatlatın 
 •  Mide yanması şikayetlerini badem, zencefil gibi zengin lif içeren besinleri tüketmek iyi gelir
 • Kısa aralıklarla tempolu yürüyüş yapmak faydalıdır. Vücudunuzu hareketsiz bırakmayın
]]>
Hamilelikte Boğaz Yanması https://www.yanma.gen.tr/hamilelikte-bogaz-yanmasi.html Wed, 31 Oct 2018 18:04:39 +0000 Hamilelikte Boğaz Yanması, hormonlar ve karın içinde rahimin büyümesi ile midenin içindeki asidin yemek borusuna sürekli kaçması nedeni ile boğazda oluşan tahriştir. Hamilelikte Boğaz Yanması dışında mide yanması, kab Hamilelikte Boğaz Yanması, hormonlar ve karın içinde rahimin büyümesi ile midenin içindeki asidin yemek borusuna sürekli kaçması nedeni ile boğazda oluşan tahriştir. Hamilelikte Boğaz Yanması dışında mide yanması, kabızlık, hazımsızlık ve gaz gibi sorunlar oluşur. Hamilelikte boğaz yanmasını genelde erken gebeliklerde, çok aşermelerde ve bulantı veya kusmanın çok olması nedeni ile olur. Fakat hamilelikte boğaz yanmasının genel nedeni olarak mide yanmasıdır. Hamilelikte mide yanması olan bayanların bir çoğu boğaz yanması da yaşamaktadır. Bu yüzden ilk önce midenize iyi bakmanız gerekir. 

Hamilelikte Boğaz YanmasıGebelikte Mide Yanması İçin Alınabilecek Önlemler:
 • Öğünlerinizin arasını çok uzun tutmayınız. Sık sık ve küçükler öğünler halinde yemelisiniz. 
 • Boğaz yanmanızı veya mide yanmanızı tetikleyecek hareketlerden uzak durmalısınız. Örneğin; yemek yedikten sonra hemen yatmamalısınız veya aniden öne doğru hareket etmeyiniz.
 • Yemek yedikten sonra dik oturmaya özen göstermelisiniz. Sırtınıza yastıklar ile destek yapmalısınız. 
 • Boğaz yanmanız öğünlerinizi düzelttikten sonra yada yapılmaması gereken hareketlerden kaçındığınız halde oluyor ise hekiminize baş vurmalısınız. 
 • Kafein içerikli, asitli gibi içeceklerden, baharatlı, acı, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı veya hiç yememelisiniz. 
 • Yemeklerden sonra kısa süreli kendinizi yormayacak şekilde yürüyüşler yapabilirsiniz.
Eğer bunları yaptığınız halde geçmiyorsa hekiminize gitmelisiniz. Doktorunuzun verdiği antibiyotik tedaviyi uygulamalısınız. Ayrıca bunlardan hariç bitkisel yöntemler de uygulanabilir. Hamilelik döneminde çay içmek çok yararlı olmasa bile boğaz yanması durumunda çaya bir miktar limon sıkıp bal koyarsanız eğer hamilelikte boğaz yanmasına iyi gelir. Zencefil çayı içine bal ve limon koyduğunuzda da boğaz yanmasına iyi gelmektedir. Hamilelik döneminde tatlara ve kokulara karşı hassas olabilirsiniz fakat iki veya üç diş sarımsak çiğneyip yutarsanız eğer buda boğaz yanmasına iyi gelir. 
]]>
Kadınlarda İdrar Yaparken Yanma https://www.yanma.gen.tr/kadinlarda-idrar-yaparken-yanma.html Thu, 01 Nov 2018 07:32:33 +0000 Kadınlarda idrar yaparken yanma, idrar yollarında iltihap ya da başka sorunların habercisi olabilir. Bu rahatsızlık kadınlarda daha çok görülmektedir. Kadınlarda idrar yaparken yanma hissi, hafif olacağı gibi ağrılı ve sancıl Kadınlarda idrar yaparken yanma, idrar yollarında iltihap ya da başka sorunların habercisi olabilir. Bu rahatsızlık kadınlarda daha çok görülmektedir. Kadınlarda idrar yaparken yanma hissi, hafif olacağı gibi ağrılı ve sancılı olabilmektedir. İdrarda yanma, kanama, ağrı, sancı gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonları olarak ifade edilmektedir.Kadınlarda sık sık ve az miktarda  idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi oluşmasının bir diğer adı da sistitdir. Sistit tedavi edilmediğinde böbrek rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Kadınların %40'nın hayatlarının belli bir döneminde bir kez de olsa bu rahatsızlığa yakalanmaktadırlar. Halk arasında bir diğer adı mesane iltihabı olarak da bilinmektedir. Sistit, mesane ve idrar deliği arasındaki tüpün kısa olması, menopoza girmek, gebelik kabızlığı olan kadınlarda daha yüksek oranda görülmektedir.          

Sistitin nedenleri:
 • Arkadan öne doğru yapılan tuvalet temizliğidir. Bu şekilde temizlemek anüsteki bakterilerin üretnaya bulaşmasına neden olabilmektedir. 
 • Genital bölgede kronik sorunlar yaşanması
 • Menopoz ve gebelik dönemleri. Bu dönemlerde hormonal değişiklikler yaşanmasından dolayı idrar yollarının da etkileyebilir.
 • İdrar kesesi sarkması
 • Şeker hastalığı
 • Aktif seks yaşamı
 • Kokulu, deterjanlı ve deorantlı küvette uzun süre köpük banyosu yapmak
 • İyi temizlenmemiş havuzlar da idrar yollarının mikrop kapmasına neden olur.
 • Baharatlı yiyecekler de idrar kesesini tahriş edebilir.
Kadınlarda İdrar yaparken yanma korunma yolları:

Öncelikle günde  iki litre su içilmelidir. Kişinin idrarı geldiğinde tutulmamalı, hemen tuvalete gidilmelidir. Alkol, baharatlı yiyeceklerden ve koyu çay tüketiminden uzak durulmalıdır. Bunlar mesane üzerinde uyarıcı etki yapmaktadır. Tuvaletten sonra temizliği yaparken önden arkaya doğru yapılması daha uygundur. Vajina bölgesine pudra, parfüm, sabun gibi uygulamalar idrar kanalını tahriş edebilir. Bu ürünler kullanılmamalıdır. Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Cinsel ilişkiden sonra idrara çıkılmalıdır. Bu bakterilerin yayılmasını engelleyecektir. Yaz aylarında kalabalık ve kirli havuzlara girilmemelidir.

Kadınlarda İdrar Yaparken YanmaKadınlarda İdrar yaparken yanma tedavisi:

Bu hastalığın tedavisi kısa süreli antibiyotik ilaçlardır. Ayrıca idrar temizleyici ilaç tedavisi de yapılmaktadır. Bu rahatsızlık bir kaç saatten fazla sürüyorsa üroloji uzmanına görünmek gerekir. Ayrıca fazla su içerek bakterilerin mesaneye ulaşmasını engeller. Sodalı su idrar asitlerini azaltacağından idrar yanmasında fayda sağlar. Kasık bölgesine sıcak su torbası konması ağrıyı hafifletmektedir.
]]>
Ayak Yanması https://www.yanma.gen.tr/ayak-yanmasi.html Thu, 01 Nov 2018 09:53:37 +0000 Ayak yanması, genellikle ayak yada bacaktaki sinirlerin zarar görmesinden dolayı oluşan bir şikayettir. Bu durum herhangi bir sağlık sorunu yada incinme sonucu oluşabilir. Belirtiler sürekli olabilir yada arada sırada gelip gide Ayak yanması, genellikle ayak yada bacaktaki sinirlerin zarar görmesinden dolayı oluşan bir şikayettir. Bu durum herhangi bir sağlık sorunu yada incinme sonucu oluşabilir. Belirtiler sürekli olabilir yada arada sırada gelip gider. Ayrıca yanma hissi ve uyuşuklukta bazen yanma hissine eşlik edebilir. Daha fazla zararı önlemeye yönelik tedaviye biran önce başlamak için, ayak yanmasının sebebinin bulunması büyük önem taşımaktadır.

Ayak yanmasının nedenleri

Periferik nöropati, omurgadan ayaklara kadar olan kısmın herhangi bir yerinde, bacak ve ayaklardaki sinirlerin hasar görmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Ayak yanmasının en yaygın nedenidir. Nedenleri ise, şeker hastalığı, çıkık gibi incinmeler, enfeksiyon, zona hastalığı yada kullanılan ilaçlardır. Vakaların %30'nun sebebi bilinmemektedir. Belirtileri; ayak yanmasına genelde güçsüzlük, iğnelenme yada uyuşukluk, denge ve koordinasyon bozukluğu eşlik eder. Genelde iki ayağı birden etkilemektedir. Tedavisi; belirtilerin sebebine ve önemine bağlı olarak ilk adımı dinlenmedir.

İlaçlar, periferik nöropati seviyesinin ilerleme seviyesi alacağınız ilaçları düzgün kullanmanız ve uygun bir tedaviye erken başlamanıza bağlı olarak kontrol edilebilir. Erken tedavi meydana gelen hasarı düzeltmez fakat daha ileri düzeye geçmesini ve artmasını engeller.

Fiziksel tedavi, bu yöntem ileri düzeyde sinirsel bozukluk yaşayan hastalarda sık uygulanan bir yöntemdir. Omurgaya ve boynun kemiğine aşırı baskıdan dolayı sinir iletişimde sıkıntı yaşayan veya sinirleri zarar gören kişilerde ameliyat da uygulanabilecek bir yöntemdir.  Yardımcı aletler, tekerlekli sandalye gibi aletlerin kullanımı hastalara yardımcı olacaktır. Ameliyat, eğer tümörden dolayı kaynaklanan bir sinirsel yada aşırı basınca bağlı nöropati çeşitleri var ise ameliyat gereklidir.

Ayak YanmasıDiyabetik Nöropati, diyabetin sinirlere hasar verecek derecede ilerlemesiyle birlikte periferal nöropatiye sebep olan ciddi bir rahatsızlıktır. Nedenleri; uzun süreli yüksek kan şekeri sinirlere kan götürerek, kan damarlarını ve sinirin sinyal iletme durumunu etkiler. Belirtileri; genelde ayaktan ve bacaklardan başlayarak ellere yayılabilir. Uyuşukluk, karıncalanma, geceleri artan ayak yanması, aşırı hassaslık, kas güçsüzlüğü ve ülser belirtileridir. Tedavisi; ilaçlar, kanın şeker seviyesinin kontrolü ve takip edilmesi, sağlıklı beslenme ve egzersiz, sigara ve aşırı alkol alımını bırakmak şeker hastalığına bağlı ayak yanmasına iyi gelir.

Morton nöroması, ayağınızdaki sinirlerden birini saran dokunun kalınlaşmasıdır. Nedenleri; normal olmayan ayak duruşları, ağır ve etkili sporların yapılması, bol yada dar ayakkabı giyilmesi gibi ayak üzerine baskı uygulayan durumlardır. Belirtileri; en yaygın belirtilerinden biri çakıl taşı üzerine basıyor olma hissidir. Bu durum ayak yanması, ayak tabanı, uyuşukluk ve parmakta ağrı ile de ilgilidir. Tedavi; dinlenme, buz koyma, iltihap sökücü ilaçlar, uygun ayakkabı giyimi, enjeksiyon, ameliyattır.

Metatars ağrısı, yumuşak dokuları çevreleyen ayak kemiklerinin yıpranması yada iltihaplanması. Nedenleri; aşırı ayağı kullanım, tekrar eden baskı, kas darlığı veya zayıflığı, uygun olmayan ayakkabı giyimi, garip ayak pozisyonu, iltihaplı şişlik, gut hastalığı, baskı çatlağıdır. Belirtiler; ayak yanması, özellikle baş parmakta daha fazla yanma hissi olmaktadır. Belirtiler birden değil, zaman içinde kendini yavaş yavaş göstermektedir. Tedavi; dinlenme, egzersiz, ilaçlar, enjeksiyon ve bazen de ameliyattır.

Periferal damar hastalığı, kollar ve bacaklardaki atar damarların daralarak kan akışını azaltması. Nedenleri; atardamar duvarının kalınlaşması, atardamarın daralması yada kan pıhtısı. Toplumda görülme sıklığı yaş itiba]]> Mide Yanması https://www.yanma.gen.tr/mide-yanmasi.html Thu, 01 Nov 2018 20:10:36 +0000 Mide yanması, midedeki asidin yemek borusuna doğru sızıntı yapmasıyla oluşur. Genelde mide yanması ve gırtlakta ekşime hissine sebep olur. Mide ile yemek borusunun arasında halka biçiminde bir kas bulunur. Yenilen besinlerin m Mide yanması, midedeki asidin yemek borusuna doğru sızıntı yapmasıyla oluşur. Genelde mide yanması ve gırtlakta ekşime hissine sebep olur. Mide ile yemek borusunun arasında halka biçiminde bir kas bulunur. Yenilen besinlerin mideye ulaşmasından sonra bu kas kapanır. Mide yanmasında bu kasın olması gerekenden gevşek olması sebebiyle yenilen besinler yeniden yemek borusuna doğru gelir. Bunun sonucunda yenilen besindeki asit mide yanmasına sebep olur. Mide asidi, sindirimin zor olduğu besinleri parçalamak için daha çok salgılanır. Bu durumun adı her ne kadar mide yanması olarak geçse de bu yanma aslında gırtlak ve yemek borusunun yanmasıdır. Mide yanması birçok kişinin sıklıkla karşılaştığı ve sıkıntılı zamanlar geçirmesine sebep olan bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre beş kişiden biri her hafta mide yanması şikayetinden dolayı doktora başvurmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde olan kişiler mide yanması problemiyle sık sık karşı karşıya kalır. Bunun nedeni bebeğin büyüyerek mideye baskı yapması ve bunun sonucunda mide içeriğinin yukarı doğru itilmesiyle mide asidinin yemek borusuna kaçmasıdır. 

Mide yanması neden olur

Genellikle tüketilen yiyecekler ile doğru orantılıdır. Mide ile yemek borusu arasında bulunan kası gevşeten ve bu kasa zarar veren yiyeceklerdir. Nane, kekik gibi baharatlar, acılı ve aşırı yağlı yiyecekler, kafein ve asit barındıran içecekler, soğan ve sarımsak mide yanmasına sebep olan yiyeceklere örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca bağırsak probleminden kaynaklı olarak midede bulunan yiyeceklerin boşaltımının gecikmesi, yiyeceklerin hızlı yenmesi, aşırı alkol ve sigara kullanımı, yiyeceklerin çiğnenmeden yutulması, ve midenin normalden fazla asit salgılaması da mide yanmasına sebep olur. Bazı kişilerde vücutta var olan bir rahatsızlığın sonucunda da mide yanması görülebilir. Örneğin romatizma ilaçları ve aspirin kullanımı da mide yanmasını tetikler. Özellikle mide ve bağırsak tembelliği olan kişilerde safra kesesinden gelen safra sıvısının mideye doğru geriye kaçmasıyla da ortaya çıkar. O nedenle kişinin mide yanması yaşamaması için önce yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Daha sonra kandaki basıncın artmasını önlemek için kişinin sağlıklı bir kiloda olmaya özen göstermesi gerekir. Karın bölgesinde basıncı artıran dar kıyafetlerin tercih edilmemesi gerekir. 
Mide Yanması

Mide yanması nasıl tedavi edilir,


En etkili çözümlerden bir tanesi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinde genellikle midedeki var olan ve oluşabilecek asidi önleyen ilaçlar kullanılır. Mide yanması sonucu kişinin ağzında kötü bir tat hissetmesinden dolayı uzmanlar tarafından hızlı ve uzun süreli etkileri bulunan ilaçlar tercih edilir. Hızlı tedavi için antiasit tarzında emme pastilleri kullanılır. Kullanılan bu pastiller kısa süreli rahatlama sağlar. Uzun süreli rahatlamalar için ise antiasit tarzındaki ilaçlar tercih edilir. Bu tür ilaçların sürekli kullanılmasında vücuda herhangi bir zarar vermez. O nedenle hamileler dahil herkes bu tür ilaçları rahatlıkla kullanılabilir. Bu ilaçlar için doktora gitmeye gerek yoktur. Eczaneden reçetesiz satın alınabilir. Mide yanmasının ilk başladığı anlarda pastillere ek olarak asidi nötralize etmesi sebebiyle süt ve süt ürünleri yada içinde asit bulunmayan içecekler de tercih edilebilir. 

Mide yanmasına endoskopik tedavi yöntemi,

İleri safhadaki mide yanması tedavisinde ise endoskopik tedavi yöntemi kullanılmaya başlanır. Ayrıca cerrahi bir müdahale sonucunda mide ile yemek borusu arasında bulunan kasın daraltılarak tedavi edilmesi de mümkündür. 

Mide yanmasına bitkisel tedavi,

 • Örneğin bal mide yanması hissine karşı en yaygın kullanılan besindir. Günde bir çay kaşığı bal tüketmek mideyi sakinleştirir. 
 • Ayrıca mide yanmasına iyi gelmesi ve sindirime yardımcı olması sebebiyle kekik ve zencefil çayı da favorilerdendir. S]]> Modemde İnternet Işığı Yanmıyor https://www.yanma.gen.tr/modemde-internet-isigi-yanmiyor.html Fri, 02 Nov 2018 11:14:24 +0000 Modemde İnternet Işığı Yanmıyor, İnternet Servis Sağlayıcısı yani ISS tarafından İnternet portuna erişim yapıldığında ve ip alındığında İnternet Işığı yanar.Eğer İnternet servis sağlayıcısından ip alınam Modemde İnternet Işığı Yanmıyor, İnternet Servis Sağlayıcısı yani ISS tarafından İnternet portuna erişim yapıldığında ve ip alındığında İnternet Işığı yanar.Eğer İnternet servis sağlayıcısından ip alınamıyorsa İnternet ışığı yanmaz. Birde İnternet ışığı yandığı halde ve İnternet erişimi kısıtlı olduğunu belirten sarı ünlem işareti aldığında problem vardır ki buda İnternet servis sağlayıcısı size tarife tanımlamaması ve İnternet veri çekme işlemi gerçekleştiremediğinden bilgisayarınız İnternet erişimi alınamadığı için bu türde bir sorun gösterir. Bazı durumlarda ise modem ve bilgisayar üzerinden yanlış ip yapılanması yaptığınız durumlarda veya geçersiz proxy durumlarında bu gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. 

Modemde İnternet Işığı YanmıyorArıza Nedenleri ve Çözümleri; İnternet ışığı yanmıyor ise yapmanız gereken ilk işlem modemin ayarlarının yapılandırması gibi görünse de aslında tam da öyle değildir. İnternet servis sağlayıcıları tarafından size verilmiş olan kullanıcı adı ve şifre dışında başka kullanıcı adı ve şifre kullanılması durumunda, bu tarayıcıda ya da İnternet sitelerine girmeye çalışıldığında uyarı olarak Kullanıcı Adı veya şifreniz hatalı olduğuna dair uyarı alırsınız. Fakat yanlış yazmış ya da farklı bilgilerde girilmiş olsanız da, hattınız İnternet erişimine açıksa İnternet ışığı bağlantınız varmış gibi yanar, bu da sizi yanıltabilir. Bu yüzden kullanıcı adı ve şifrenizi kesinlikle doğru girdiğine dikkat edilmelidir.

İnternet ışığının yanmaması aslında ISS İnternet servis sağlayıcınız (TTnet vb.) tarafından kaynaklanmaktadır. Bu durumda hizmet aldığınız İnternet servis sağlayıcınızın teknik destek birimini aramanız sorunu iletmeniz yeterli olacaktır. Bundan sonrasını sizin adınıza servis sağlayıcınız gerekli Port işlemlerinin gerçekleştirilmesi için Türkiye’de tek alt yapı sağlayıcısı olan Türk Telekom’la irtibata geçip sizin adınıza bildiri yapmalarını ve İnternet erişimine açmak için İnternet servis sağlayıcınız tarafından hattınız üzerine internet erişimi verilmesini sağlayacaklardır. Bu sorunlar genelde ilk kurulum yapılırken meydana gelmektedir. Nedeni ise Türk Telekom tarafından gönderilen teknik ekibin İnternet bağlantısı için yapmış olduğu, evinize gelen kabloyu bağladıkları portu yanlış bildirmeleri sonucu ortaya çıkması ya da port arızalarından kaynaklı olabilmektedir. Bu gibi hizmetlerin ve sorunun çözümü 3 iş günü içerisinde çözüme kavuşturulabilir. Tabi bu gibi sorunlar bulunduğunuz bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir.

Genelde ilk kurulumlar da teknik ekipler müşteri memnuniyeti açısından hızlı hizmet vermeye özen gösterirler. Bunun sonucu yanlışlıklar olabilmektedir. Yani sizin gene yapmanız gereken müşteri temsilciliği aracılığıyla teknik servisle irtibata geçmeniz.

ADSL ışığı yanıyorsa da bu durum geçerlidir. Eğer ADSL ışığı Sürekli yanıp yanıp sönüyor ya da hiç yanmıyor ise Modemin kullanıcı kılavuzu içerisinde kurulumun hangi aşamada olduğunu bilmeniz faydalı olacaktır.

Genelde ADSL Işığı Sürekli Yanıp Sönüyorsa veya Hiç yanmıyorsa modeme hiç hat gelmiyor anlamına gelmektedir. Bu yüzden ilk önce bir teknik servise bina içi kablolarının kontrolleri yaptırılmalıdır.

Hatta çevir sesi geldiğinde modem de ADSL ışığı yanmaya başlar. Ayrıca Hattınız VDSL mi ve ADSL mi bilmeniz ve modemin modülasyon ayarlarını uygun buna göre yapılandırılması gerekmektedir. Eğer tüm ayar yapılandırmaları doğru ise ve hatta bir sıkıntı yok ise İnternet ışığı yanmıyorsa sorun ISS’den kaynaklıdır.
]]> El Yanması https://www.yanma.gen.tr/el-yanmasi.html Sat, 03 Nov 2018 02:24:07 +0000 El yanması genelde yetişkinlerde görülen bir sorundur. Çoğu el yanması geçici bir sorundur. Fakat yanma hissinin süresi uzadığında uzman bir hekimden yardım almakta fayda vardır. Geçici olarak elde hissedilen yanma kimyasal El yanması genelde yetişkinlerde görülen bir sorundur. Çoğu el yanması geçici bir sorundur. Fakat yanma hissinin süresi uzadığında uzman bir hekimden yardım almakta fayda vardır. Geçici olarak elde hissedilen yanma kimyasal maddeler alerjisi olanda görülebilmektedir. Elleri sürekli deterjanla temas ettirmemek ya da deterjan kullanıldığında eldiven kullanmak, çok acılı, tuzlu ve çok baharatlı yiyecekler tüketmemek, yanma oluştuğunda ılık su ile banyo yapmak faydalı olacaktır. Fakat kimyasal maddeler ile haşir neşir değilseniz akla bu sorunun altında yatan başka bir neden akla gelmelidir. El ve ayak yanmalarında en fazla yakınılan organ ayak yanmalarıdır. Özellikle ayak yanmasında topuk kısmında daha fazla yanma şikayetleri ile karşılaşılmaktadır.   

El yanmasına karşı öneriler,

El yanması günlük hayatta karşımıza çıkan bir sorundur. Bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak için önlem almak başlıca prensiptir. Alkol almamak, B12 bakımından zengin beslenmek gibi. B12 bitkisel gıdalarda bulunmamaktadır. Daha çok karaciğerde, böbrekte, sığır eti, yumurta, süt, peynir ve balık gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunmaktadır. Et yemeyen kişilerde B12 vitamini eksikliği çok fazladır.

El yanmasının nedenleri,

Sensory perip - heral neuropathy rahatsızlığı el ve ayaklardan beyne mesaj taşıyan sinirlerdeki bir harabiyet sonucu ortaya çıkar. Bu rahatsızlığa ise şeker hastalığı, alkol kullanımı yada B12 vitamini eksikliği yol açabilir. Şeker hastalığı olan kişilerin şekeri kontrol altına almaları el yanmasını giderecektir. Yani sayılan üç nedenden biri olan kişilerde hem elde ve ayakta yanma görülebilir.

Menopoza giren kadınlarda da el yanması hissi görülebilmektedir. Aynı zamanda hamilelerde de bu şikayetlere çok fazla rastlanmaktadır. Uzun bir süre şikayetleriniz devam ettiğinde uzman bir hekim tarafından muayene olmanızda fayda vardır.

El YanmasıEl yanmasına bitkisel öneriler;

 • Uykuya yatmadan önce ellerinize yoğurt suyu sürebilirsiniz. (sarı renkli olan kısmını sürmeniz gerekir.) El yanmanızı oldukça hafifletecektir.
 • 4 tane lahana yaprağını, yarım litre suda tencerede kapalı olarak kaynatın. Lahana suyunu sabah, akşam yemeklerden önce veya sonra içiniz. Üç gün içtikten sonra üç gün ara vermeniz gerekmektedir. İçilen gün sayısı toplamda 21 gün olmalıdır.
 • Ellerinize limon suyu sürebilirsiniz.
 • Sarı kantaron yağı ile ellere masaj yapılması ve daha sonra yatılması el yanmasını önleyecektir.
]]>
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.yanma.gen.tr/mide-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Sun, 04 Nov 2018 00:28:01 +0000 Mide yanmasına ne iyi gelir, mide yanması durumu bireyleri oldukça rahatsız eden bir problemdir. Bilinen birçok sebepten ötürü mide yanması olayı görülmektedir. Mide yanması bireyleri zor anlar yaşatmasına neden olur. Bu y Mide yanmasına ne iyi gelir, mide yanması durumu bireyleri oldukça rahatsız eden bir problemdir. Bilinen birçok sebepten ötürü mide yanması olayı görülmektedir. Mide yanması bireyleri zor anlar yaşatmasına neden olur. Bu yüzden de mide yanmasına ne iyi gelir iyi bilmek gerekir.

Mide yanması olayı bazen doğrudan bireyi etkiler ve ani ağrılara neden olur. Bazı durumlarda ise yavaşça etkisi gösterip giderek acı artar. Her iki olayda da birey olumsuz etkilenir. Mide yanmaları aynı zamanda bağırsakları da etkiler. Kabızlık ya da ishal sorunu meydana gelebilir. Mide yanmalarıyla birlikte ağrı oluşması da mümkündür. Yanma durumu sanki bireyin midesinde ateş varmış hissi yaratmaktadır. Bu gibi belirtileri yaşıyorsanız önlem almanız gerekir. Mide yanmaların ne iyi gelir bilmeniz gerekir.

Mide yanmasına ne iyi gelir

Mide yanması olayı ile birlikte kesinlikle doktorun önerisi doğrultusunda hareket etmek gerekir. Eğer bu mide yanması durumu geçmiyor ise kesinlikle erken muayene olunması gerekir.

Bitki çayları mide yanmalarına oldukça iyi gelir. Mideyi rahatlatıcı bir etkisi söz konusudur. Ayran ve süt gibi ineklerden elde edilen içeceklerde oldukça etkili ve ferahlatıcıdır. Midenize iyi gelecektir.

Mide yanmaları için bol su tüketmek her zaman için faydalı olacaktır. tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra hafif yiyecekler tercih etmek gerekir. Açık havada sürekli olarak yürüyüş yapmak gerekir. Özellikle sabah saatlerinde dağlık ve ağacın bol olduğu alanlarda derin nefes alarak yapılan yürüyüşler oldukça yararlı olacaktır. Bu egzersizler sayesinde mide yanmaları en aza inecektir ve rahatlama durumu söz konusu olacaktır. uzman hekimler tarafından önerilen bazı mide ilaçları kullanmakta mide yanmaları için önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki doktor tavsiyesi olmadan alınan ilaçlar tehlike yaratabilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. Miden yanmalarını önlemek amacıyla uygulanacak olan bir diğer tedavi türü ise bitkisel yoldan daha doğal ve daha iyi şekilde sağlanması faydalı olacaktır. Böylece çok kısa bir süre içerisinde ferahlama söz konusu olacaktır ve hastanın midesinde rahatlama olacaktır. mide yanmalarının önüne geçmek için bu yöntem oldukça etkilidir. Mide yanmaları tedavisi süresi boyunca zararlı olan bir takım alışkanlıkların da terk edilmesi oldukça önemli bir husustur. Alkol, sigara ve uyuşturucu etkisi olan ve bağımlılık yapan maddelerde uzak durmak gerekir.

Mide yanmalarında aşırı soğuk ya da aşırı sıcak havanın etkisi de oldukça önemlidir. Havanın sıcaklığı tüketmiş olduğumuz yiyeceklerin bozulmasına neden olacağı için bu besinleri tüketirken taze olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Aksi halde mide yanmaları meydana gelmektedir. Ne çok soğuk ne de çok sıcak ortamlarda bulunmamak da önemli bir husustur. Bu sayede mide yanmalarının olumsuz etkilerinden kurtulmuş oluruz.

Soda tüketimi: Mide ekşimesine ve yanmalarına karşı doğal mineralli soda kullanımı oldukça önemli bir husustur. Günümüz koşullarında yapay üretilen sodaların yerine hakiki sade sodaların tüketimi mide yanmalarına karşı alınabilecek en güzel tedbirlerden birisidir. Soda anlık olarak rahatlama hissi vermektedir. Uzun süreli ve kalıcı rahatlamalar istiyorsanız eğer sodanızın için limon sıkarak tüketmeniz oldukça yararlı olacaktır.

Rezene Tohumu: Meydana gelen mide yanmaları rahatsızlığına karış etkili olan bir diğer besin türü ise rezen tohumudur. Mide asidini dengeleyen ve mide asidi salgılanmasına yardımcı olan rezen tohumu aynı zamanda genel sindirim sistemi düzeni için oldukça sağlıklı ve faydalı bir besin türüdür. Rezene tohumunu bir bardak su ilave edip kaynatarak soğuttuktan sonra tüketmeniz gerekir. Böyle yapmanız halinde büyük ölçüde mide yanmalarını önleyebilirsiniz. Mide ekşimelerinde de rezene tohumu bitkisini kullanmak oldukça etkili olacaktır.

Nane: Mide yanmalarında nane kullanımı oldukça etkili bir]]> Ayak Bileğinde Yanma https://www.yanma.gen.tr/ayak-bileginde-yanma.html Sun, 04 Nov 2018 07:25:08 +0000 Ayak bileğinde yanma olmasının birden çok farklı nedeni olabilmektedir. Ufak bir talihsiz kaza veya yaralanma sonrasında ayağın ağrıması haricinde, ortada görünür bir sebep yokken ortaya çıkan ve her geçen gün yükselen Ayak bileğinde yanma olmasının birden çok farklı nedeni olabilmektedir. Ufak bir talihsiz kaza veya yaralanma sonrasında ayağın ağrıması haricinde, ortada görünür bir sebep yokken ortaya çıkan ve her geçen gün yükselen bir ağrının varlığıda mevzu bahis olabilmektedir. Bu tip bulgular yanmanın kaynağını keşfetmeye yardımcıdır. Sebebini bilmediğiniz, bir türlü son bulmayan veya gittikçe yükselen ayak yanmalarında bir ortopedi ve travmatoloji uzmanıyla görüşmeniz gereklidir. Bu makalemizde ise ayak bileğinde yanma ve  ayağın yan tarafında yanmaya sebep olabilecek yaygın nedenleri inceleyeceğiz. 


Stres Kırıkları ,

Ayağın dış tarafındaki yanma ve ağrıların sık görülen sebeplerinden biridir. Çoğunlukla spor yaparken devamlı tekrarlanan hareketler sebebiyle meydana gelen, ayak kemiklerinden birindeki ufak bir kırık sebebiyle belirir. Ağrının yeri hangi kemiğin etkilendiğine ilişkili olarak değişiklik gösterir. Baskı kırıkları sebebiyle ayağın yan tarafında meydana gelen ağrılar çoğunlukla hafif bir ağrı olarak başlayıp vakit içinde gittikçe kötüleşme eğilimi gösterirler. 

Bilek Burkulması ,

Bilek burkulmalarının birçok çoğuna bilek yanması ve ayak ağrısı da eşlik eder. Bilek burkulmasından ötürü ayaktaki türlü bağlar etkilenir. Bu bağların kayıp görmesiyle beraber hem ayağın dış yan tarafında ağrılar görülmektedir hem de burkulmanın şiddetine yönelik şişme veya çürüme benzeri yabancı bulgular de ortaya çıkabilir. 

Peroneal Tendinit ,

Ayağın bilek kısmında ve topuk etrafında yanma ve ağrılar görülebilir. Ayaktaki peroneal tendonların bir daha tekrar zorlanması ve bunun sonucu olarak tahriş, irin benzeri kabul görmeyen neticelerin doğmasıyla meydana gelir. Uzunca aralıklı koşular, ayak bileği burkulması, adale dengesizliği benzeri etmenler peronel tendinite sebep olabilir. Tendinitten meydana gelen ayağın yan tarafındaki ağrılar ilk öncesinde hafif ağrılar olarak başlar. Her geçen gün, haftalar veya aylar içinde, git gide ağrının kötüleştiği görülebilir. Bu ağrı en fazla sabahları ve hareketle beraber hissedilir. Dinlenmek ağrıyı hafifletir. 

Ayak Bunyonları ,

Bu yapılar ayak baş parmağı yakınında biçim bozukluğu yanma ve ağrıya neden olan başlıca sebepler içerisindedir. Ayak baş parmağı içe ve başka parmaklara gerçek döner. Bu da baş parmağın aşağı kemiğinin dışa gerçek fırlamasına yol açar. Baş parmakta meydana gelen bu çıkıntıyla beraber ağrı, irin, kızarıklık ve şişme meydana gelir. 

Nasırlar,

Ayağın çeşitli yerlerinde nasır oluşabilir ama çoğunlukla ayağın yan tarafında çıkar ve ağrıya da neden olur. Söz gelişi hata ayakkabı seçimi sebebinden, ayağın devamlı sürtünmeye maruz olan bölümünde cilt kendini muhafaza etmek amaçlı sertleşir ve böylelikle nasır meydana gelir. Nasır cildi korumaktadır belki ama nasır üzerlerine stress olduğunda ağrı meydana gelir. 

Ayak Bileğinde YanmaArtrit (Eklem İltihaplanması),

Ayak eklemlerindeki iltihaplanma ayağın çeşitli yerlerinde ağrıya ve yanma hissine sebep olabilmektedir fakat en fazla ayağın yan tarafında ağrıya sebep olduğu bilinmektedir. Yaygın artrit tiplerinden romatoid artriten sık karşılaşılan ve vaziyetin ciddiyetine yönelik ağrının vakit zaman ortaya çıkıp kaybolduğu romatizmal hastalıklardandır. 

Tarsal Ortak Yönetim ,

Ayağın yan tarafında ağrı yapan nedenlerden biri de tarsal ortak yönetim olarak adlandırılan, ayak arkasındaki kemiklerde normal olmayan bir şekilde, kemik veya kıkırdak yöntemiyle bir birleşme olmasıdır. Farklı olması gerekli olan kemikler birleşmiştir. Tarsal ortak yönetim çoğunlukla doğuştan olur]]> Göğüste Yanma https://www.yanma.gen.tr/goguste-yanma.html Sun, 04 Nov 2018 16:30:45 +0000 Göğüste yanma; Göğüste yanma hissi genel olarak ciddi hastalıkların belirtilerinden olabileceği için oldukça önemlidir ve ihmal konusu edilmemelidir. Ciddi bir rahatsızlığın sebebi veya sonucu  olabileceğinden kişide endişe Göğüste yanma; Göğüste yanma hissi genel olarak ciddi hastalıkların belirtilerinden olabileceği için oldukça önemlidir ve ihmal konusu edilmemelidir. Ciddi bir rahatsızlığın sebebi veya sonucu  olabileceğinden kişide endişe yaratabilir ve  o dakka daha çok panik olabilirler. Oysaki soğuk kanlı olunmalı, sakin davranılmalı ve hemen bir uzman hekime gidilmelidir. 

Göğüste Yanma Hissi Neden Olur 

Göğüste yanma hissi başlı başına herhangi bir hastalığın belirtisi olarak sonuçlandırılamaz. Tanıyı belirlerken  beraberinde meydana gelen diğer belirtilere de bakılır. Göğüste yanma hissi ile birlikte eğer ki kalp ritminde düzensizlik, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetlerde görüldüğünde akıllara ilk olarak kalp rahatsızlıkları gelir.  Hekim kontrolünde yapılan kan testi, röntgen ve EKG ile yanma hissinin neden kaynaklandığı tespiti yapılır. 

Göğüste Yanma Travma Etkenleri 

Göğüsteki yanma hissi bazende travma etkisinden olabilir. Göğüs bölgesine herhangi bir nedenle darbe yapılırsa meydana gelen hasardan dolayı da bu bölgede yanma hissedebilirsiniz. Darbe sonucu  hasar alan, göğüs  bölgesindeki sinir, doku ve kasların yada göğüs kafesinde meydana gelen zedelenmeden  oluşan yanma hissinde hemen bir hekime gitmek gerekir. 

Göğüste Yanma Sindirim Rahatsızlıkları 

Göğüste yanma hissi daima solunum yolu veya kalp rahatsızlıkları gibi önemli sağlık sorunlarının belirtisi olmayabilir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarından da göğüste yanma meydana gelir. Sindirim rahatsızlıklarından olan ve en çok bilinen mide ülseri, açlık halinde göğüste yanmayı daha da şiddetlendirebilir. Tokluk durumu oluştuktan sonra ise bu hissin azaldığı fark edilebilir. Bunun dışında safra kesesi iltihaplanması da göğüste yanma hissine sebebiyet veren hastalıklardan biridir. Şunu özellikle belirtelim ki eğer ki yağlı ve baharatlı yiyecekler yedikten sonra midede yanma hissediliyorsa, safra kesesi iltihaplanmasının işaretçisi olabilir. 

Göğüste YanmaGöğüste Yanma Solunum Yolu Rahatsızlıkları 

Eğer ki öksürdüğünüzde veya nefes alıp verirken göğsünüzde yanma hissediyorsanız bu solunum yolu rahatsızlıklarına işarettir. Akciğer zarının iltihaplanmasında veya akciğer enfeksiyonunda yada zatürre gibi solunum yolu hastalıkları göğüs yanmasına sebebiyet vermekle beraber en önemlisi olan astım hastalığının atak sıralarında da nefeste darlık ve göğüste yanma sıkça olmaktadır.

Göğüste Yanma Kalp Rahatsızlıkları

Sürekli görülen göğüste yanma hissi sıklaşmaya başladıysa ve beraberinde göğüste sıkışıklık hissediliyorsa kalp hastalıklarının işaretcisidir. Kalp zarında meydana gelen iltihaplanma veya aort damarında meydana gelen yırtılma gibi pek çok rahatsızlıktan dolayı göğüste yanma olabilir. Bu belirtiler kalp krizini de işaret edebilir. Eğer göğüste yanmayla beraber, ağrı, sol kolda ve omuzda uyuşukluk yada göğüste sıkışıklıkta varsa zaman kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır. 

Göğüs Yanmasına Ne İyi Gelir 

Göğüste yanma hissi, olduğunda özellikle sakin olun, panik yapmayın. Daha sonra rahat edebileceğiniz pozisyonu alın ve dinlenmeye çalışın. Bu sıra da nefesinizi kontrol edin ve yavaş yavaş nefes almaya bakın. Eğer göğsünüzde ki yanma birkaç dakika da geçmiyorsa ve devamında ağrılarda başlıyorsa bir an önce bir hekime gidin. Göğüste yanma bir çok ciddi hastalığın işaretçisi olabileceğinden altında hayati nedenler yatabilir. Bu nedenle hekime gidilmesi ve tedaviye devam edilmesi asla ihmal edilmemelidir. 

]]>
Boğaz Yanması https://www.yanma.gen.tr/bogaz-yanmasi.html Mon, 05 Nov 2018 11:21:28 +0000 Boğaz yanması; Çeşitli sebeplerle, birçok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sebebiyet veren birçok etken vardır. Boğazda meydana gelen yanma bazen sebebi belli olmayan

Boğaz yanması; Çeşitli sebeplerle, birçok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sebebiyet veren birçok etken vardır. Boğazda meydana gelen yanma bazen sebebi belli olmayan asitlerden kaynaklandığı gibi en belirgin sebebi enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklardır. Boğaz yanması rahatsızlığının en bilinen ve etkileyici belirtisi baş ağrısıyla beraber tıkanıklıktır. Bunun dışında çeşitli bakteriler ve viral enfeksiyonlar hastalığın kişide görülme nedenleri arasındadır. Ayrıca mide de bulunan asitlerin yemek borusuna akmasıyla ve mide ekşimesiyle de bu rahatsızlık oluşabilir. Bu rahatsızlık en çok çocuklar ve bayanlarda görülmekle beraber erkeklerde de görülür. Günlük tükettiğimiz soda kola gibi asitli içecekler, ekşimsi tatlar ve bazı hazır besinler boğaz yanmasını daha da şiddetlendirir. Bazen bu durum alerjik olabilir örneğin; ekşiye karşı alerjisi olan insanlar ekşi bir besin yediğinde boğaz yanmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca çok sıcak veya çok sert besinler tüketildiği zamanda boğaz yanması meydana gelebilir.

Boğaz Yanmasına Sebep olan Yiyecek ve İçecekler;

 • İlk olarak sigara 
 • Acılı ve sirkeli salatalar 
 • Baharatlı besinler
 • Çok soğuk yada çok sıcak içecekler
 • Dondurma
 • Turşu
 • Baharatlı besinler
 • Asitli gıdalar (kola, soda, alkol, kahve, portakal vs.)

Boğaz Yanmasının Nedenleri;

En belirgin ve bilinen nedeni virüsler ve bakteriler  olmak üzere enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Bakterilerden meydana gelen  boğaz yanması çeşitli hastalıklarla beraber meydana çıkar.  Bu hastalıklardan zatürre, sinüzit ve kulak hastalıkları da boğaz yanmasına sebebiyet vernektedir. İçinde bakteri barındırdığı için sinüs ve burunda ki enfeksiyonlar da boğaz yanmasına neden olan enfeksiyonlardan biridir. Ayrıca kapalı ve yoğun toz bulunan ortamlarda uzun süre kalmakta boğaz yanmasını şiddetlendirir. Üşütme, soğuk algınlığına sebep olan virüslerde boğaz yanmasının nedenlerindendir. 

Boğaz YanmasıBoğaz Yanmasında Çok Sık Rastlanan Sorunlar;

 • Ateş
 • Geniz akıntısı
 • Nefes almada zorluk çekme
 • Uzun süre kuru öksürük
 • Ses kısıklığı
 • Sesin kalınlaşması
 • Ağza acı su gelmesi
 • Ağız da kuruluk
 • Hazımsızlık
 • Boğazda yabancı bir cismin takıldığı hissi
 • Yutkunurken zorluk çekme

Boğaz yanması  rahatsızlığı olan hastaların yeyip, içtikleri besinlere çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü boğaz yanması çok ilerlediği zaman ilerde gastrit ve reflü hastalıklarının habercisi olabilir. Eğer boğaz yanmanız çok ilerlemiş ve şiddetli ise önlemek için mutlaka bir hekime görünmeniz gerekir. Boğaz yanması rahatsızlığınız olduğu dönemde hastalığı şiddetlendiren besinleri tüketmeyi bırakmalısınız. Boğaz yanmanızın sebebi farklı enfeksiyonlar veya hastalıklarsa bu durumu ortadan kaldırmak için doktor kontrolünde  verilen ilaçları düzenli kullanmalısınız.

Bazı özel durumlarda, boğaz yanması sorunu ile karşılaşılabilir. Bunlardan biri gebeliktir. Genellikle gebeliğin 20. haftasında başlar ve buda anne adayları için ciddi bir sorun haline gelir. Bu rahatsızlık sebebiyle anne adayları gece uyumadan önce su içmezler veya yemek yemezler. Oysaki her hamile bayanın hangi saatte çıkacağı belli olmaz ve sürekli acıktıkları için hep yeme ihtiyacı duyarlar. Her kadında görülmemekle beraber annede reflü olduğundan veya bebeğin iri oluşunda hamilelikte boğaz yanmasıyla karşılaşabilirler.

]]>
Boyunda Yanma https://www.yanma.gen.tr/boyunda-yanma.html Mon, 05 Nov 2018 17:37:50 +0000 Boyunda yanma, insanların boyunlarını düzgün kullanmamalarından kaynaklanan yaygın bir sorundur. Koltuk, sandalye ve benzeri yerlerde olması gerektiği gibi oturulmaması, okuma mesafesinin iyi ayarlanmaması, bilgisayar karşısında Boyunda yanma, insanların boyunlarını düzgün kullanmamalarından kaynaklanan yaygın bir sorundur. Koltuk, sandalye ve benzeri yerlerde olması gerektiği gibi oturulmaması, okuma mesafesinin iyi ayarlanmaması, bilgisayar karşısında geçirilen vakit boyunca boyun için sağlıklı olmayan şekillerde durulması gibi postür yani iskelet ögelerinin vücudun destek yapılarını zedeleme ve ilerleyici deformasyondan koruyacak şekilde düzgün ve dengeli halde durmasıyla ilgili sorunlar ağrıya sebep olur ve bir çok boyun yanmasının sebebi bu tür ağrılardır. Yanma yaşadığınızda yapmanız gereken ilk şey buna sebep olan şeyi bulmaktır. Mesela iş yerindeki sandalyeniz ya da bilgisayarla ilgilenirken ki duruşunuz gibi. Genellikle bu tür basit duruş problemleriyle alakalı olan boyunda yanma nadiren ciddi sorunların habercisi olabilir. Bu ciddi sorunlardan biri kalp rahatsızlıklarıdır. Küçük de olsa böyle bir ihtimal var ve bu ihtimali göz ardı etmeyip bir doktora görünmek yapılabilecek en doğru şeydir. Diğer şık olan duruşlarla ilgili problem yaşıyorsanız ise evde uygulamakta hiç zorlanmayacağınız bazı çözümler var.

Boyunda YanmaBoyun yanmasını tedavi etmek için yapılabilecekler
 • Boyun bölgesinin dinlendirilmesi: Bir kaç gün boyunca boynunuza acı verecek ani hareketlerden kaçınıp uygun olmayan pozisyonlarda durmamasını sağlarsanız boynunda yanma büyük bit ihtimalle geçecektir.
 • Egzersiz: Yavaş ve yanan kısmı rahatsız etmeyecek bir şekilde boynunuzu sağa, sola, öne, arkaya doğru hareket ettirebilir ve bunu yanma geçtikten sonra bile alışkanlık haline getirip daha sonradan oluşması olağan yanmaları önleyebilirsiniz.
 • İlaç tedavisi: Bu tür yöntemleri denemenize rağmen sonuç alamayıp hâlâ boynunuz yanıyorsa bit doktora görünmeli ve tavsiye ettiği krem ya da ilaçları kullanmalısınız.
]]>
Rüyada Araba Yanması https://www.yanma.gen.tr/ruyada-araba-yanmasi.html Tue, 06 Nov 2018 15:22:05 +0000 Rüyada Araba Yanması, bu rüyayı gören kişinin özellikle geçmişinde bazı kişilere karşı bir takım yapmış olduğu sıkıntılar yaşayarak kötülükler yaptığı şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyayı gören kişi genellikle çe Rüyada Araba Yanması, bu rüyayı gören kişinin özellikle geçmişinde bazı kişilere karşı bir takım yapmış olduğu sıkıntılar yaşayarak kötülükler yaptığı şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyayı gören kişi genellikle çevresinde bulunan bir çok kişi ile problemler yaşayabilmektedir. Rüya sahibinin yaşamış olduğu bu problemler geçmişinde başka kişilere yapmış olduğu kötülükler, hilekarlıklar ve hayırsızlıklar sebebi ile olacaktır.Rüyasında yanan araba gören kişi, yanlış olan insanlar ile yapmış olduğu arkadaşlık ya da ortak olduğundan dolayı yapılan bu dostluk sonrasında bazı hatalar yapılması şeklinde tabiri yapılmaktadır. Ayrıca rüyasında yanan araba gören rüya sahibi kendisi açısından yanlış bir eş seçimi yapması olarak doğrudan bir etkiye sahip olduğunu işaret etmektedir. 

Başka Tabire Göre Rüyasında Araba Yanması, rüya sahibi kendisini dışarıdan etkileyen bazı kişiler tarafından istemediği bazı şeyleri yapabilir. Rüya sahibinin geçmişinde işsizlik ve uğraş vermeden geçirmiş olduğu dönem olarak rivayet olunmaktadır. Hatta rüya sahibinin bu yanlış kişiler ile ilişki kurması ve oldukça kolay yollardan para kazanmaya çalışması şeklinde tabiri yapılmaktadır. Başka bir tabire göre rüyasında araba yandığını gören kişinin, bir takım maddi sıkıntılar yaşayacağı şeklinde yorumu yapılmaktadır. Genellikle rüyasında araba yandığını gören kişi yapmış olduğu çalışmalardan başarılar elde edemez ya da önceden kazanmış olduğu mal varlığından bazılarını istemeden kaybeder. Bunun dışında bu rüyayı gören kişinin özel yaşantısında da yaşayacağı bazı sıkıntılar özellikle eşi ile tartışma sonucunda hem maddi hem de manevi anlamda bozulmaların meydana geleceği ve kötü anlamda bazı günahlar işleyeceğine de yorumu yapılmaktadır. Aslında rüyada yanan araba görmek rüyayı gören kişi için pek de hayırlı bir rüya olarak sayılmaz.

Rüyasında Arabanın Yandığını Görmesi, bu rüya genellikle gören kişi açısından yaşanacak olan maddi sıkıntılar ve iş hayatında yaşanılacak olan sıkıntılar olarak tabiri yapılmaktadır. Rüyada yanan araba görmek genel olarak olumsuz olarak yorumu yapılsa da bazı durumlara göre farklı bakış açıları ile rüyayı gören kişinin özellikle ruh haline göre de çok farklı şekillerde yorumu yapılabilmektedir. Aslında bazı tabircilere göre rüyada yanan araba görmek olumlu olarak yorumlanmaktadır. Öyle ki, bu rüyayı gören kişinin çok yakın bir zaman içerisinde çok sevineceği güzel bir haber alacağı yönde tabiri yapılmaktadır. Hatta eline hiç beklemediği bir anda bol para geçeceği yönünde tabiri yapılır. Ayrıca bu rüyayı gören kişinin yaşadığı bütün sıkıntılarından kurtularak çok mutlu bir hayat yaşayacağını işaret etmektedir. Bu rüyayı gören erkek ya da bayan olsun bekar ise, çok kısa bir süre içerisinde genç birisi ile tanışacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyasında araba yandığını gören rüya sahibinin, oldukça kabiliyetli ve çok yetenekli olduğuna özellikle yaşamı içinde hayal ettiği her şeyi gerçekleştireceği anlamına gelmektedir. 

Rüyada Araba YanmasıRüyada Araba Yanması, rüya sahibinin yaşamış olduğu kötü ve sıkıntılı günlerinin son bulacağına, sıkıntılı günlerinin geride kalarak ferah ve rahat bir hayat süreceğine delalet etmektedir. Başka bir yoruma göre rüyada yanan arabanın görülmesi, rüya sahibinin özellikle parasal konuda başka bir kişiye büyük borcu olduğunu işaret etmektedir. Ancak bu parasal yükten rüyayı göre kişinin oldukça çok kısa zaman içerisinde kurtulacağına delalet etmektedir. Diğer bir tabire göre, rüyada yanan arabanın görülmesi rüya sahibinin hayalini kurmuş olduğu zenginliğe kavuşmasına ve eşi ile olan bütün sıkıntılarının son bularak mutlu ve huzurlu bir yaşam süreceğine delalet etmektedir. Ayrıca rüyasında özellikle çevresi hatta toplum içerisinde üne kavuşabileceği anlamına gelirken, rüya sahibinin özel yaşantısında kendisi için hem büyük hem de güzel gelişmelerin olacağı şekilde yorumu yapılmaktadır.
]]>
Hamilelikte İlişkiden Sonra Yanma https://www.yanma.gen.tr/hamilelikte-iliskiden-sonra-yanma.html Wed, 07 Nov 2018 02:21:34 +0000 Hamilelikte ilişkiden sonra yanma, hamilelik döneminde ilişkiden sonra yanmaya yol açan birçok neden bulunmaktadır. Ancak yanma genellikle idrar yolu ya da genital bölgede oluşan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Hamilelik d Hamilelikte ilişkiden sonra yanma, hamilelik döneminde ilişkiden sonra yanmaya yol açan birçok neden bulunmaktadır. Ancak yanma genellikle idrar yolu ya da genital bölgede oluşan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Hamilelik döneminde ilişkiden sonra yanma yaşayan anne adaylarının mutlaka doktora başvurması ve nedenin tespit edilerek tedavi edilmesi gerekir. Tedavi sayesinde yanma hissinden kurtulmak mümkün olur.

Hamilelikte ilişkiden sonra yanma nedenleri nelerdir

Hamilelik döneminde çoğu anne adayı ilişkiden sonra vajinal yanmadan şikayetçi olur. Fakat bu yanmanın neden kaynaklandığı tam olarak bilinememektedir. Böyle bir duruma neden olabilecek etkenler şu şekilde sıralanabilir.

Vajinal bölge kuruluğu: Vajinal bölgenin doğal olarak nemli ya da ıslak olmasını sağlayan salgılarda yaşanan bir bozukluk bölgenin kurumasına yol açabilir. Vajinal bölgede yaşanan kuruluk cinsel ilişki sonrasında yanmaya yol açabilir.

İlişki anında sürtünme: Cinsel birliktelik anında fiziksel olarak sürtünme birçok anne adayında yanma hissine yol açabilir. Sürtünme nedeniyle yanma hissi genellikle vajinal kuruluk kaynaklı meydana gelir. Bu gibi durumlarda vajinanın kayganlaştırılması sağlanabilir.

Sperm alerjisi: Hamilelik döneminde genellikle ilişki korunmasız gerçekleşir. Korunmasız bir ilişkiden sonra yanma hissi oluşuyor, bölgede kaşınma hissi yaşanıyor ve kızarıklıklar oluşuyorsa büyük ihtimalle sperm alerjisi mevcuttur. Bu durumdan korunmak için kondom kullanılarak sperme temastan kaçınılmalıdır.

Maya enfeksiyonu: Maya enfeksiyonlarının en önemli belirtisi cinsel birliktelik sonrası yaşanan yanma hissidir. Nedeni vajinanın enfeksiyon kapmış olmasıdır.

Hamilelikte İlişkiden Sonra YanmaCinsel yolla bulaşan hastalıklar: Klamidya ve uçuk gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel birliktelik anında ve sonrasında yanmaya yol açabilir. Vajinada yara olabilir. Cinsel birliktelikten sonra zaten vajinada var olan yaralar daha fazla iltihaplanarak yanma hissine yol açabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları: Gebelik dönemi idrar yolu enfeksiyonları için riskli bir dönemdir. Kadınlarda bu dönemde idrar yolu enfeksiyonuna oldukça fazla rastlanır. İdrar yolu enfeksiyonları ilişki sonrasında bölgede yanmaya ve ağrıya sebep olabilir.

Diğer nedenler: Yumurtalıklarda var olan kistler, rahim uru, endometriozis gibi hastalıklar cinsel ilişki sonrasında bölgede yanmaya sebep olabilir.

Hamilelikte ilişki sonrası yanma hissinden nasıl kontrol altına alınır

Hamilelik döneminde ilişki sonrası yanma hissinden korunmak için bölgenin ıslak olması gerekir. Bunun için bölge bebeğe doğal yollardan kayganlaştırılmalıdır. Cinsel ilişkiyi aceleye getirmemek doğal olarak bölgenin kayganlaşmasını sağlar. Vajinanın dış kısmı aloe vera jeliyle nemlendirilebilir.

Bölgede oluşan bir enfeksiyon nedeniyle yaşanan yanma hissi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor gebeliği ve anne karnındaki bebeğin sağlığını göz önünde tutarak uygun ilaçları reçete eder ve yanma hissini tedavi edebilir. Reçete edilen ilaçların kullanılmasıyla belli bir süre sonra sorundan kurtulmak mümkün olur. Gebelik gibi hassas bir dönemde kullanılan ilaçlara mutlaka dikkat edilmeli ve doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır.

Terapi: Hamilelikte ilişki sonrası yanma hissiyle baş edebilmek için bazı terapi yöntemleri bulunmaktadır. Örneğin duyarsızlaşma terapisi oldukça başarılı bir terapi yöntemidir. Duyarsızlaşma terapisi sayesinde cinsel ilişkinin ağrılı bir süreç olmadığı öğrenilir. Terapiler çift tedavisi şeklinde ya da tekli olarak uygulanabilir. Cinsel ilişkiler hakkında gerekli bilgiler öğrenilerek rahatlama sağlanabilir.

]]>
Belde Yanma https://www.yanma.gen.tr/belde-yanma.html Wed, 07 Nov 2018 04:17:47 +0000 Belde yanma, daha çok uyuşma ve hafif karıncalanmanın sonucu olarak gözlenir. Dolaylı olarak bu uyuşma ve karıncalanmaya sebep olan etkenler, belde yanma hissinin meydana gelmesine neden olurlar. Sinirlerin üst kısmına uzun bi Belde yanma, daha çok uyuşma ve hafif karıncalanmanın sonucu olarak gözlenir. Dolaylı olarak bu uyuşma ve karıncalanmaya sebep olan etkenler, belde yanma hissinin meydana gelmesine neden olurlar. Sinirlerin üst kısmına uzun bir süre baskı uygulaması sonucu sinirlerin zedelenmesi ve uyuşma hissiyle birlikte belde yanmaya neden olur. Yanma olayı, sinirlerin uzun bir süre hareketsiz kalan kişilerde belde yanma hatalığı çok fazla oluşur.

Belde yanma sebepleri
 • İnsanların çalışma ortamı ve günlük hayattaki duruşlarındaki şekilleridir
 • Her gün genel olarak yaptığımız hareketler ve işler
 • Nasıl bir pozisyonda oturduğumuz
 • Yattığımız yatak ( ortopedik mi değil mi )
 • İnsan vücudundaki kemiklerin gelişimi
Ve daha bunlar gibi birçok şey sıralanabilir. Bu saydığımız Faktörler insanların Belde yanmaya sebebiyet olan nedenlerdendir. Bu ağrıları ilk olarak belimiz ve beldeki tüm bölgelerde hissetmeye başlarız. Daha sonra hafif bir şekilde belde ve sırtta ağrı oluşmaya başlar. Belli bir süre geçtikten sonra bu ağrılar şiddetlenir sürekli olarak hastada görülür. Belde yanma hastalığının tıpta verilen isimleri farklıdır. Belde yanma ve şiddetli ağrılara ani başlangıçlı (akut) bel ağrısı (yanması) olarak adlandırılır. Söylendiğinden de anlaşıldığı üzere aniden şiddetli bir ağrı oluşmasından kaynaklıdır. Öncelikli olarak bu ağrılar hafif başlar ve bel kısmında yanma hissi uyandırır. Bel ağrısı nasıl ki bir insanın dişi ağrıyorsa günümüzde de birçok insanın karşılaşabileceği yaygın bir hastalıktır. Ayrıca belde yanma hastalığını birçok kişi önemsemez gibi görünse de ciddiye alınması tavsiye edilir ve uzman doktorlar tarafından tedavi edilmesi gerekir. 

Belde YanmaBelde yanma tedavisi,

Tedavinin süreci kişiye bağlı olarak uzun zaman alabilir tabi ki de belde yanma hastalığı ne kadar erken tespit edilirse erken teşhis bu hastalığın tedavi süresini olumlu bir yönde azaltacaktır. Bu işin uzmanları doktorlar ve doktorlar tarafından ne kadar sağlıklı bir tedavi olmadığı düşünülse bile halk tarafından kabullenilmiş olan çıkıkçı, çekirdekçi ve sınıkçı diye adlandırılan kişilerin tavsiyesi ciddi derecede bulunuyor. Bu tavsiyeye maalesef birçok insanımız inanıyor ve sonuçlarında yanlış bir tedavi süreci sonunda kişilerde farklı olarak ciddi hastalıklar meydana geliyor. Doktorların tavsiyesi ise spor ve egzersiz yapmak egzersiz derken neyi kast ediyor Spor yapmak özellikle de yüzme sporunu tercih etmek ve sürekli devam ettirmek belde yanma açısından önemli olduğu kadar vücudumuzun sağlıklı gidişatı açısından da çok büyük bir şekilde önem arz etmektedir. Uzman doktorlar tarafından uygulanan ilaç tedavisi ile beldeki iltihap ve ağrıların çözülmesi daha olumludur. Spor yapmayı alışkanlık haline getirerek hastalık sürecinde ve sonrasında kesinlikle sigara ve alkol gibi maddeleri tüketmekten uzak durmanızda gereklidir. 
]]>
Sağ Kulak Yanması https://www.yanma.gen.tr/sag-kulak-yanmasi.html Wed, 07 Nov 2018 18:17:50 +0000 Sağ kulak yanması, Dolaşım halinde olan kanın yoğun ve hızlı bir şekilde kulakta bulunan damara doğru gelmesi kulakta yanma ve karıncalanma hissine neden olmaktadır. Şikayetler bağlı olarak tüketilen acı veye sıcak gıdalar, Sağ kulak yanması, Dolaşım halinde olan kanın yoğun ve hızlı bir şekilde kulakta bulunan damara doğru gelmesi kulakta yanma ve karıncalanma hissine neden olmaktadır. Şikayetler bağlı olarak tüketilen acı veye sıcak gıdalar, stres, heyecan gibi psikolojik sebepler olabileceği gibi başka sebepleri de olabilir. Kulakta yanma hissi sürekli nükset ediyor ise daha ciddi problemlerinde habercisi olabilir. Kulakta sinir hasarı, enfeksiyonel rahatsızlıklar gibi rahatsızlıklar olabilir bir ana evvel doktora gitmenizde fayda vardır.

Kulak yanması neden olan sorunlar:

Travma etkenleri, Sağ kulağa alınan bir darbe veya hasarlar sinir hasarına sebep olarak kulakta yanma hissi ve karıncalanmaya neden olmaktadır. Kulağın sert bir cisimle temas etmesi hızlı veya sert bir zemine çarpması aldığı bir darbe kulak yanması sorununa yol açabilir.                                                                                                                           
Alerjik durumlar, vücudun vücudun alerjiyi tetikleyici etken maddeye karşı verdiği cevap, tepki, alerjik reaksiyon olarak bilinir. Herkezde alerjiye yol açan madde farklılıklar gösterebilir. Oluşan alerjik durumun neticesinde kulak yanması problemi oluşabilir. Sağ kulak yanmasında meydana gelen alerjik durumlarda alerjiye yol açan etkenin belirlenmesi, uzak durulması ve tedavi edilmesi demektir. 

Dış kulak yolu iltihabı, Dış kulak yolu iltihaplanması rahatsızlığında kulakta yanma ve karıncalanma şikayetleri baş gösterir. Kulak zarı bölgesinden dış kulağı ayıran kısım olan dış kulak yolu özellikle yüzme sporu ilgilenen kişilerde kulağa su kaçması sebebiyle daha çok görülmektedir. Kulak yoluna hapsolan su kulağı nemli kalmasını tetikler. Dış kulak yolunda nemli kalan ortamlar bakteri ve zararlı mikropların üreyebilmesi için uygun bir ortam olduğundan bu sebeple iltihaplanma olur ve bu iltihaplanma sağ kulağın yanmasına sebep olabilir. 

Güneş ve kimyasal yanık, Kulağın uzun süre güneş ışınlarına mağrur kalması kulakta yanma hissi oluşma sorununa yol açabilir. Kulak bölgesinde kimyasal yanık oluşması kulak yanması belirtilerinden bir başka belirtisidir. 

Sinüzit, Burun boşluğu etrafındaki boşluklar olarak bilinen sinüsler enfeksiyon oluşması halinde kulak yanması sorunu olarak karşımıza çıkabilir. Burun bölgesindeki iyi huylu tümörler, soğuk algınlığı veya alerjik nezle sinüs enfeksiyonlarına yol açar. Enfeksiyona bağlı olarak ise kulakta yanma belirtisi baş gösterebilir. 

Sağ Kulak YanmasıDiyabetik Nöropati, Sinirlerin zedelenmesi sonunda kulakta uyuşma ve karıncalanma sorunu ortaya çıkabilir. Sinir zedelenmesi her zaman fiziksel temas ile oluşmayabilir. Halk arasında yaygın olan diyabet yani şeker hastalığı ilerlemesi halinde çevre sinirlerde hasara yol açabilir. Bunun sonucu olarak karıncalanma kulakta yanma şikayetleri meydana gelir. Ayrıca şeker hastalığı olan kişilerde kollarda yanma, bacaklarda yanma, ve kulaklarda yanma sorununa rastlanabilmektedir. 

Kulak yanması tedavisi,

Probleme bağlı olarak kulak yanması birçok rahatsızlıkla bağlantılı olabilir. Hastalığın tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterir. Kulak yanmasının altında yatan neden kulakta enfeksiyonel bir problem ise doktorun gözetiminde antibiyotik tedavisi tercih edilebilir. Lakin yanma hissi, kimyasal veya güneş yanığına bağlı ise hastalığa uygun krem ve merhem gibi ilaçlar uygulanabilir. Kısaca sağ kulak yanması probleminde hekiminiz  in teşhisine bağlı tedavi yöntemini farklılık göstereceğinden probleminizi ertelemeden biran önce hekiminize başvurun tetkik ve tedavinizi yaptırın. 
]]>
Conta Yanması https://www.yanma.gen.tr/conta-yanmasi.html Wed, 07 Nov 2018 22:45:41 +0000 Conta Yanması, Durduk yere conta yanmaz ve motorda bulunana bir çok parçaya göre belli bir ömrü yoktur conta parçasının. Bu parçanın ömrünün maruz kaldığı şartlar, kullanımı belirler. Conta yanmasının birinci sebebi ise Conta Yanması, Durduk yere conta yanmaz ve motorda bulunana bir çok parçaya göre belli bir ömrü yoktur conta parçasının. Bu parçanın ömrünün maruz kaldığı şartlar, kullanımı belirler. Conta yanmasının birinci sebebi ise aracın su kaynatmasını sonucu fark edilmeyerek üzerine gitmektir. 

Conta Yanması Sebepleri,
 • Soğutma sisteminin içinde bulunan pas ve metal artıklarının tıkanma yaparak bunun sonucunda da devir daim yapması
 • Devamlı antifriz motor suyu sonrasında özellikle de markasız ve kalitesiz antifriz eklemek
 • Motorun susuz kalması
 • Çok yüksek devirlerde aracı oldukça uzun süre zorlamak

Conta Yandığı Nasıl Anlaşılabilir

Çok farklı şekillerde conta yanabilir. Genellikle conta yandığında tek bir yerinden kaçırma yapmadığı için motor suyu, yağ ve silindir düzenini birbirine karıştırmaktadır. Böyle bir durumda motor su hemde yağ eksilterek egzosdan mavi duman atar ve ayar tutmama, düzensiz bir şekilde çalışma ve çekiş güçlüğü gibi birtakım problemler ortaya çıkarmaktadır. Bazı zamanlarda da yalnızca su kanalı ve yağ kanalı arasından kaçak olur ve motor yağı ile motor suyu birbirlerine karışır. Motorun çalışmasında hiç bir anormallik olmamasına rağmen yine de motor suyu bölümünde yağlanma ve yağ çubuğunu çektiğinizde ise çubuğun çevresinde köpürmeler görürsünüz. Bazende motor yağını tamamen silindire verir araç bu durum ise aracın performansı bile artar. Fakat duman atma ile yakıt tüketimindeki artış dikkat çekmektedir. Belki de bütün bunların haricinde yalnızca motor suyu silindir ile dolar bunda da egzosda oldukça fazla beyaz duman ve ilgili silindirin buji kısmının tırnaklarında beyazlık oluşur. Conta yanması olayında en fazla bu durum zarar vermektedir. Silindir çok çabuk yıpranır ve komple motor değişmesi ve yapılmasına ihtiyaç duyulur. Belki de sadece iki silindir arasında conta yanar. Bu durumda araç sersem çalışma ile beraber araç çalışır iken dahi buji kablosunu çekseniz bile motorun çalışma gücünde hiç bir değişiklik olmaz. Bu durum eğer komşu iki silindirinde bujileri çekildiği takdirde hale görülmekte ise ve bujilerin sağlamlığından şüphe edilmemekte ise hiç başka şeye kafa yormaya gerek yok conta yanmış demektir.

Conta YanmasıConta Yanık Halde Araç Kullanılmaya Devam Edilirse Ne Olur

Conta yanık halde araç kullanmaya devam edilir ise oluşabilecek en kötü sonuç motor suyunun silindir ile dolması ve silindir gömleklerinin dengesiz olarak aşınması sonucunda aracın motor istemesi durumudur. Her ne kadar renault 9-11 serisinin C kodlu Cleon motorlu araçları yapboz misali kolay dağılıp toplanabilen sulu gömleklere sahip olsa bile yine de ekstra masraf çıkarır. Diğer bir kötü yönü ise silindir kapağında çatlakların oluşması yada kapağın eğilmesidir. Silindir kapakları zarar gördüğünde ise genellikle taşlanarak düzeltilebilir. Fakat bunun yerine oluşan çatlakların kaynakla doldurulması veya çatlak yok ise eğriliklerin düzeltmeyle giderilmesinin tercih edilmesi ise aracın orjinal haline en az biçimde müdahale edilerek problemin çözülmesini sağlamaktadır. Sonuç olarak conta araçların motor kısmından daha çok arıza çıkarma ihtimali taşıyan parçası olmak ile beraber ömrü de tamamen aracın nasıl kullanıldığına ve araç sahibinin aracına gösterdiği ilgi ve özenle alakalıdır. Conta yakmayı bir hastalık gibi düşünün nasıl her hastalık tedavi istiyor ise conta yakımı da tedavi ister. Bu yüzden eğer böyle bir sorununuz var ise ihmal etmeden bakım yapmalısınız.
]]>
Vücutta Yanma Hissi https://www.yanma.gen.tr/vucutta-yanma-hissi.html Thu, 08 Nov 2018 03:44:34 +0000 Vücutta yanma hissi, daha çok uyuşmayla ve karıncalanmanın sonucu olarak görülür. Dolaylı olarak uyuşma ve karıncalanmaya neden olan etkenler, vücutta yanma hissinin de ortaya çıkmasına sebep olurlar. Sinirlerin üzerine uzun s Vücutta yanma hissi, daha çok uyuşmayla ve karıncalanmanın sonucu olarak görülür. Dolaylı olarak uyuşma ve karıncalanmaya neden olan etkenler, vücutta yanma hissinin de ortaya çıkmasına sebep olurlar. Sinirlerin üzerine uzun süreli bir baskı beraberinde uyuşma ve yanma hissi getirir. Vücutta anma hissi, sinirlerin bulunduğu vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir. Uzun süre hareketsiz kalan kişilerde yanma hissi çok fazla olabilir. Özellikle masa başı çalışanlarda vücutta yanma hissi sorununa sık rastlanabilmektedir. Bazı durumlarda psikolojik sebeplere bağlı olarak da vücutta yanma hissi oluşabilmektedir. Eğer kişilerdki yanma hisleri bu durumlardan dolayı meydana geliyor ise, yanma hissiyle birlikte uyuşma problemleri de yaşayabilir. Böylesi durumlara özellikle yaz aylarında  havanın da etkisiyle sıkça rastlanır. Bu gibi durumlarda kan dolaşımınızı hızlandırmak için bol bol hareket ederek sorunun hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Vücutta yanma hissi neden olur
 • Vitamin eksikliği, Vücutta yanma hissi kişilerde bulunan vitamin eksikliği durumlarında sıkça rastlanmaktadır. İnsan vücudunda bulunan birçok vitaminin eksikliği sonucu çok ciddi yanma hissi meydana gelecektir.
 • Uzun süre hareketsiz kalmak, Uzun sür hareketsiz ve aynı pozisyonda kalmak vücutta yanma hissine neden olabilmektedir. Bu durumlarda sinirsel çevresindeki hücreleri tam olarak besleyemez ve uyuşma karıncalanma gibi rahatsızlıklar meydana gelir.Karıncalanma hissi de yanmayı tetikler.
 • Aşırı kilo ve şeker hastalığı, Vücutta yanma hissi olmasının günümüzdeki bir diğer sebebi ise aşırı kilodur. Kiloya bağlı olarak görülen şeker hastalıklarında, kişinin vücudunda yanma hissi sorunlarına yol açar. Vücutta şeker dengesini sağlayamadığı durumlarda dahada fazlalaşır. Bu duruma neden olan etken ise kandaki şeker seviyesinin bozulmasıdır.
 • Alerjik durumlar, Kişinin tükettiği besinler alerjik problemlere sebebiyet verir ise kişilerin vücudunda yanma hissi meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlar sıkça karşılaşılan sorunlardandır.
 • Romatizman hastalıklar, Vücutta yanma hissi,tıbbi olarak net bir tedavisi olmayan romatizman hastalıklarda da sıkça karşılaşılmaktadır. Romatizman hastalıklar için fizik tedavi uzmanına görünmesinde fayda vardır. Romatizman hastalığınızın etkileri azaldığında buna bağlı yanma hissinde de azalma görülecektir.
Vücutta Yanma HissiVücutta yanma hissi insanlarda çok büyük rahatsızlıklara neden olmasa bile, bazı insanlarda çok artması nedeniyle dikkat bozukluğu, odaklanamama, baş ağrısı ve benzeri problemler ortaya çıkartır.
]]>
Bacakta Yanma https://www.yanma.gen.tr/bacakta-yanma.html Thu, 08 Nov 2018 18:56:21 +0000 Bacakta Yanma, hissi aşırı soğuk, sıcak yada toksik maddelere uzun süre maruz kalma sebebi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bacakta yanma hissinin yanı sıra bacaklarda kan dolaşımını bozmakta olan bir dolaşım sorunu, Bacakta Yanma, hissi aşırı soğuk, sıcak yada toksik maddelere uzun süre maruz kalma sebebi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bacakta yanma hissinin yanı sıra bacaklarda kan dolaşımını bozmakta olan bir dolaşım sorunu, yoğun bir egzersiz veya yaralanmalar sonucunda oluşur. Bacakta yanma hissinin bir başka olası sebebi ise meralgia parestetika olarak adlandırılan tıbbi bir durumdur. Böyle bir durumda kalça içerisindeki en büyük sinirlerden birisi olan lateral femoral kutanöz sinirine yaptığı baskının sonucunda kalçanın dış tarafında ağrı meydana gelmektedir. MS gibi bazı hastalık türleri de bacakta yanma hissine yol açar. Aynı zamanda bacakta yanma hissi çeşitli birçok hastalıkların yalınızca bir belirtisidir. Çoğu durumda buna karıncalanma ile uyuşma da eşlik etmektedir. Bacakta yanma hissinin şiddeti altta yatan sebep ile süreye bağlı olarak değişir. Bir yaralanma veya kaza sonucunda aniden başlayabilir yada başka rahatsızlıklarda ise yavaş, yavaş gelişir. Devamlıdır hatta gittikçe kötüleşir. Bcaktab yanma hissi birden başlıyor ve bu duruma uyuşma ile vücudunuzun bir tarafında uyuşma eşlik eder ise bilinç farklılıklarına sebep oluyor ise; oldukça şiddetli baş ağrıları var ise bu tip belirtiler bir inme belirtisi olabileceğinden acil servis bölümünde müdahale edilmesi gerekir. Bunların yanı sıra ani görme değişiklikleri, konuşmada bozukluk, kısmi felç veya felç de bu ciddiyet içinde ele alınmalıdır.

Başka Hangi Belirtiler Ortaya Çıkabilir 

Bacakta yanma hissine altta yatmakta olan sebebe bağlı değişik belirtilerde eşlik edebilmektedir. Bacak ile ilgili olarak bacaklarda ağrı, bacakta kanama, bacaklarda karıncalanma, kabarma, şişlik, uyuşma, kızarıklık ve sıcaklık da eşlik etmektedir. Bacaktaki yanma hissi eğer meraljia parestetika sebebinden dolayı ortaya çıkmış ise bu belirtiye ek olarak kalça ile kasık bölgesinde acıma veya ağrı hissi, dokunmaya karşı hassasiyet, dış uylukta ağrı hissi ve vücudun bir yanında beliren belirtiler kalça haricinde uyuşma ile karıncalanma görülür. 

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

Diğer belirtiler içinde his farklılıkları ayak sorunları, yürümede zorluk, kaslarda zayıflama, koordinasyon bozukluğu, uyuşma, bacaklarda karıncalanma ve sinir ağrısı veya diğer olağan dışı duyumlar olabilir.

Bacakta YanmaBacakta Yanma Hissi Nedenleri Nelerdir

Bacakta yanma hissi bacak veya bacağı çevrelemekte olan dokulardaki cilt veya sinirlerde oluşan hasar sebebi ile meydana gelir. Derilerde bulunan sinirlere zarar veren kimyasallara veya aşırı sıcaklığa bağlı yanıkların yanı sıra zehirli maddelere uzun süre maruz kalmak bunun en fazla görülen sebepleri içinde yer almaktadır. Genel olarak bacakta oluşan yanma hissine sebep olan durumları kısaca özetleyecek olur isek; fiziksel olarak güneşten kaynaklanan yanıklar dahil olmak üzere oluşan yanma olayları, zehirli maddelere uzun maruz kalmak, aşırı yapılan egzersizler, aşırı toksik ve soğuk, bacak yaralanması ile bacaklarda bulunan sinirlere baskı yapan her sebep bacakta yanma hissine neden olmaktadır. Bazı hastalık türleri de buna sebep olabilir. Bu hastalıkların arasında;

 • Kanser
 • vitamin eksiklikleri
 • Alkol kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan nöropati
 • Zona 
 • Diyabetik nöropati 
 • Sistemik lupus eritematozus yani vücudun kendi sağlıklı olan dokuları ve hücrelerine saldırdığı hastalık
 • Gullian-Barre sendromu 
 • Spinal stenoz ile disk hastalığı
 • Meraljia parestetika 
 • Periferik arter hastalığı 
 • Romatoid artrit
 • Multipl skleroz
]]>
Göz Yanılmaları https://www.yanma.gen.tr/goz-yanilmalari.html Fri, 09 Nov 2018 02:46:05 +0000 Göz Yanılmaları, Belirli bazı şekiller baktığımız zaman gerçekte olduklarından başka türlü görünürler. Cisimleri olduğundan büyük veya daha küçük, doğru çizgileri eğri gibi görürüz. İşte bu durum göz yanılmas Göz Yanılmaları, Belirli bazı şekiller baktığımız zaman gerçekte olduklarından başka türlü görünürler. Cisimleri olduğundan büyük veya daha küçük, doğru çizgileri eğri gibi görürüz. İşte bu durum göz yanılmasıdır. Aslında burada gözün gerçek anlamda aldanması, yanlış görmesi söz konusu değildir. Göz aslında baktığı görüntüyü hiç bozmaksızın görür, beyne gördüğü gibi iletir. Fakat beyin o cismi, o şekli olduğundan farklı yani, nasıl olmasını kabulleniyor ise öyle algılar.  Bu durumda daha önce görülen şeyin daha önce görülmüş olan nesnenin benzerlerinin ve görülüş şeklinin etkisi vardır. Dümdüz, uzun bir yolun, çok ileriye doğru daralıyormuş gibi görünmesi gibi. Ağaçlar, direkleri, yapılar, kendilerinden uzaklaşıldıkça küçülüyormuş gibi görünürler. Aynı büyüklükte olan fakat biri beyaz diğeri ise koyu renk iki farklı nesneye baktığımızda, beyaz yapıyı daha büyükmüş gibi görürüz. Dikey çizgili bir elbise giyen birisi, enine çizgili bir elbise giydiği zamandan daha zayıf ve uzun boyluymuş gibi görünür. İşte bunların her biri birer göz aldanmasıdır. Mesela şafaktaki dolunay gökyüzünün orta kısmındaki görünüşünden daha büyüktür. Her iki durumda da ayın birer fotoğrafı çekilecek olursa, büyüklüklerinin hiç fark etmediği açıkça görülecektir. Bu durumlarda, beyin bilinçaltı bir müdahaleden dolayı yanılmaya sebep olmuştur. Bunlar gibi bir çok örnek verilebilir. Hemen hemen herkes bazı dönemlerde göz yanılsamaları yaşamıştır. Göz yanılmasının değişik bir şekli, güneşin ısısının çok yüksek olduğu kum çöllerindeki serap davıdır. Burada fiziksel bir olay da işin bu boyutunun oraya çıkmasında etkili olmuştur. Serapın fotoğrafı çekilip ve bu durumun ışık kırılmasından dolayı meydana geldiği kanıtlanabilir. Büyüteçler ve düz aynalarda görünen görüntüler de göz aldanması diye kabul edilebilir. Çünkü görüntüler, görüldükleri yerde değildirler.

Göz YanılmalarıGöz Aldanmaları Normalmidir

Bütün bu örneklerden de kolayca anlaşılacağı gibi, göz aldanmaları normaldir, çoğu zaman bir hastalığın belirtisi veya kişide başka anormalliklerin belirtisi değildir. Kimi insanlar bu durumla karşı karşıya kalınca gözünde bir problem olup olmadığı konusunda şüpheye düşer. Oysa kişinin gözünde hiç bozukluk yoktur. Yani göz sağlığı yerinde olan bir insanda göz aldanmalarına uğrayabilir. Derinlik boyutu, göz yanılmalarında en büyük rolü olan etkendir. Perspektif, yani cisimleri sabit bir noktaya göre uzaklıklarını,duruş farklarını belirtecek, canlandıracak düzenle resmetmek, bizden uzaklaşan şeylerin küçük görünmesi durumunu bize en açık şekilde gösterir. Göz aldanmalarıda bu yöntemle yakından ilgilidir. Görme olayı çok komplekstir. Aslında görme işlemi değil görülen şeyi algılamak önemlidir. Görülen bazı nesnelerin ne olduğunu algılamak ise beynin bazı işlevleri ile gerçekleşmektedir.  Görülen şeylerde bazen yanılma, ışık yansıması, renklerin iç içe girerek farklı renkleri oluşturması ve atmosferdeki yoğunluğa bağlı olarak olur. Eğer kişide görme bozukluğu yoksa,göz normal bir şekilde görme işlevini yapıyorsa bir ışık yansıması veya o ışıktaki renklerin bir birine karışması bir anda  orada olmayan bir şeyi görür hissi verir. 

]]>
Dil Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.yanma.gen.tr/dil-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Fri, 09 Nov 2018 19:52:25 +0000 Dil yanmasına ne iyi gelir, Dil yanması insanlarda çok sık rastlanan bir durumdur. Genellikle dil yanmaları çok sıcak içecekler ve yemeklerden kaynaklanan bir durumdur. Normal diğer yanık vakıalarında geçerli tedavi yöntemleri di Dil yanmasına ne iyi gelir, Dil yanması insanlarda çok sık rastlanan bir durumdur. Genellikle dil yanmaları çok sıcak içecekler ve yemeklerden kaynaklanan bir durumdur. Normal diğer yanık vakıalarında geçerli tedavi yöntemleri dil yanıkları içinde geçerlidir. Dilde oluşan hafif yanıklar zaman içerisinde kendiliğinden iyileşebilen yanıklardır. Ancak ciddi dil yanıklarında durum biraz daha farklıdır. Bu ciddi yanıklarda acil müdahale gerekebilir ve tıbbi yardım alınması gerekir. Bazen diliniz yanmasa bile yanmış hissi hissedebilirsiniz. Bu durumlar dil yanması sendromu olarak adlandırılır. 

Dil yanmasının nedenleri;
 • Çok sıcak yiyecekler ve içecekler,
 • Dil yanması sendromu,
 • Sekonder ağız yanması ( pamukçuk, ilaçların yan etkisi olan ağız kuruması, ağız içi enflamasyonu gibi,)
 • Mide asidinin ağza gelmesi,
 • Diyabet hastalığı,
 • Menopoz,
 • Alerji, dil yanma vakıalarının nedenlerindendir.
Dil yanma durumlarında oluşan zarardan ötürü dilin üzerinde bulunan ve dil tomurcukları diye adlandırdığımız bu çıkıntıların hormon değişikliğinden zarar görerek özelliklerini yitirmelerine neden olabilir. Dil yanmaları yanığın derecesine göre belirtilerinde değişiklik gösterebilir. Birinci derece yanıklarda dilin sadece dış tabakası zarar görür ve ağrı yaşanması durumunda dilin üzerinde şişlikler ve kızarıklıklar meydana gelir. İkinci derece yanıklarda ise yanık daha ağrılı ve acılıdır. Dilin hem dış yüzeyi hemde alt tabakasını etkiler ve kabarcıklar oluşarak, dile kızarıklık ve şişlik gözlemlenir. Üçüncü aşamada yanık dilin en derin dokusunu etkiler ve görüntü olarak beyaz veya siyah bir görünüm alır. Ayrıca dilde hissizlik ve şiddetli ağrılar olur. 

Dil Yanmasına Ne İyi GelirDil yanması tanısı,

Dil yanmasına ne iyi gelir derseniz, öncelikle yanığın derecesinin belirlenmesi gerekir. Oluşan kızarıklık kabarıklık ve şişliği bakılarak hatta renginden de anlaşılabilir. Dil yanması vakıalarında doktor kontrolü sırasında ilk bakılacak konular ağız içi temizliğinin ne şekilde ve hangi zaman aralıklarında yapıldığını incelemesi şeklinde olur. Bazen dil yanma durumları sadece dil yanık sendromu da olabilir. Bu durumun belirlenmesinde yine doktorunuzun size soracağı durumlar değerlendirilir. Ayrıca dil yanmalarına neden olan bir hastalığınız var mı yok mu araştırılır. 

Dil yanması tedavisi,

Dil yanmasının tedavisi yine derecesine göre belirlenir. Dil yanmasında öncelikle ilk yardım temel işleyişi uygulanır. Bu birinci derece yanıkların tedavisi için yeterlidir. İkinci ve üçüncü derece yanıklarda ise, doktorunuzun yanık bulgularına göre sizi tedavi etmesi gerekir. Birinci derece Dil yanmasına iyi gelen yöntemler; yanan bölgeye soğuk su kompresi yapmak hem acıyı hemde iltihaplanmayı önler. Ayrıca yanık üzerinde oluşan kir ve parçacıklar var ise onları temizleyin ve temiz bir bezi soğuk suyun içerisine koyarak ıslattıktan sonra yanığın üzerine kompres yapın. Böylelikle oluşan ağrıyı hafifletebilirsiniz. Soğuk su veya tuzlu su ile gargara yapmakta dil üzerindeki yanıkların rahatlamasına ve ağrı yada şişlik oluşumu engellemesine yardım eder. Yanığı tahriş edebilecek ılık yada sıcak içecek ve gıdalardan yanık düzelip toparlanana kadar uzak durmakta dil yanmasına iyi gelir. Ayrıca yanan dil üzerine biraz toz şeker atarak ta yanığın vereceği ağrı hissinden kurtulabilirsiniz. Kısa sürede geçecek olan bu birinci derece dil yanıkları kişiyi rahatsız etse de yirmi dört saat içerisinde dil kendisini toparlar ve kişi rahatlar.
]]>
Kulak Yanması https://www.yanma.gen.tr/kulak-yanmasi.html Sat, 10 Nov 2018 05:46:48 +0000 Kulak yanması, bazen insanlarda aşırı bir hal alarak rahatsızlıkların oluşmasına neden olan bir durumdur. Birçok kişide kulak yanması meydana gelmektedir. Meydana gelen kulak yanması kişinin aşırı baharatlı bir yiyecek yemesi Kulak yanması, bazen insanlarda aşırı bir hal alarak rahatsızlıkların oluşmasına neden olan bir durumdur. Birçok kişide kulak yanması meydana gelmektedir. Meydana gelen kulak yanması kişinin aşırı baharatlı bir yiyecek yemesi durumunda ya da çok acı yiyecekler yemesi durumunda birkaç dakika görülebilir. Bu gibi bir durumda oluşan kulak yanmaları son derce normal kabul edilmektedir. Çünkü kulaklardan geniz bölgesine açılan ve kulağın basıncının düzenlenmesini sağlayan küçük kapılar vardır. Bu nedenle tüketilen yiyeceklerin kulak yanmasına neden olması normaldir. Bazı insanlarda aniden aşırı utanma duygusunun artması durumunda kulak yanması oraya çıkabilir. Bu durumlarda oluşan kulak yanması da yine oldukça normaldir. Bu gibi durumlarda kulak yanması birkaç dakika sürdüğü için kişilerde çok büyük rahatsızlıklara neden olmadan ortadan kalkacaktır. Fakat bunların yanında uzun süreler boyunca kişinin üzerinde etkilerini sürdüren kulak yanması, günlerce devam ederek kişinin herhangi bir işe yoğunlaşamamasına, sürekli olarak acı çekmesine ve dikkat bozukluğu yaşamasına neden olmaktadır. Bunların yanı sıra kişini bir şeyler yemesine bile engel olan kulak yanması, asıl önemsenmesi gereken problemlerdendir. Kulak yanması, birçok zaman beraberinde insanlarda karıncalanma hissinin oluşmasına neden olmaktadır. Eğer bu durum sık sık meydana geliyorsa ciddi bir hastalık belirtisi olabilmektedir. Bu durum tıbbi olarak parestezi olarak adlandırılmaktadır. Genellikle kulak içerisinde bulunan sinirlerin tahrip olmasına ve bununla birlikte enfeksiyonların oluşmasına bağlı olarak yanma ortaya çıkar.

Kulak YanmasıKulak yanması nedenleri nelerdir
 • Kulak yanmasının en büyük nedeni, insanlarda meydana gelen kulak yaralanmasıdır. Kimi zaman kulağın dış çeperlerinde görülen yaralanmalar kimi zamanda kulak çubuğu ve yabancı maddelerle kulak içerisinin hasar görmesi durumunda kulak yanması ortaya çıkabilir. Böyle bir nedenden dolayı oluşan kulak yanması kesinlikle tedavi edilmelidir. 
 • Orta kulak iltihabı: Çocuklarda yaygın olarak görülen bu durumlarda kulağın iç kısımlarında enfeksiyonların artmasına bağlı olarak yanmalar meydana gelmektedir. Eğer kişide bulunan kulak yanması bu duruma bağlı olarak meydana geliyorsa kulakta akıntı rahatsızlığı da meydana gelecektir. 
 • Sinüs enfeksiyonları: İnsanlarda enfeksiyonlar vücudun birçok yerinde yanmalara neden olmaktadır. Bu nedenle kulak enfeksiyonlarında da kulak yanması ortaya çıkar. Sinüzit olan insanlarda enfeksiyon meydana gelmesi durumunda kulakta yanma hissi oluşur. Bu his zamanla daha da artabilir. 
 • Alerjik reaksiyonlar: İnsanlarda özellikle belli mevsimlerde polenlerden ve diğer nedenlerden kaynaklanan alerjik problemler ciddi bir şekilde kulak yanması sorununa neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda bu gibi alerjik problemler çok sık karşılaşılır. Bunun için doktorunuz alerjileri bastırıcı tedavilerle destek verecektir.
Bunların yanı sıra insanlarda sık karşılaşılan diyabet hastalığı, felç, aşırı soğuk, güneş yanması, kulak mukusu, çıban, kimyasal temas, dış kulak iltihabı, antibiyotik kullanımı, aloe vera gibi durumlar kulak yanması rahatsızlığında etkin rol oynayan nedenlerdir. 

Kulak yanması tedavisi:

Kulak yanması problemi en çok çocuklarda karşılaşılan problemlerden biridir. Bu nedenle tıbbi olarak kullanılması gereken ilaçlardan olabildiğince az etkilenmek için az kullanılması gerekmektedir. Kulak yanması rahatsızlığı olan insanlarda bu durum bitkisel tedavilerle de doğal bir şekilde çözülebilir. Fakat kesinlikle tam teşhis konulmadan önce kulak yanması için bitkisel tedavi yapılmamalıdır. Kulak yanması olan insanlarda enfeksiyonel bir problem varsa genellikle kulak damlası, kullanılarak bu sorun çözülür. Kullanılan kulak damlaları, enfeksiyonların ölmesini ve kulak içerisinde meydana gelmiş olan tahrişi]]> Adsl Işığı Yanmıyor https://www.yanma.gen.tr/adsl-isigi-yanmiyor.html Sat, 10 Nov 2018 15:37:19 +0000 Adsl Işığı Yanmıyor, Adsl ışığı modemde bulunan ve modeme takılan adsl kablosunun takılı olup olmadığını görmemize yarayan ışıktır. Bu ışığın yanmaması internet bağlantınızın olmadığı gösterir. Adsl ışı Adsl Işığı Yanmıyor, Adsl ışığı modemde bulunan ve modeme takılan adsl kablosunun takılı olup olmadığını görmemize yarayan ışıktır. Bu ışığın yanmaması internet bağlantınızın olmadığı gösterir. Adsl ışığının yanmamasının başlıca nedenleri adsl kablosunun yanlış bağlanmış olması, bağlı olduğunuz internet şubesinin alt yapı çalışması olması, modeme bağlanan telefon kablosunda oluşan sıkıntılar, splitterınızın arızalı olması, modeminizin adsl ışığının bozuk olması veya direkt olarak modeminizin arızalı olmasından kaynaklanır. 

Adsl Işığı Yanmıyorsa Nasıl Düzeltilir

Adsl ışığının yanmamasının nedenlerinden bahsettik, şimdi bu sorunları nasıl çözeceğimizden bahsedelim. İlk olarak modemi arkasında bulunan küçük tuşundan yeniden başlatın, adsl ışığının yanmasını sağlayan adsl kablosunu kontrol edin, modeme bağlanan telefon kablosunu kontrol edin aynı modemden bağlanan cihazları kontrol edin, bilgisayarınızda ya da kullandığınız başka bir cihazda sorun var mı diye bir tarama yapın, eğer elektronik işlerinden anlıyorsanız modeminizi açıp adsl ışığını kontrol edebilirsiniz, ana hattan çektiğiniz adsl kablosunun geldiği splitterı kontrol ediniz, modemde ki internet ışığınız yanıyorsa ve interneti kullandığınız halde adsl ışığı yanmıyorsa modeminizi değiştirmeniz gerekebilir, modem ısındığı zaman sıkıntı çıkarabiliyor ve kullanıcı adı, kullanıcı şifresini sıfırlamış olabilir tekrardan kullanıcı adınızı ve şifrenizi ıp üzerinden girmeyi deneyin, adsl ışığının yanması için bağlanan adsl kablosunun giriş uçlarını iyice yakından kontrol ediniz temassızlık olabilir. Adsl kablosunun sağlamlığını iki biçimde test edebiliriz. İlk olarak evinizde başka bir modem varsa adsl kablosunu ona bağlayarak kontrol edin, eğer evinizde başka bir modem yoksa adsl kablosunu telefon kablonuz ile değiştirin. Eğer telefonunuz çalışıyorsa kablonuz da her hangi bir sorun ya da arıza bulunmamaktadır.

Adsl Işığı YanmıyorAdsl Işığı Yanmıyor Yetkililerle Nasıl İletişime Geçerim

Adsl ışığınızı yukarıdaki gösterdiğimiz çözümleri denediğiniz halde halen çalıştırmakta zorluk çekiyorsanız, son çare olarak internet aboneliğinizi aldığınız firmanın müşteri temsilcilerine ulaşmalısınız. Her firmanın kendi müşteri temsilci numarası vardır. Müşteri temsilcilerine ulaştıktan sonra adsl ışığınızın yanmadığını söylerseniz onlar sizi bir teknik elemana aktaracaktır. Teknik eleman ile görüştüğünüzde size adsl ışığının yanması için yukarıda yazdığımız çözümleri yapmanızı söyleyecektir. Bunları yaptığınızı ancak internetinizin olmadığını söylerseniz size bir alternatif bulup yardımcı olacaktır.
]]>
Makatta Kaşıntı Ve Yanma https://www.yanma.gen.tr/makatta-kasinti-ve-yanma.html Sun, 11 Nov 2018 07:08:24 +0000 Makatta Kaşıntı ve Yanma: Oldukça sık görülen sorunlardan biri olan makatta kaşıntı ve yanma bazen hiçbir neden olmadan ortaya çıkabilir. Bazen de birçok sebebe bağlı olabilir. Makat bölgesi irritasyon ve reaksiyonlara olduk Makatta Kaşıntı ve Yanma: Oldukça sık görülen sorunlardan biri olan makatta kaşıntı ve yanma bazen hiçbir neden olmadan ortaya çıkabilir. Bazen de birçok sebebe bağlı olabilir. Makat bölgesi irritasyon ve reaksiyonlara oldukça hassas ve duyarlı olan bir bölge olması nedeniyle bu bölgenin bir şekilde hasarlanması durumunda oluşan makat bölgesinin yanması çoğunlukla kaşıntı ile birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Bazen kaşıntı ve yanmaya ağrı ya da acı da eşlik edebilir. Hastayı oldukça ciddi derecede rahatsız eden makatta kaşıntı ve yanma, kişinin yaşam kalitesini düşürür ve oldukça sıkıntı durumu yaratır. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülen bu durum 40-60 yaş grubunda daha sık görülür.

Makatta kaşıntı ve yanma nedenleri:
 • Hemoroid ya da makatta çatlak durumun olması 
 • Alerji, basit liken, nörojenik dermatit liken, atrofikus gibi deri hastalıkları
 • Şeker hastalığı, skolastik annemi, lösemi, A, B, D vitamini eksikliği, obezetite, çölyak hastalığı gibi genel hastalıklar
 • Endoservisit, menapoz ve vajinit gibi kadın hastalıkları
 • Stres ve depresyon gibi psikolojik durumlar 
 • Makata darbe gelmesi sonucu oluşan yaralanmalar
 • Makat apsesi, makat siğili, makat kanseri, makat sarkması ve makat fistülü gibi durumlar
 • Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalıkları
 • Gut enfeksiyonu, romatizma ilaçları ve bazı antibiyotikler
 • Mantar, bakteri, uçuk parazit, frengi gibi enfeksiyonlar
 • Çay, kahve, kola gibi kafeinli ve karbonatlı içeceklerin aşırı tüketimi
 • Ayran, süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinin, domates, çikolata, ketçap,üzüm, kuru erik gibi yiyeceklerin ve acı ve baharatlı gıdaların aşırı tüketimi
 • Şarap, bira gibi alkollü ve mayalı içeceklerin aşırı tüketimi
 • Bazı sabun, şampuan, parfüm, deodorant gibi kimyasal maddelerin kullanımı
 • Makat bölgesine yeterli temizlik yapılmaması durumunda olan dışkı atıkları ya da makat bölgesine aşırı temizlik yapılması 
 • Makatta yaşanan ıslanma durumu, dışkı kaçırma, kronik ishal veya kabızlık ve anal seks yapmak gibi durumlar makatta yanma ve kaşınma nedenleri arasında sayılabilir.
Makatta kaşıntı ve yanma belirtileri,

Makat etrafında görülen kızarıklık, ağrı, yanma, sulanma ve makat derisinin kalınlaşması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Makatta kaşıntı ve yanma tanısı,

Kaşıntı ve yanma şikayetiyle gelen hastalar doğru tanı konulabilmesi için ilk olarak gözle muayene edilir. Daha sonra sigmoidoskopi ve anoskopi yapılarak bağırsaklar kontrol edilir. Rektum adı verilen kalın bağırsak rektoskopi ile incelenir. Birtakım alerji testleri yapılır ve aynı zamanda kaşıntı ve yanma olan makat derisinden tanı koyabilmek için parça örneği alınarak deri biyopsisi yapılabilir.

Makatta kaşıntı ve yanma tedavisi, 

Makat kaşıntısı ve yanma tedavi edilmediği taktirde ilerleyen dönemlerde oldukça ciddi enfeksiyonlara sebep olarak  pelvik sepsis ya da anal sepsis adı verilen makat bölgesinden kana karışan ve hastanın hayatında tehdit durumu oluşturacak olan enfeksiyonlara yol açabilir. Tedavide amaç makatta kaşıntı ve yanma durumunun nedenini bularak ortadan kaldırmaktır. 
Kaşıntı ve yanma bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlardan kaynaklanıyor ise bazı antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır.
Mantar gibi enfeksiyonlardan kaynaklanan makat kaşıntısı ve yanmalarda mantar ilaçları kullanılır. Kaşıntı ve yanmayı önlemek amacı ile doktorun önereceği çinko asitli kremler ve kortizonlu kremler kullanılabilir. Ancak kortizon kremlerin aşırı kullanıldığı takdirde cilt antrifisine neden olarak ciddi sorunlar yaratabileceği için 2-4 günden daha fazla kullanılması önerilmez. 
Kaşıntı ve yanmaları gidermek amacıyla kalıcı tedavi sağlamak için cilde koruyucu tabaka oluşturup ciltteki hasarı kısa sürede onaran pruzon merhem önerilebilir.
Makatta kaşıntı ve yan]]> Ayak Parmaklarında Yanma https://www.yanma.gen.tr/ayak-parmaklarinda-yanma.html Sun, 11 Nov 2018 11:02:52 +0000 Ayak parmaklarında yanma,  genellikle insanlarda bacaklarda bulunan sinirlerin herhangi bir darbeye, travmaya bağlı olarak hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak ayak parmaklarında yanma sorunu olan insanlarda bu sorun sinirl Ayak parmaklarında yanma,  genellikle insanlarda bacaklarda bulunan sinirlerin herhangi bir darbeye, travmaya bağlı olarak hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak ayak parmaklarında yanma sorunu olan insanlarda bu sorun sinirlerin hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Son derece yaygın olarak meydana gelen bu durumlar insanlarda en çok duş sırasında ortaya çıkarak problemlere neden olmaktadır. Ayak parmaklarında yanma olan insanların bu sorunları her zaman aynı nedenden kaynaklandığı düşünülmemelidir. Çünkü bu problem bazen farklı sağlık problemlerinden kaynaklanarak ortaya çıkabilmektedir. Bazen ayak parmaklarındaki yanma problemi insanlarda ayağın incinmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle özellikle yoğun iş hayatı olan insanlarda ve yoğun spor yapan insanlarda ayak parmaklarında yanma problemi meydana gelebilir. Ayak parmaklarında yanma problemiyle birlikte birçok farklı belirti ortaya çıkar. Bu belirtiler ara ara kendisini yanma problemiyle birlikte ortaya çıkararak tekrar ortadan kalkabilir. Belirtilerin şiddeti ise direk olarak ayak parmaklarında yanma sorununun derecesine bağlı olarak meydana gelmektedir. Ayak parmaklarında yanma probleminde daha fazla zararın meydana gelmesini engellemek için bu problemin ortadan kalkmasına yönelik tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle biran önce gerekli olan muayeneleri ve tedavileri yaptırarak farklı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Tedavilerin yapılabilmesi için ise tabi ki ayak parmaklarında yanma rahatsızlığının nedeninin bulunması şarttır. 

Ayak Parmaklarında YanmaAyak parmaklarında yanmaya neden olan hastalıklar
 • Periferik nöropati: İnsanlarda yaygın olarak görülen bu rahatsızlık, omurgadan başlayarak ayaklara kadar olan bölgenin herhangi bir yerinde bacak veya ayaklarda bulunan sinirlerin hasar görmesiyle ortaya çıkar. Genellikle şeker hastalığı olan insanlarda ya da kırık veya çıkık sorunu olan insanlarda meydana gelerek ayaklarda ve ayak parmaklarında yanma sorununa neden olur.
 • Diyabetik nöropati: İnsanlarda bulunan şeker hastalığının vücudun çeşitli bölgelerinde yapmış olduğu sinir hasarları nedeniyle oluşan sorundur. Bu durumlarda ayak parmaklarına giden sinirler de zarar gördüğü için sorun ciddi bir şekilde büyüyebilir. Kan şekerinin uzun süreli olarak yüksek olması durumunda bu problem meydana gelir. 
 • Morton Nöroması: İnsanlarda ayaklarda bulunan sinirlerin birinde meydana gelen doku kalınlaşması nedeniyle oluşan ayak parmaklarında yapma sorunudur. Bu durumun belirtisi olarak direk olarak ayak parmaklarında yanma meydana gelir. Ağır sporların yapılması, uzun süre koşma eyleminin yapılması, ayak tabanı ve parmaklara çok baskı yapılması durumunda oluşur. 
 • Yanan ayak sendromu: Diğer bir adıyla Grierson-Gopalan olarak bilinen bu sendrom ayaklarda bulunan küçük liflerde meydana gelen hasarlardan kaynaklanmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmese bile yapılan araştırmalara göre insanlarda görülen B vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
Bunların haricinde bir hastalık olmasa bile insanlarda ayak parmaklarında yanma problemine neden olan durumlar bulunmaktadır. Bunlar; Kronik böbrek rahatsızlıkları, hipotiroidi denilen problem, AIDS adındaki virüs bulaşması, sık karşılaşılan vitamin eksikliği, Kemoterapi görmek, Eritomelalji adındaki damar tıkanıklığı, kronik alansal ağı sendromu gibi durumlar direk olarak insanlarda ayak parmaklarında yanma sorununa neden olur.

Ayak parmaklarında yanma problemi için yapılabilecekler:
1. Ayak parmaklarında yanma olan insanların yapması gereken ilk şey alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanımına son verilmesidir. Bu gibi maddeler, direk olarak insanlarda sinir hasarına neden olarak bu gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 
2.Bu durum için yapılabilecek bir diğer şey ise 24]]> Kulak İçi Yanması https://www.yanma.gen.tr/kulak-ici-yanmasi.html Sun, 11 Nov 2018 14:53:54 +0000 Kulak İçi Yanması, çeşitli kulak hastalıklarına bağlı olarak gelişebilen bir belirti ya da bir alerji durumu olabilir. Kendiliğinden bir kaç gün içinde geçebileceği gibi, bir enfeksiyona bağlı olarak gelişmiş ise tedavi uyg Kulak İçi Yanması, çeşitli kulak hastalıklarına bağlı olarak gelişebilen bir belirti ya da bir alerji durumu olabilir. Kendiliğinden bir kaç gün içinde geçebileceği gibi, bir enfeksiyona bağlı olarak gelişmiş ise tedavi uygulanması gerekebilir. İç kulak yanmasına bağlı olarak bazı durumlarda kaşıntı veya kulak akıntısı da oluşabilir. Bir kaç günü aşkın yama, kaşıntı hissine eğer akıntı da eşlik ediyorsa mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmak gerekir.

Kulak İçi Yanması Sebepleri:

Enfeksiyona Bağlı Olarak: Kulak içinde, orta kulakta gelişebilen bazı enfeksiyonlar olabilir. Bunlar bedenin direncinin düşmesi, üşütme, havuz veya denizde kirlenme gibi durumlarda gelişebilir. Kulak içinde oluşan enfeksiyonlar, yanma, kaşıntı ya da kulak akıntısı şeklinde belirtiler gösterirler. Tedavisi bir uzman kontrolünde genellikle antibiyotik yoluyla olur.

Cilt Hastalıklarına Bağlı Olarak: Egzama, mantar gibi cilt hastalıkları kulak bölgesinde de görülebilir. Bu hastalıklar tedavi edilmez ise kulak içine sirayet edebilir ve yanma, kaşınma hissi olabilir.

Alerjik Olarak: Tüketilen bazı gıdalara bağlı olarak vücutta gelişen alerjiler kulak bölgesinde de görülebilir ve bu alerjilere bağlı olarak, iç kulakta yanma, kaşıntı, şişme görülebilir.

Kulak İçi YanmasıKulak İçi Yanmasında Tedavisi:

Kulak içi yanması şikayeti yaşayan kişilerin öncelikle yanmanın sebebini öğrenmeleri gerekir. Kulak içinde oluşan yanma eğer patolojik bir hastalığa bağlı gelişmiş ise tedavi bu hastalığa karşı olmalıdır ve genellikle kulak içi damla veya antibiyotik tedavisi olarak yapılır. Çeşitli alerjiler sonucu gelişen yanmalar ise alerjinin ortadan kalkması halinde bitecektir. Cilt hastalıklarına bağlı olarak gelişen yanma hastalığın semptomatik tedavileri uygulanarak ortadan kalkabilir. Kulak içinde yanma bir kaç günü aşan durumlarda ne olursa olsun şikayeti yaşan kişi mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalıdır.
]]>
Koltuk Altı Yanması https://www.yanma.gen.tr/koltuk-alti-yanmasi.html Sun, 11 Nov 2018 21:34:37 +0000 Koltuk Altı Yanması, en çok kadınlarda görülür çünkü kadınların koltuk altları erkeklere göre daha hassastır. Kadınlarda ki koltuk altı yanması ile birlikte, koltuk altında kitle, beze veya yumru oluşmuş ise göğüs kanse Koltuk Altı Yanması, en çok kadınlarda görülür çünkü kadınların koltuk altları erkeklere göre daha hassastır. Kadınlarda ki koltuk altı yanması ile birlikte, koltuk altında kitle, beze veya yumru oluşmuş ise göğüs kanseri olma olasılığı biraz yüksektir ancak sadece yanma var ise direkt olarak göğüs kanseri belirtisi olmaz. Siz yinede bir uzmana danışın.

Koltuk Altı Yanmasının Nedenleri,

Koltuk altı yanmasında en sık görülen nedenler enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonların nedenleri; 
 • Tıraş olurken cildin tahriş olması
 • Hijyen eksikliği
 • Aşırı terleme
 • Yüksek sıcaklığa maruz kalmak
Koltuk altı yanmasındaki neden eğer enfeksiyonlar ise, bu enfeksiyon bölgesi havasız kaldığı için bir süre sonra koltuk altında bulunan bezlere sıçrarsa bezler enfeksiyon kapıp şişkin, sert kitleler oluşturur ve çıban yaratabilir. Koltuk altı yanmasının diğer bir kaç nedeni ise lenfoma adı verilen bir kanser tipi, bağ doku bozulması, viral enfeksiyonlar, kist, meme kanseri, lenf bezlerinin şişmesi, kasların kasılması, kol sinirlerinin hasar alması, zona hastalığı, hipertroidi, derin ven trombozu, omuz çıkması. Bu tür hastalıkların olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşünüz ve eğer hastalığınız var ise tedavi olunuz. 

Koltuk Altı YanmasıKoltuk Altı Yanması Tedavileri,

Koltuk altı yanmalarının tedavileri yanmanın neden oluştuğuna bağlı olarak farklı biçimlerde yapılır. Bu nedenle koltuk altınızın neden yandığını öğrenip ona göre bir tedavi uygulamak çok önemlidir. Aşağıda yazacağım tedaviler koltuk altı yanmasında kullanılabilir tedavilerdir.
 • Enfeksiyon var ise, enfeksiyonu geçirmek için antibiyotikleri kullanabilirsiniz.
 • Elinize bir pamuklu kumaş alın ve onu çok sıcak olmamak şartı ile suyla nemlendirip 5-10 dakika kadar koltuk altınızda bekletin.
 • Şayet kolunuz kasılmış ve oynatmakta zorluk çekiyorsanız kas gevşetici ilaç kullanabilirsiniz.
 • Ufak bir kalıp buzu, pamuklu bir beze sarıp sıcak sulu bez gibi 5-10 dakika koltuk altınızda tutunuz. Bunu günde en az 3 kez uygulayın.
 • Eğer koltuk altındaki kaslar ve sinirler yıpranmış ise bir kaç gün evinizde dinleniniz. Kolunuzu sık kullanmayınız.
Yukarıda ki tedavileri uyguladınız fakat hala ağrınız şiddetle devam ediyor ise her hastalıkta gerekli olan doktor gözetiminde bir tedavi görmeniz gerekebilir. Hastalığın boyutu büyük ise radyasyon ve kemoterapi görmeniz gerekir. Bu tedavi lösemi ve meme kanseri gibi bir çok kanserde kullanılır.
]]>
Kalp Yanması https://www.yanma.gen.tr/kalp-yanmasi.html Mon, 12 Nov 2018 07:12:36 +0000 Kalp Yanmasından bahsetmeden önce size kalp hakkında ve kalbin insan vücudu için önemi hakkında bilgi vereceğim. Kalp yaşam organları bakımından iki önemli organdan biridir. Kanser olmayan tek organımızdır. Vücutta çene kası Kalp Yanmasından bahsetmeden önce size kalp hakkında ve kalbin insan vücudu için önemi hakkında bilgi vereceğim. Kalp yaşam organları bakımından iki önemli organdan biridir. Kanser olmayan tek organımızdır. Vücutta çene kasından sonra en güçlü hareketli kaslardan biridir. Kan için gerekli tek organdır. Vücudumuzda kan dolaşımı sisteminin kilit organıdır. Ölümün en son gerçekleştiği organdır. Çevresi geniş bir yağ tabakasıyla kaplıdır. Kalbin en büyük düşmanları kolesterol ve duygusal çöküntüdür. Kalp hastalıklarında en çok görülen durum kalp krizidir. Kalp yapay olarak üretilen nadir organlardan biridir.

Kalp Yanması kalp hastalıklarında kalp krizinden sonra en çok görülen kalp rahatsızlıklarından biridir. Ve bu zamana kadar yapılan istatistik sonuçlara göre Kalp Yanması giderek artmaktadır. Ayrıca Kalp Yanması kalp rahatsızlıklarından en çok tehlikeli olanıdır. Çünkü Kalp Yanması görülen bir insanda başka hastalıkların olma ihtimali de çok yüksektir. Fakat Kalp Yanması olan her hastanın bir çok hastalığa sahip olacak anlamına gelmemektedir. Çünkü bazı Kalp Yanması olan kişilerin basit bir rahatsızlığa sahip olma ihtimali de vardır. Kalp Yanması olan insanların en kısa süre içinde kardiyoloji uzmanlarına başvurmalıdır. 

Kalp YanmasıKalp Yanması Nedenleri:
 • Kalp ile ilgili ve kardiyoloji ile ilgili problemler
 • Solunum yolu ile ilgili problemler
 • Sindirim ve sindirim yolu ile ilgili problemler
Kalp Yanması Nedenleri,

Kalp ile ilgili ve kardiyoloji ile ilgili problemler Kalp Yanması ile ilgili en önemli problemlerden biridir. Bu durum genellikle kalbin damarlara oksijen gazının gerekli kısımlara taşınmasından kaynaklanır. Kalp Yanması dışında var olan bazı kalp hastalıklarına da neden olmaktadır bu neden.

Solunum yolu ile ilgili problemde kişi nefes aldığı zaman ağrı hisseder ve nefes almakta zorlanır. Var olan bu ağrı genellikle yanma hissidir. Kişi bu yanmayı kalp bölgesinde hisseder. Bunu dışında solunum organlarında da yanmalar meydana gelmektedir.

Sindirim ve sindirim yolu ile ilgili problemler genellikle mide merkezli oluşan ülser gibi ağır ağrı sonucu oluşan sindirim sistemi hastalıkları nedeni ile oluşmaktadır. Bu durum sonucu vücutta gerçekleşen kasılmalar Kalp Yanmasına neden olmakta ve bazen kısa çaplı kalp krizlerine de neden olmaktadır.

Kalp Yanmasında yapılan tedavilerden önce kalp doktorları yani kardiyoloji ile ilgilenen doktorlar tarafından bazı uzun çaplı araştırmalar veya kısa süreli tarama testleri sonucunda ilaç tedavi başlatılır.                                                                           
]]>
Gebelikte Ayak Yanması https://www.yanma.gen.tr/gebelikte-ayak-yanmasi.html Tue, 13 Nov 2018 06:43:33 +0000 Gebelikte ayak yanması, çok sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle gebelik döneminde değişen hormonlar yüzünden meydana gelmektedir. Bunun dışında hamilelik döneminde artmaya başlayan kilo ile ayaklarda da değişim meydan Gebelikte ayak yanması, çok sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle gebelik döneminde değişen hormonlar yüzünden meydana gelmektedir. Bunun dışında hamilelik döneminde artmaya başlayan kilo ile ayaklarda da değişim meydana gelmektedir. Normal düzeydeki ayaklar gebelik döneminde çökerek düz taban formuna gelmektedir. Ayak tabanındaki kavis bölgesinde meydana gelen bu baskı yüzünden gebelikte ayak yanması ortaya çıkmaktadır. Ayakların genelde topuk kısımlarında yanma hissi olabilmektedir. Gebelik ayak yanması birde yaz aylarına denk gelmiş ise dahada çekilmez bir hal almaktadır. Yanma hissi çok uzun süreli olursa doktorunuza bilgi vermenizde fayda vardır. Gebelikte ayak yanması şekere bağlıda yada B12 vitamini eksikliği yüzünden de  oluşabilmektedir. B12 vitamini bitkisel gıdalarda bulunmamaktadır. Daha çok karaciğer, böbrek, sığır eti, yumurta, süt, peynir ve balık gibi hayvansal  besinlerde bulunmaktadır. Et yemeyen kişilerde B12 vitamini eksikliği daha sık görülmektedir. Bu yüzden doktorunuz detaylı bir kan tahlili isteyebilir.

Gebelikte ayak yanması nasıl azaltılabilir

Aak oluşan yanma hissini azaltmak için ayağı mümkün olduğunca dinlendirmek faydalı olacaktır. Bunun dışında ayak banyosu yaptırmak kan dolaşımının rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayak kavisinin değişmesinden dolayı giydiğimiz ayakkabı, sandalet yada günlük ayakkabımızın ortopedik olması da gebelikte ayak yanması konusunda yardımcı olacaktır.Ayak tabanında meydana gelebilecek olası bir düzleşme ihtimalini takip edebilmek için gebelik başlangıcındaki ayak basış görünümü ile birkaç ay sonraki basış görünümünü takip edebiliriz. Bunların dışında ayak tabanlarına sıkılan spreyler tercih edilebilir. Bu spreylerin içerisindeki okaliptüs, nane ve mentol içermektedir. Bu içerikler sayesinde uzun süre ayağın rahatlaması sağlanabilmektedir. Bu süreçte ayağa giyilen çoraplarda önem taşımaktadır. Pamuklu çorap ayaktaki teri emdiği için sıcaklığın biraz daha azaltılmasını sağlayacaktır. 

Gebelikte Ayak YanmasıGebelikte ayak yanması olan anne adaylarında sentetik çorap giyimi yanma hissini dahada artıracaktır. Giyilen ayakkabının ayağa nefes kaldırması çok önemlidir. Özellikle ayakkabı içine konulan tabanlıklar gözenekli olursa ayakkabı içerisindeki hava sirkülasyonu daha sağlıklı olacaktır.Uzun süre ayakta durmamak, acılı ve tuzlu gıdaların tüketimini azaltmak diğer rahatlama yöntemleridir. Buna ilaveten yatmadan önce bir dakika kadar ayağınızı suyun altına tutup ıslak bir şekilde  yatağa girdiğiniz zamanda rahatladığınızı hissedeceksiniz. Gebelikte ayak yanması için sprey, krem, losyon vb. ürünleri doktorunuza bildirmeden kullanmayınız. 
]]>
Mide Ağrısı Ve Yanması https://www.yanma.gen.tr/mide-agrisi-ve-yanmasi.html Wed, 14 Nov 2018 05:29:30 +0000 Mide ağrısı ve yanması, Mide karnımızı sol üst kısmında tarafında yer alan ve yenilen ve içilen besinlerin sindirilmesinde önemli bir yer alan bir organımızdır. Midenin bu kadar işlevli ve önemli olması ise bu organın Mide ağrısı ve yanması, Mide karnımızı sol üst kısmında tarafında yer alan ve yenilen ve içilen besinlerin sindirilmesinde önemli bir yer alan bir organımızdır. Midenin bu kadar işlevli ve önemli olması ise bu organın en ufak sorun karşısında da bazı rahatsızlıklara ortaya çıkaracağı bilinen bir durumdur. Mide rahatsızlığının başında ise mide ağrısı ve yanması problemlerinin baş göstermesi şeklinde olmaktadır. Bazı sebeplerden dolayı yemek yenilmeden önce veya sonra sol kaburganın bulunduğun yerin hemen alt yerinde karın bölgesine bazende sırt bölgesine vurulan şiddetli bir ağrı oluşabilir. Ayrıca batın bölgesine doğru bir batma durumu da söz konusu olabilir. Bu durum mide ağrısının ortaya çıkmaya başladığına dair bir işarettir. Günlük olarak bir insan devamlı bir şekilde bir şeyler yeyip içtiği için mide devamlı bir şekilde çalışmaya mecbur bir konumda bulunmaktadır. Bu durum karşısında bu rahatsızlığının ortaya çıkması da oldukça normal bir durumdur. Ancak mide ağrısı ve yanma hissi bazı durumlara ortaya çıkacak olan önemli durumların ve bazı hastalıkların yan belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı ortaya çıkan mide ağrısı ve yanma hissi uzun süre olarak devam eder. 

Mide Ağrısı Ve YanmasıMide ağrısı ve yanmasının sebepleri;
 • Çok fazla ve hızlı hızlı yemek yemek,
 • Sindirim sisteminin bazı gıdalar ve yabancı maddelerden dolayı enfeksiyon kapması,
 • Mide ülseri, safra taşı, mide kanseri ve daha birçok hastalıktan dolayı,
 • Mide kanseri gibi büyük hastalıkların yan etkisiyle,
 • İç organlardaki tahriş, şişme, iltihaplanma, enfeksiyon kapma nedeniyle,
 • Kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim problemlerinden dolayı,
 • Bozuk yada bayatlamış olan besin yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden dolayı,
 • Stres, yorgunluk, heyecan, korku, telaş ve kaygı gibi psikolojik durumlardan,
 • Çevresel, hormonsal ve bireysel olan durumlardan,
 • Herhangi bir sebepten dolayı kullanılan ilacın yan etkisi olarak,
 • Çok fazla baharatlı yada çok yağlı olan ağır yemeklerin yenilmesinden dolayı,
 • Çok fazla kilosu olan kişilerde,
 • Herhangi bir maddeye veya besine karşı olan alerjiden,
Bazen yenilen ve içilen besin kaynaklarından dolayı ortaya çıktığı için mide ağrısı ve yanma hissinin ortaya çıkmasına engel olmak için yeme ve içmeye dikkat edilmelidir. Çok fazla ve hızlı hızlı yemek yememeye dikkat edilmelidir ve yağlı ve baharatlı olan ağır besin kaynaklarından uzak durulmalıdır. Mide kaslarının daha iyi çalışması için gazlı içeceklerden uzak durulmalı ve gün içinde bol bol su içilmelidir. Midenin hasar görmemesi için bilinmedik ilaçları kullanmamaya özen gösterilmedir. Mide ağrısı ve yanması hissinin meydana gelmesine neden olan etken ve sebepler arasında bazı hastalıkların yan etkisi ve belirtisi olarak ortaya çıkma durumu da vardır. Bu sebepten mide ağrısı ve yanma hissi çok uzun bir süre devam ettiği zaman kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun olan test ve tahliller ile bu durumun sebebini anlayıp ona göre uygun olan tedavi yöntemini uygulamalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçları düzenli ve düzgün bir şekilde kullanmaya özen göstermelidirler. Eğer kişi sigara yada alkol gibi zararlı maddeleri kullanıyor ise bu zararlı maddeler yerine vitamin ve protein yüklü besinleri bol miktarda tüketmelidirler.
]]>
Gripte Burun Yanması https://www.yanma.gen.tr/gripte-burun-yanmasi.html Wed, 14 Nov 2018 12:42:54 +0000 Gripte Burun Yanması, Grip, tıpkı nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarındandır. Kış aylarının gelmesiyle beraber adından çok fazla söz ettiren grip, genellikle soğuk havalardan kaynaklanmaktadır. Kirli ve virüslerin de old Gripte Burun Yanması, Grip, tıpkı nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarındandır. Kış aylarının gelmesiyle beraber adından çok fazla söz ettiren grip, genellikle soğuk havalardan kaynaklanmaktadır. Kirli ve virüslerin de olduğu hava ciğerlere kadar iner. Bu da kişilerde gribe neden olmaktadır. Grip basit gibi görünse de aslında inanı çok yoran ve zor durumlarda kalmasına neden olan bir hastalıktır. Skça hapşırma, öksürük, burun akıntısı gibi istenmeyen durumlara neden olur. Özellikle sosyal ortamlarda bulunmayı da kısıtlayan ya da zorlaştıran bir durumdur. Burun akıntısı ve hapşırma, aynı zamanda akan burnun sürekli peçeteyle silinmesi burnun daha hassas olmasına ve tahrişe neden olur. Bu da burunda yanma ve kaşıntıya yol açar. 

Gripte Burun Yanması Nedenleri 
 • Burun akıntısı, 
 • Hapşırma, 
 • Hassas dokuların zarar vermesi, 
 • Tıkanıklık, 
 • Burun içinde çıkan sivilce ve yaralar, 
 • Peçete, mendil gibi cisimlerin sürtünmesi, 
 • Alerjik reaksiyonlar. 
Gripte Burun YanmasıGripte Burun Yanması Tedavisi 
 • Enfeksiyonel olarak virüsler burun içinde iltihap oluşturabileceğinden hijyenik ortamlarda bulunmalı ve gerekirse maske kullanmalısınız. 
 • Burun dokularını olumsuz etkileyecek kirli hava, karbondioksitin fazla olması, sigara kokusu ve duman, toz burun içinde tahrişe yol açar. Bu nedenle dumansız ve temiz alanlarda bulunun. 
 • Burun içinde kurulukta yanmaya hatta burun derisinde dökülmelere neden olabilir. Bu nedenle buhar vererek hem nemi sağlayabilir hem de daha rahat nefes alıp verebilirsiniz. Buhar gribe de iyi gelir. Eğer sıcak suyun içine mentol aromalı yağ ya da esans kullanırsanız bu aynı zamanda ferahlıkta sağlar. 
 • kimyasallardan uzak durun. Deterjanlar, çamaşır suyu, parfüm ve deodorantlar daha fazla zarar vermektedir. Bulunduğunuz ortamın dezenfekte olması için bu tür kimyasallar yerine arap sabunu, karbonat ya da sirkeyi tercih edin. 
 • Aynı zamanda antihistamin adında bir damla vardır ve burun içi için oldukça faydalı olup burun içi yanmasını hafifletir. Bunu alarak burnunuz için kullanabilirsiniz. Lakin burun spreyleri bazı kişilerde ters etki ederek kaşıntıyı artıracağından burun spreyleri isteğe bağlı olarak kullanılmalıdır. 
 • Havasızlık da burun içinde kötü bir his bırakır. Temiz ve ferah bir ortamda en az 15-20 dakika hava alın. Fakat tozdan, gürültüden ve kötü kokulardan uzak bir yer olduğuna emin olmalısınız. 
 • Bazı hastalıklar sinirsel ve psikolojikte olabilmektedir. Bu nedenle dinlenmeye ve hiç bir şeyi kafanıza takmamaya çabalayın.
]]>
Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma https://www.yanma.gen.tr/erkeklerde-idrar-yaparken-yanma.html Wed, 14 Nov 2018 21:52:59 +0000 Erkeklerde idrar yaparken yanma: Erkeklerde idrar yaparken yanma hissinin oluşmasında birçok neden vardır. Bu nedenlerden ilk önce akla gelen idrar yolu enfeksiyonudur. Erkeklerde idrar yaparken yanma çoğu zaman kişinin idrar yolu enfe Erkeklerde idrar yaparken yanma: Erkeklerde idrar yaparken yanma hissinin oluşmasında birçok neden vardır. Bu nedenlerden ilk önce akla gelen idrar yolu enfeksiyonudur. Erkeklerde idrar yaparken yanma çoğu zaman kişinin idrar yolu enfeksiyonu hastalığı olduğu yönündedir.Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonunun en çok görülen belirtisi idrar yaparken yanma hissidir.

Erkeklerde idrar yaparken yanma hissine sebep olan hastalıklar:

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu: Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu iki çeşittir.Alt idrar kanalında enfeksiyon varsa sistit, üst idrar kanallarında ise piyelonefrit denir. İdrar yollarındaki enfeksiyon derecesine göre az bir yanma hissi verebilir yada yanma ağrı beraberinde olabilir. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu çoğu zaman penisin bakterilere maruz kalmasından ve bakterilerin idrar yoluyla mesaneye ulaşmasından kaynaklanır. Erkeklerde idrar yaparken yanma idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon bazen böbrekleri ve üst idrar kanalını da etkisi altına alabilir. Üst idrar yolu enfeksiyonu alt idrar yolu enfeksiyonundan biraz daha ciddi bir durumdur. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu  kadınlara göre daha az görülmektedir. Bu durumun sebebi idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalların erkeklerde daha uzun olmasındır. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu kişinin cinsel hayatının çok aktif olmasından da kaynaklanabilir. Ayrıca hijyen kurallarına dikkat etmemek veya da toplu kullanmaya açık tuvaletlerden enfeksiyon kapmanız mümkündür. 

Erkeklerde İdrar Yaparken YanmaErkeklerde idrar yaparken yanma hissine sebep olan hastalıklardan olan bel soğukluğu: Bel soğukluğu idrar yollarında, rektumda, penis ağzında ve üreme organlarında yerleşen bir bakteridir. Cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıktır. Erkeklerden kadına bulaşması daha kolaydır genellikle genç bireylerde gözlemlenir. Bu hastalığa sebep olan bakteri sadece insandan insana geçer. Bu bakteri insan vücudunun dışında yaşayamaz ve kuru ortamlarda yaşayamaz neme ihtiyaç duyar. Erkeklerde genellikle ilişkiden bir hafta sonra ortaya çıkar. Öncelikle hafif bir yanma görülür sonrasında hastalık dahada şiddetlenir ve sarı renkte bir akıntı ortaya çıkar. 

Erkeklerde idrar yaparken yanmaya sebep olan bir diğer durum mesane iltihabıdır: Mesane iltihabı idrar kesesinin iltihaplanması demektir Çoğu zaman vücuttaki enfeksiyonlar nedeniyle oluşur. En çok görülen boşaltım sistemi hastalıklarındandır. Hastalık tedavi edilmezse böbreğe yayılma riski taşır. Mesane iltihabı mesanede tümör oluşumuna da sebep olur. Normalde bakteriler sadece üreme organının yüzeyinde olur idrar yoluna girdiklerinde ise idrarla birlikte dışarı atılır. Bakteri sayısının artması sonucunda idrar yaparken bir kısmı dışarı atılır ama bir kısmı idrar yolundan çıkmazlar ve iltihaplanmaya yol açarlar. İdrarda yanma hissi mesanede iltihap olmasının belirtilerindendir.

Erkeklerde mesane uru da idrarda yanmalara sebep olur: Kadınlara oranla erkeklerde 4 kat fazla görülen tehlikeli bir hastalıktır. Mesane tümörü ürolojik sistem içinde prostat kanserinden sonra en sık rastlanan hastalıktır. Özellikle bazı mesleklerde kullanılan kimyasalların bu hastalığı tetiklediği de belirtilmektedir.Mesane tümörünün en büyük belirtileri idrarda ağrılı yada ağrısız kanamalar, idrar yanması ve sık idrara gitmektir. Bu gibi durumlarda ihmal edilmeden doktor kontrolünden geçmek gerekir.

Erkeklerde idrar yaparken yanma hissi prostat belirtisi olabilir: Prostat her erkekte vardır fakat erkekler yaşlandıkça özellikle 50 yaş üstü olduklarında prostat büyümesi ile karşılaşmaları muhtemeldir. Prostat hücreleri yaşla değişen hormon dengesi sonucunda ortaya çıkar.
]]>
Sol Bacakta Yanma Hissi https://www.yanma.gen.tr/sol-bacakta-yanma-hissi.html Thu, 15 Nov 2018 04:58:54 +0000 Sol bacakta yanma hissi, çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Çoğu durumlarda bu yanma hissine karıncalanma ve uyuşma da eşlik edebilir. Oluşan bu yanma hissi kişinin sosyal hayatını olumsuz etkilemektedir. Bacakta oluşan ya Sol bacakta yanma hissi, çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Çoğu durumlarda bu yanma hissine karıncalanma ve uyuşma da eşlik edebilir. Oluşan bu yanma hissi kişinin sosyal hayatını olumsuz etkilemektedir. Bacakta oluşan yanma hissinin süresi ve şiddeti altında yatan sebeplere göre değişiklik göstermektedir. Oluşan yanma hissi genellikle alınan darbe veya hasar sonucunda meydana gelebilmektedir. Travmatik nedenler dışında da pek çok nedenden dolayı bacakta yanma hissi olabilir. Bacakta birden meydana gelen yanma hissi sinir sıkışması sonucu oluşabilir. Oturma şeklindeki yanlışlıklar, uzun süreli hareketsizlik vs. gibi nedenler sinir sıkışmasına neden olabilmektedir. Bu durum bacakta yanma, karıncalanma veya uyuşmaya sebep olabilir. 

Sol Bacakta Yanma HissiSol bacakta yanma hissi neden olur
 • Bacakta yanma ve karıncalanma hissi, genel itibariyle sinir hasarı sonucu oluşur. Sinirlere alınan hasar veya darbe sonucu bu rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Fiziksel darbe sonucu veya diyabet hastalarında da yanma meydana gelmektedir. Bacakta oluşan yanma hissi ihmal edilmemeli ve hemen bir hekime başvurulmalıdır. 
 • Vücudun pek çok bölgesinde bulunan sinirlerin yeterli derece de besin ve oksijen alamamasından kaynaklı yanma hissi baş gösterebilir. Dengesiz ve yetersiz beslenmeden kaynaklı vitamin eksikliğinden dolayı bu duruma sık rastlanmaktadır. Özellikle B12 vitamin eksikliklerinde yanma, karıncalanma ve uyuşma hissi oluşabilmektedir.
 • Bazen de sinirlerde meydana gelen sıkışma hali de yanmalara sebebiyet verebilmektedir. Uzun süre hareketsiz kalan bacakta bu durum yaşanabilmektedir. 
Dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise, bacak yanma hissi aniden başlıyor ve buna vücudunuzun bir tarafında uyuşma eşlik ediyorsa aynı zaman da bilinç değişikliklerine, şiddetli baş ağrılarına sebebiyet veriyorsa bunun nedeni kişiye inme inmesi olabilir. Hemen bir acil servise başvurulmalı, gerekli tedavinin yapılması sağlanmalıdır. Bazı hastalıklarda yanmaya neden olabilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.
 • Alkole bağlı oluşan nöropati,
 • Kanser,
 • Vitamin eksiklikleri,
 • Gece yanığı,
 • Şeker hastalığına bağlı sinir harabiyeti, 
 • Eklem iltihabı nedeniyle ortaya çıkan kronik hastalıklar,
 • Zayıflık, koordinasyon ve denge zorluklarına neden olan beyin ve omuriliği etkileyen sinirsel hastalıklar vb. nedenlerden dolayı sol bacakta yanma hissi oluşabilmektedir.
]]>
Karında Yanma https://www.yanma.gen.tr/karinda-yanma.html Thu, 15 Nov 2018 06:04:38 +0000 Karında yanma, insanların karın bölgesinde oluşan şişkinlik karında yanma hissi yapıyor. Bu şikayet aslında çok ciddi bir durumdur. Çünkü normalde karında yanma olmaması gerekir. Yapılan sporlar sonrasında ya da kilo almamak Karında yanma, insanların karın bölgesinde oluşan şişkinlik karında yanma hissi yapıyor. Bu şikayet aslında çok ciddi bir durumdur. Çünkü normalde karında yanma olmaması gerekir. Yapılan sporlar sonrasında ya da kilo almamak için yapılan diyetler sonrasında bile karında yanma hissi varsa bu durum çok ciddi bir sorundur. Bu yüzden karında ve alt karında yanma hissi var ise bu durumu ciddiye alarak hemen bir doktora gitmek gerekir. Yani bu şikayet bağırsaklardan gelen bir sorun olabilir. İnsanı çok huzursuz eder. Karında yanma hissine sebep olan şey aslında strestir. Bağırsak iltihabı genelde çok olan bir hastalıktır ve karında ciddi oranda yanma hissi yapar. İlk olarak karında karıncalanmalar olur. Bu yüzden karıncalanma hissiniz var ise bu durumu önemsemek gerekir. Karında yanma hissi farklı sebeplerden olabilir ama en önemlisi bağırsak sorunudur. 

Karında YanmaBağırsaklarda sorun olduğu zamanlarda karında yanma şikayetleri başlar. 

Ya da bu hastalığın başlangıcı dışkılar ile belli olabilir. Yani bazen kabız bazen ishal oluyorsanız bu durum bağırsaklarda bir bozukluk var demektir. Bu durum sonucunda da karında ve alt karında yanma hissi olur. Bu yüzden bu gibi şikayetleri basite almamalı ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Karında oluşan dolgunluk ve ekşime hissi gibi şikayetler de genelde bağırsaklarda oluşan sorunlar yüzündendir. Bu durumların nedenleri farklı da olabilir. Ama sonuçlarında karın ağrıması ve karında şişme hissi gibi şikayetler yüzünden oluşabilir. 

Özellikle karında yanma hissi gibi başlayan bu durumlar ilerlediği zamanlarda daha kötü şeyler yaratabilir. Bazen çok yemek yediğimiz zamanlarda karın ağrısı hissedebilirsiniz. Bu durum zamanla yanma hissinede dönebilir. Bu yüzden çok yemek yediğimiz zamanlarda karın ağrısı hissedebilirsiniz. Bu durum zamanla karında yanma hissine de dönecektir. Bu yüzden çok yemek yediğiniz zamanlardan sonra iyi bir yürüyüş yapmanız gerekir. Farklı olarak bazen karanlıktan korkabiliriz ya da bir anda önümüze çıkacak hayvanlardan korktuğumuz zamanlarda panik yaşarız. Bu panik ataklar genelde karında ve alt karında yanma hissi oluşturabilir. Yani sadece böbrekle ilgili sorunlardan olmamaktadır. Karında yanma hissini genelde dengeli ve düzenli beslenerek çözebiliriz. Karında yanma hissi çoğunlukla sağlıksız yaşam sonucunda oluşur. Ya da hastalıklar sonucunda oluştuğu için ya da düzensiz beslenme ile oluştuğu için bu durumlara dikkat edersek karındaki yanma hissini düzelebilir. Bu sayede gün içerisindeki hareketlerde rahat ederiz. Hemde sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam süreriz.
]]>
Gece Mide Yanması https://www.yanma.gen.tr/gece-mide-yanmasi.html Thu, 15 Nov 2018 12:54:17 +0000 Gece mide yanması, özellikle ağır ve yağlı bir yemek yedikten sonra, aşırı baharat içeren yiyeceklerden sonra ya da midemizin sindirimi hassas olan yiyecekleri yedikten sonra özellikle gece yatacağı esnada oluşan mide yanma Gece mide yanması, özellikle ağır ve yağlı bir yemek yedikten sonra, aşırı baharat içeren yiyeceklerden sonra ya da midemizin sindirimi hassas olan yiyecekleri yedikten sonra özellikle gece yatacağı esnada oluşan mide yanması durumudur.

Gece mide yanmasının nedenleri

Bu tür gece mide yanmalarını önlemek için daha hafif olan yiyecek ve içecekleri not ederek kendi beslenme programınızı yapmanız sizle oldukça fayda sağlayacaktır. Fakat gece meydana gelen mide yanmalarının sebebi sadece bu durum değildir. Bakteriyel enfeksiyonların olması, gıda alerjisi ve mide ülseri de mide yanmalarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra safra kesesi hastalıkları sonucunda da gece midede yanmalar görülmektedir.

Gece oluşan mide yanmalarının bir diğer sebebi ise aşırı yoğun ve stresli bir hayatının olmasını da sayabiliriz. Kişinin yoğun bir tempoda çalışması sağlık açısından birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Bunun yanı sıra eğer düzenli ve dengeli beslenmemesi halinde gece yatacağı sırada mide yanmalarının oluşması muhtemeldir. Bu durum için kendinize çözüm yolları aramanız gerekmektedir. Bunun için de öncelikle uzman bir doktora görünmek gerekmektedir. Mide yanmaları ihmal edilmemesi gereken önemli bir durum olup özellikle gece yatacağımız sırada bizi rahatsız etmektedir. Bunun yanı sıra uyku esnasında gece mide yanmaları sebebiyle uykudan uyanmamıza da sebep olmaktadır.

Gece Mide Yanması

Gece mide yanmalarına için ne iyi gelir

Mide yanmalarının asıl oluşma sebebi aşırı mide asidi üretiminin olmasıdır. Mide asidi, sindirim durumunun oldukça zor olduğu besinleri parçalamak amacıyla çokça salgılanır ve bu durum midemizde herhangi bir yara oluşmuşsa (ülser rahatsızlığı gibi) bu alanda yanmalar meydana getirebilir. Reflü rahatsızlığı bulunan hastaların ise mide asidi yemek borusuna doğru çıkar. Mide asidi yıpranmış halde bulunan yemek borusunda yanmalar meydana getirmektedir. Bütün bu belirtileri daha da rahatlamak için ilk olarak yapılması gereken şey mide asidi salgılanmasını kontrol altına almak olacaktır. mide asidini önleyici antiasit ilaçları (gaviscon, renni ve renni gibi) kullanarak mide asidi dengelememiz mümkündür. Bu sayede de midede gece vakti oluşacak yanmaları önlemiş oluruz. Bu ilaçları reçete gerektirmeden eczanelerde rahatlıkla temin edebilirsiniz.  

Diğer tedavi yöntemleri

Zencefil çayı ve kekik çayı tüketimi mide yanmalarını azaltarak gece oluşmasını önlemektedir. Bu tür bitki çayları mide yanlarını önleyici niteliktedir. Bunun yanı sıra bahsetmiş olduğumuz her iki çay türü de sindirim işlemini kolaylaştırıcı etkileri bulunmaktadır. Bu çayları demledikten hemen sonra belli bir süre boyunca soğumasını bekleyerek içmeniz gerekir. Bu iki çay türünü yaklaşık 1 çay kaşığı kadar bal ile karıştırıp içmenizde mümkündür. 

Bal tüketimi ülserin ve mide asidinin meydana getirdiği ağrıları yok etmek adına bilinen en yaygın yöntemdir. Gün içerisinde en az 2 kez 1 çay kaşığı kadar organik balı çeyrek çay kaşığı kadar tarçın ile birlikte karıştırarak tüketmeniz gece oluşabilecek mide yanmalarını oldukça hafifletecektir.

Eğer gece mide yanmalarını oluşma sebebi aşırı gazın birikmesinden kaynaklanıyorsa elinizle midenize doğru masaj yapmanız gereklidir. Bu masaj içinde midenizin bulunduğu alana geniş ve dairesel hareketler yaparak rahatlatabilirsiniz. Bunun için de sırtınız dik bir biçimde oturmanız gerekir. Aynı zamanda yavaş bir tempoda yürüyüş yapmanız da gazın atılması ve mide yanmalarının önlenmesi açısından oldukça faydalı olacaktır.

Gece mide yanmasına karşı dikkat etmeniz gerekenler

yoğun stres altında olma mide ağrısı, krampların oluşması ve gece mide yanmalarına sebep olmaktadır. Stresi hayatınızdan atabilecek yöntemler bulmanız gerekmektedir. Stresi kontrol altın almanız mide yanmalarını önler nitelikt]]> El Ayak Yanması https://www.yanma.gen.tr/el-ayak-yanmasi.html Fri, 16 Nov 2018 08:04:41 +0000 El ayak yanması, daha çok yetişkinlerde görülmekte olup geçici sürelerle devam etmektedir. Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Geçici olarak el ayak yanması  kimyasal madde alerjisi olan kişilerde El ayak yanması, daha çok yetişkinlerde görülmekte olup geçici sürelerle devam etmektedir. Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Geçici olarak el ayak yanması  kimyasal madde alerjisi olan kişilerde  ve koşucular da görülmektedir. Bazı nedenlerden dolayı el ve ayak yanmaları  altında ne sebep olduğu öğrenmek gerekmektedir. Geçici olarak süren el ve ayak yanmaları alerjik bir hastalığın sonucunda olmaktadır. Kişinin alerji durumu ve alt nedenlerden dolayı kaynaklanan nedenler çözülmelidir. El ayak yanması genellikle geceleri daha da kötüleşerek uyumayı zorlaştırabilmektedir. Şahsın fiziksel faaliyetlerini bile etkilemektedir. 

El ayak yanması 50 yaş ve üzeri kişilerde olma olasılığı daha yüksektir. 50 yaş ve altında el ayak yanması geçici olmakla beraber kalıcı da olabilmektedir. El ayak yanması genellikle kişinin sinir bozukluğundan dolayı da olabilmektedir. Ayrıca yanmayla birlikte ağrılı olan bir karıncalanma ve yanma hissinin daha çok hissedilmesi de görülmektedir. 

El Ayak YanmasıEl Ayak Yanması Nedenleri Nelerdir
 • Hipotiroidizm: Tiroidin fazla çalışmamasından dolayı gelen bir hastalıktır hipotiroidizm, tedavi edilmediği takdirde el ayak yanmasına ve karıncalanmaya neden olmaktadır.
 • Tarsal  Tünel Sendromu: El ve ayakta bulunan sinirlerin baskısı eklemlere baskı yaparak el ayak yanmasına neden olmaktadır. 
 • Böbrek İşlev Bozukluğu:  Kişinin böbrek işlev bozukluğundan dolayı da el ayak yanmasına neden olmaktadır. Diyaliz tedavisi gören kişilerde daha çok görülmektedir.
 • Karaciğer İşlev Bozukluğu: Karaciğer işlevinin bozulması durumunda vücutta bulunan atık ve toksinler uzaklaşmadığı için vücutta birikmeye başlar. Buda ağrılı  el ayak yanmasına neden olmaktadır.
 • Menopoz Dönemi: Kadınlarda yaşanan menopoz dönemi el ayak yanmasına neden olmaktadır.
 • Sinir Hasarı: Kişide bulunan sinir hasarı eklemlere baskı yaptığından el ayak yanmasına neden olabilmektedir. Diyabet gibi hastalıklar sinir hasarına neden olmaktadır.
 • Mantar: El ve ayak oluşan mantar el ve ayakta sürekli yanmaya neden olmaktadır. Mantar oluşmamasını engellemek gerekmektedir. Nemli ayakkabı ve çoraplar günlük değiştirilmelidir. 
 • Aşırı Alkol Tüketimi: Aşırı alınan alkol vücutta ödem oluşturmakla beraber el ayak yanmasına neden olmaktadır.
 • Vitamin Eksikliği: Diyette bulunan vitamin eksikliği de el ayak yanmasına  nedenleri arasındadır.

El Ayak Yanması Tedavileri Nelerdir

El ayak yanması bir nebzede olsa azaltacak yöntemler aranmalıdır. Bu yöntemlerin bulunması ise el ayak yanmasının nedenlerinin net bir şekilde bilinmelidir.Naylon çorap giyilmemelidir. Uzun süreli ayakkabı giyinmekten kaçınılmalıdır. Ayak havalandırılmalı ve uzun süre ayakta kalınmamalıdır. El ayak yanması olduğu zaman sık sık ılık duş alınmalıdır. Yatmadan önce ayaklarınızı yıkamak ve sonrasında  ıslan şekilde kurutma yapmadan ayağa girmeliyiz. Böylelikle geceleri oluşan yanmaları birazda olsa geçirebilirsiniz. El ayak yanması önlemenin diğer yöntemi arasında yoğurdun suyunu tüketmek de yer almaktadır. El ayak yanması geçici bir problem olmakla beraber bazı zamanda ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Örneğin şeker hastalığında el ayak yanması belirti olarak gösterilmektedir. Bu nedenle geçici olamayan el ayak yanmaların da uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir.
]]>
Yüz Yanması https://www.yanma.gen.tr/yuz-yanmasi.html Fri, 16 Nov 2018 10:33:02 +0000 Yüz yanması, özellikle yaz aylarında çok sık karşılaştığımız durumlardan biridir. İnsanlarda sık sık görülen bu durum bazı insanlarda ciddi bir hal alarak bir hastalık haline gelmektedir. Bu durumlarda sadece yanma insanlar Yüz yanması, özellikle yaz aylarında çok sık karşılaştığımız durumlardan biridir. İnsanlarda sık sık görülen bu durum bazı insanlarda ciddi bir hal alarak bir hastalık haline gelmektedir. Bu durumlarda sadece yanma insanlarda sorun olmaz, aynı zamanda kişilerde yüz kızarması da meydana gelir. Bu durum eğer bir sorundan kaynaklanıyorsa yanma hissinin yanı sıra kişilerin yüz bölgelerinde şiddetli ağrılara neden olur. Yüz yanması rahatsızlığının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle tek bir nedene bağdaştırılamaz. Yüz yanması, beraberinde yüzde kızarıklık, yüzde kaşıntı, yüzde şişlik gibi durumların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yüz yanması olan insanların kendilerini ok iyi takip etmeleri gerekmektedir. Aksi durumlarda yüz yanması, hızlı bir şekilde ilerleyerek kişilerde estetik problemlere neden olabilmektedir. İnsanlarda cilt bölgelerinde meydana gelen bu gibi durumlar meydana geldiği zaman ciddi bir öz güven eksikliği ve dikkat dağınıklığı meydana gelir. Meydana gelen bu gibi durumlar ise insanların işlerinin aksamasına neden olmaktadır. Yüz yanması probleminin nedenin bulunması aslında oldukça zordur. Bu durum tedavi sürecinde en önemli şeydir. Çünkü yüz yanması rahatsızlığının nedeni bilinmediği zaman gerekli olan tedaviler de yapılamaz. Fakat bunun için evlerinizde yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır. Yüz yanması, en fazla 48 saati geçmesi durumunda kesinlikle doktora gitmeniz gerekmektedir. Eğer zamanınız varsa bu saati beklemek zorunda bile değilsiniz. Çünkü ilk zamanlarda oldukça basit bir neden olarak görülen bu problemler, ileri ki zamanlarda aniden daha büyük problemlere neden olabilir. 

Yüz YanmasıYüz yanmasının sebepleri
 • Yüz bölgesinde meydana gelen yaralanmalar, insanlarda ciddi olarak yanma problemlerine neden olur. Bu gibi yaralanmalarda ise problem sinir sıkışmasına bağlı olarak gerçekleşir. Eğer yüz bölgesine alınan bir darbe sonrasında yüz yanması rahatsızlığı meydana gelmiş ise acilen bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.
 • Ortamın aşırı sıcak olması ve kuru olması bazı insanların cilt yapısına bağlı olarak yüzde yanma problemi yaşamasına neden olabilmektedir. Bunun için bulunduğunuz ortamı serin tutabilirsiniz. 
 • Şeker hastalığı sorunu olan insanlarda yüzde yanma problemi meydana gelmektedir. Bu durumlarda yapılabilecek tek şey kişin evde yapacağı buz tedavisi ve şeker hastalığı tedavisidir. Bu rahatsızlık için yapılan tedaviler aynı zamanda yüzde yanma rahatsızlığı için de olumlu etkilere neden olacaktır. 
 • Egzama gibi cilt rahatsızlıkları da ciddi bir şekilde yüzde yanma problemine neden olur. Bu durum çok sık bir şekilde meydana geldiği için egzama önemsenmesi gereken bir durum olarak görülmelidir. 
 • Yüzünü gün içerisinde çok sert yıkayan insanlarda cilt tahrişine bağlı olarak yüz yanması meydana gelir. Böyle bir durumda yapılabilecek en önemli şey yüzü daha güzel bir şekilde durulayarak kurutmaktır.
Yüz yanması evde için tedavi
Bu sorun için öncelikle evde yapılabilecek bazı tedavi yöntemlerini denemelisiniz. Bu tedavi yöntemleri oldukça zararsız olduğu için gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Öncelikle bir miktar buzu, bir bez parçası içerisine koyarak yüzünüzde meydana gelen yanma probleminin olduğu yerlere uygulayabilirsiniz. Bu şekilde günde üç defa onar dakika yaparak yüz yanması problemini engelleyebilirsiniz. Eğer bu uygulamaya rağmen yüzde yanma problemi ortadan kalkmıyorsa bu durumda içerisinde bulunduğunuz ortamı serin tutmaya özen gösterin. Ortamın serin tutulması insanlarda vücut sıcaklığına direk olarak etki edecek ve yüz yanmasını engelleyecektir. Son olarak evde yapabileceğiniz bir diğer tedavi ise günde iki kez yüz bölgesinin nemlendirilmesidir. Yapılan nemlendirme işlemi yüz bölgesindeki cildin yumuşamasını ve bu şekilde çatlamasını önleyecektir. 
]]>
Kasıklarda Yanma https://www.yanma.gen.tr/kasiklarda-yanma.html Fri, 16 Nov 2018 12:57:06 +0000 Kasıklarda Yanma, Kasıklardaki yanma sorununun genelde birçok hastalığın habercisi olduğu söylenir. Genel olarak kadınlarda oluşan kasık yanmaları erkeklerde de ara sıra görülür. Kasık ağrıları erkeklerde ve kadınlarda fa Kasıklarda Yanma, Kasıklardaki yanma sorununun genelde birçok hastalığın habercisi olduğu söylenir. Genel olarak kadınlarda oluşan kasık yanmaları erkeklerde de ara sıra görülür. Kasık ağrıları erkeklerde ve kadınlarda farklı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Ağrıya veya yanmaya neyin neden olduğunu öğrenmek için uzman bir doktora başvurulması önerilir. Kasık yanmaları genel olarak iki ana nedeni vardır. Bunlardan birincisi idrar yolları hastalıkları, ikincisi ise üreme organlarından kaynaklanır. Yanmaların neden oluştuğunu anlamak için bakılan şeyler yanma uzun süredir mi var, ani bir şekilde oluyor, şiddeti nedir, yanmaya neyin sebep olduğu bunlar önemli detaylardır. En önemlisi ani bir şekilde oluşan yanmaların ciddi sağlık sıkıntıları çıkarabilir o yüzden bir uzmana gösterilmesi gerekir. Kadınlarda kasıklarda yanma her zaman ciddi rahatsızlıklar içermez. 

Kadınlarda Kasıklarda Yanma

Kadınlardaki kasık yanmalarının başlıca nedenlerinden biri her ay kadınların geçirdiği adet döneminden kaynaklanır. Kadınlarda bu dönemde oluşan kasık yanmaları döngünün ilk günlerinde başlar ve kanamaların son bulmasıyla yanmalar da gider. Hamile kalmaya çalışan bayanlarda kasıklarda yanma, ağrı, batma genellikle hamilelik belirtisidir bu olaylar hamilelik döneminin sonuna kadar devam eder. Ama sadece kasıktaki sorunlar hamilelik için yeterli kanıt olmayıp adet döneminin gecikmesi ile birlikte olursa eğer o zaman bir hamilelik testi yapılması gerekir. Kadınlardaki kasık yanmalarının diğer nedenleri ise ishal, dış gebelik, yumurtalık kistleri, idrar yolları enfeksiyonları ve iltihaplanmalardan oluşur. Bu sorunları sürekli çekiyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Kasıklarda YanmaErkeklerde Kasıklarda Yanma

Erkeklerde kasıklarda yanma bayanlara göre daha az görülse de nedenleri biraz daha fazladır ve daha erken doktora gidilmelidir. Bu kasık yanmalarının nedenleri kasık fıtığı, böbrek taşları, kasık gerilmeleri, lenf bezlerinin şişmesi, epididimit, orşit, testis torsiyonu, testis tümörü, hidrosel ve kasığa doğrudan darbeler sonucunda oluşmaktadır. Eğer erkekler kasıklarındaki yanmanın nedenini gün içinde yaptıkları bir işten kaynaklandığını düşünmüyorlarsa hastaneye gidip kasık yanmasının nedenini öğrenmeliler.
]]>
Sürekli Mide Yanması https://www.yanma.gen.tr/surekli-mide-yanmasi.html Sat, 17 Nov 2018 02:45:22 +0000 Sürekli mide yanması, mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma ve ekşime hissidir. Aslında midenin değil, yemek borusunun ve gırtlağın yanmasıdır. Bazı insanlar ayd Sürekli mide yanması, mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma ve ekşime hissidir. Aslında midenin değil, yemek borusunun ve gırtlağın yanmasıdır. Bazı insanlar ayda bir kaç kez ama bazıları ise her gün bu sorunu yaşamaktadırlar. Toplumun yaklaşık %30-40 arasındaki kişilerde mide yanması görülmektedir. Yanma şikayeti, midenin ne kadar dolu olduğu ve yenilen gıdaların türü ile bağlantılıdır.

Sürekli Mide yanması neden olur

Sürekli mide yanmasını arttıran besinler, genellikle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine yol açan besinlerdir. Bunlar; domates, baharatlı yiyecekler, soğan, sarımsak, kızartmalar,  bazende nane ve çikolata mine yanmasına neden olmaktadır. Mide yanmasının yan etkileri olarak, yemek borusunda yara açılması,  yara dokusu oluşarak darlığa yol açması ve mukozanın değişerek kansere doğru gitmesi  durumlarda bu şikayet daha ciddi sorunlara dönüşebilir.

Sürekli mide yanması nasıl tedavi edilir

Yöntemlerden en etkili olanı ilaç tedavisidir. Midede asit salgısını engelleyen ilaçlar ya da midedeki asidi nötralize eden ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Endoskopik tedavi yöntemleri bazı  hastalara fayda sağlamaktadır. Cerrahi yöntemler ise, özellikle gençlerde ve şikayetleri ciddi olan kişilerde kullanılmaktadır. Ameliyat ile yemek borusunun alt ucundaki kas lifleri halkasının daraltılması, midenin yemek borusu çevresine sarılarak, reflünün önüne geçilmesi sağlanıyor.

Sürekli Mide YanmasıSürekli mide yanması yaşandığında rahatlamak için ne yapılmalıdır

Mide yanması tedavisinde kullanılmak üzere bir çok ilaç vardır. Hastalığı nötralize edebilecek içinde asit olmayan içecekler, antiasit tarzındaki emme pastilleri ya da  süt anlık tedaviler için faydalıdır ve hemen etkisini göstermektedir. Daha uzun süreli etki için kullanılan ilaçlar proton pompa anhibitörleri ya da histamin blokerleridir.

Antiasit tarzındaki ilaçların sürekli kullanılmasında bir sakınca yoktur. Vücuttaki asit alkolü dengesini biraz bozabilir fakat bu tarz etkileri sık görülmez. Antiasitlerin etkisi kısa sürmektedir. Bu nedenle yatarken herhangi bir koruma sağlamaz. Uyku sırasında  reflü sıkıntısı artmaktadır. Bu süre içerisinde yemek borusu tamamen korunmasız kalır, bu da yemek borusunda hasara yol açabilir.
]]>
Sol Kulak Yanması https://www.yanma.gen.tr/sol-kulak-yanmasi.html Sat, 17 Nov 2018 03:07:59 +0000 Sol Kulak Yanması; Dolaşım sırasında  kanın yoğun ve hızlı bir biçimde sol kulakta yer alan damarlara doğru gelmesi, kulakta yanma yada karıncalanma şikayetine sebep olabilmektedir. Yenilmekte olan acı ve sıcak gıdalardan Sol Kulak Yanması; Dolaşım sırasında  kanın yoğun ve hızlı bir biçimde sol kulakta yer alan damarlara doğru gelmesi, kulakta yanma yada karıncalanma şikayetine sebep olabilmektedir. Yenilmekte olan acı ve sıcak gıdalardan yada stres ve heyecan gibi psikolojik olan durumlardan sol kulak yanması problemi görülmektedir. Fakat yanma hissi, her daim bu kadar basit olan problemleri işaret etmeyebilir. Sol kulakta yanma hissi, sürekli tekrar ediyor ise sinir hasarı ve enfeksiyonel olan rahatsızlıklar gibi daha ciddi olan problemlerden şüphe duyulur.

Sol kulak yanmasının sebepleri;

Travma etkenleri; Sol kulağa doğru alınmış olan darbe yada hasarlar, sinir hasarına sebep olarak sol kulakta karıncalanma ve yanma problemine sebep olabilir. Sol kulağın sert olan bir cisim ile temas etmesi yada sol kulağın sert bir zemine çarpması şeklindeki nedenlerden dolayı, kulak yanması problemi meydana gelebilir.

Alerjik durum; Vücudun alerjiyi tetikleyici olan maddelere karşı vermiş olduğu tepki, alerjik olan reaksiyon şeklinde bilinmektedir. Alerjiye sebep olan madde herkes de değişiklik gösterebilir. Meydana gelen alerjik olay sonucunda kulak yanması sorunu meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı oluşan alerjik olayı engellemenin en etkili olan yolu, alerjiye sebep olan etkenin belirlenmesi ve bu durumdan uzak durulmasıdır.

Güneş yada kimyasal olan yanık; Sol kulağın uzun zaman güneş ışınlarına maruz kalması yada bu çevrede kimyasal yanık meydana gelmesi, sol kulak yanması problemine sebep olabilir.

Dış kulak yolu iltihabı; Sol kulak zarından, dış kulağı ayıran bölüm dış kulak yolu şeklinde bilinmektedir. Dış kulak yolu iltihaplanması rahatsızlığında kulakta yanma ve karıncalanma şeklindeki şikayetleri baş gösterebilir. Özellikle yüzme sporu ile ilgilenen insanlarda, dış kulak yoluna su kaçması neticesinde oldukça fazla meydana gelmektedir. Kulak yoluna hapsolmuş olan su, bu bölgenin nemli bir şekilde olmasını tetikler. Nemli olan ortamlar ise bakteri ve zararlı olan mikroorganizmaların çoğalabilmesi için uygun olduğundan dolayı, iltihaplanma meydana gelebilir.

Diyabetik Nöropati; Sinirlerin zedelenmesi durumunda uyuşma ve karıncalanma problemi oluşur. Sinirlerin zedelenmesi her daim doğrudan fiziksel temas ile meydana gelmeyebilir. Halk arasında yaygın bir şekilde oluşabilen diyabet rahatsızlığının ilerlemesi şeklinde oluşan çevre sinirlerde hasar meydana gelebilir. Ve bununla birlikte karıncalanma, yanma şikayetleri oluşabilir. Şeker hastalığı bulunan insanlarda kollarda, bacaklarda ve kulaklarda yanma problemine rastlanabilmektedir.

Sinüzit; Burun boşluğu çevresinde yer alan boşluklar şeklinde tanımlanan sinüslerde, enfeksiyon meydana gelmesi durumunda kulak yanması problemi oluşabilir. Soğuk algınlığı, burun çevresinde bulunan iyi huylu olan tümörler yada alerjik bir şekilde oluşan nezle sinüs enfeksiyonunun nedenleri arasında yer alır. Enfeksiyona bağlı bir şekilde sol kulakta yanma belirtisi meydana gelebilir.

Sol Kulak YanmasıSol kulak yanmasının tedavisi; Sol kulak yanması yada karıncalanma, birden fazla rahatsızlık ile ilgili olabilir. Sorunun tedavisine sebep olan etkene göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer şikayetin altında yatan sebep enfeksiyonel olan durumlar ise, antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak yanma hissi, güneş yada kimyasal yanığa bağlı bir şekilde ise merhem ve krem yolları uygulanmaktadır. Yani tedavi yolu teşhise bağlı olarak değişiklik gösterebileceğinden dolayı, bir an önce doğru olan tetkik ve tedavi yolu için doktora başvurulmalıdır.]]>
Burun Yanması https://www.yanma.gen.tr/burun-yanmasi.html Sat, 17 Nov 2018 19:21:41 +0000 Burun yanması, belli bir sebepten dolayı  burun içinde bir yanma hissinin oluşmasına verilen addır. Burun içinde bir yanma hissinin oluşması ile burun içinde kaşıntı oluşmaya başlar. Bu durumla birlikte kişi nefes alıp v Burun yanması, belli bir sebepten dolayı  burun içinde bir yanma hissinin oluşmasına verilen addır. Burun içinde bir yanma hissinin oluşması ile burun içinde kaşıntı oluşmaya başlar. Bu durumla birlikte kişi nefes alıp verme olayında da zorluk yaşar. Bu tür belirtilerin yanı sıra üst solunum yolları ile nefes alıp verme olayı olurken burun içindeki yanma hissi ile birlikte başta ağrı gibi belirtilerde kendini göstermeye başlayabilir. Burun yanması olayı kişinin hareketlerinde zorluk yaşamasına, nefes alıp vermede sorunlar yaşamasına da neden olabilir. Burun yanması hissi ortaya çıkmaya başladığı zaman vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun testler ve tetkikler yapılıp ona göre tedavi edilmelidir. Eğer uygun olan tedavi ve ilaç kullanılmaz ise burun yanması hissi daha da artarak başka rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Burun yanması ortaya çıkmaya başladığı zaman kişide hapşırma, burun ve geniz kaşıntısı, öksürme, burun akıntısı, baş ağrısı ve geniz de yanma gibi bazı belirtilerde ortaya çıkmaya başlayabilir. Kişi bu rahatsızlıklar ile beraber uyku problemi yaşarlar ve uyumaya başlarken nefes almada zorluklar yaşayabilirler. Bu tür rahatsızlıklar eğer herhangi bir önlem alınmazsa daha artar ve ileride istenmeyen hastalıklara sebep olabilir. Ancak burun yanması bazen bazı hastalıkların yan belirtisi olarak kendini göstermeye başlayabilir. Eğer hu belirti ortaya çıkmaya başladığı zaman bir önlem alınmazsa hastalık artarak kötü durumların oluşmasına neden olabilir. Burun yanması hissinin ortaya çıkmaya başlamasından bir çok sebep ve etken bu duruma neden olabilir. 

Burun YanmasıBurun yanması sebepleri;
 • Herhangi bir şeye yada maddeye karşı oluşan alerjik durumun yan etkisi olarak,
 • Toz veya toprak olan bir yerde kalındığı için,
 • Grip, soğuk algınlığı yada nezle gibi rahatsızlıkların yan etkisi olarak ortaya çıkması,
 • Herhangi bir sebepten dolayı kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak,
 • Sigara kullanılmasında dolayı,
 • Sinüzit gibi bazı hastalıkların yan etkisi veya hastalığın belirtisi olarak,
 • Bazı kişilerde olan burun eti sorununun bulunmasından dolayı ortaya çıkması,
Yukarıda saymış olduğumuz tüm etkenler ve sebepler burun yanması sorununu ortaya çıkarır. Burun yanması olayı ortaya çıkmaya başladığı zaman kişi vakit kaybetmeden en yakın hastaneye giderek bu rahatsızlığın sebebini araştırır. Burun yanması rahatsızlığı ne için ortaya çıktıysa gerekli olan tedavi yöntemi de ona göre uygulanmalıdır. Kişi tozlu ve dumanlı ortamlardan uzak durarak kendini bu rahatsızlığa karşı koruyabilir. Bu durumun yanı sıra sigara içmekte bu durumu tetikleyen ve ortaya çıkmasına neden olan durumların başındadır. Bu durumun ortaya çıkmasına engel olmak için kişi sigara içmeyi bırakmalı ve sigara içilen ortamdan uzak durmaya özen göstermelidir. Doktorun vermiş olduğu burun spreyi yada benzer alerji ilaçlarını düzenli ve düzgün bir şekilde kullanmaya özen göstermelidir. Burun yanması bazı hastalıkların yani sinüzit ve benzer hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabileceği için bu tür hastalıkların ortaya çıkmasına engel olmak ve  bu hastalıkların daha ileri düzeye çıkmasına engel olmak için gerekli olan tedbirleri almalıdırlar. Eğer bu durum ortaya çıkmaya başladığı zaman herhangi bir önlem alınmazsa kişi daha zor günler yaşar ve artık bazı tedavi yöntemlerinin uygulanması için geç kalınmış olabilir. 
]]>
Rüyada Ev Yanması https://www.yanma.gen.tr/ruyada-ev-yanmasi.html Sun, 18 Nov 2018 19:20:50 +0000 Rüyada ev yanması, rüyada evin yanmasını görmek hayra alamet değildir. Bu rüyayı gören kişinin aile hayatında çok zor durumlar yaşaması mümkündür. Bunun yanı sıra iş hayatında da bir takım zorluklarla karşılaşma Rüyada ev yanması, rüyada evin yanmasını görmek hayra alamet değildir. Bu rüyayı gören kişinin aile hayatında çok zor durumlar yaşaması mümkündür. Bunun yanı sıra iş hayatında da bir takım zorluklarla karşılaşması muhtemeldir.

Rüyada kendi evinin yanması görmek, Aynı zamanda rüyasında kendi evininin yanmasını gören kimse işlerinde yapacağı çalışmalarda bir takım hatalar yapacağı düşünülmektedir. Hatalı olarak vereceği kararlar geleceğini etkilemektedir. Bunun yanı sıra iş hayatında da atım atmakta geri kalması ve gecikmesi durum söz konusu olabilmektedir. Böylelikle de çok üzücü durumlarda karşılaşması muhtemeldir. Rüyasında evin yanmasını gören kimse iş hayatında sorunlar yaşamasının yanı sıra aile hayatında da sorunlar yaşaması muhtemeldir. Bu durum büyük tartışmaları beraberinde getirecektir. Kişi bu durumdan ötürü yalnız kalma ihtimali yüksektir. Bu durum beraberinde ruhsal anlamda çöküntüye sebep olacaktır.

Kişi geleceğe doğru atılacak adımlara karşı oldukça dikkatli olması gerekir. Rüyasında evin yanması durum olumlu bir durum olmaması sebebiyle kişi hal ve hareketlerine dikkat etmesi ve düşünerek adım atması gerekir. Aksi halde hataya düşme ihtimali yüksektir. Bu durumda bütün yaşamını doğrudan etkilemektedir. Normal zamanda görülen birçok rüya tabiri için olumlu durumlar söz konusu iken rüyada evinin yanmasını görmek olumsuz bir durumdur.

Rüyada Ev Yanması

Rüyada Komşusunun evinin yanmasını görmek, halinde de olumsuz bir durum söz konusudur. Rüyayı görmüş olan kimsenin etrafında bulunan insanlarda birisinin ya da birkaçının zor duruma düşeceğine delalettir. Bu kişi çok üzüntülü ve sıkıntılı günler yaşayacaktır. Rüya sahibi ise bu sıkıntı içinde olan yakın çevresindeki kişiye sorunlarından ve sıkıntılarından kurtulması ve çare olması bakımından elinde gelen bütün desteği çıkacağını gösterir. Bunun yanı sıra bu kişiye karşı rüya sahibi çok büyük miktarda maddi destek sağlayacağını söyleyebiliriz. Bununla birlikte bu kişinin hayatında meydana gelecek olan aile kavgalarında ve tartışmalarında rüya sahibi bir nevi arabulucu olacaktır. Böylelikle de kavgayı sonlandıracaktır. Bu sebepten ötürü rüyasında komşusunun evinin yanması gören kimse dikkatli hareket etmesi gerekir. 

Rüyasında bir başkasının evinin yanması görmek, Rüyayı gören kimsenin çevresinde özellikle de iş hayatında çok samimi olduğu bir tanıdığına ya da arkadaşına karşı yaşayacağı olumsuzluklara karşı yardımlar edeceğine delalet eder. Bu arkadaşı ya da dostu oldukça zor duruma düşecektir. Burada rüyayı gören kişinin arkadaşına karşı büyük sorumlulukları düşmektedir. Arkadaşının aile ve iş hayatında düşmüş olduğu zor durumdan kurtarması gerekir. Bunun yanı sıra maddi anlamda zor durumda olan dostuna destek çıkması lazımdır. 

Rüyada ev yanması görmek, aile ve iş hayatında oldukça önemli sıkıntıların yaşanmasına delalettir. Rüya sahibinin çok emek vermesi, oldukça çok çaba sarf etmesine rağmen çok zor dönemlerden geçeceğine işarettir. Bu kişinin büyük üzüntülere duçar olacağını gösterir. Özellikle de iş hayatında düzensizlik durumu söz konusu olup bir türlü düze çıkamayacağına işarettir. Psikolojik bakımdan da sıkıntı yaşayacağını gösterir. Kişi rüyasında herhangi bir evin yanmış halde olduğu görmesi halinde çok dikkatli hareket etmesi gerekir. Ciddi sıkıntılar yaşaması içten bile değildir.

Rüyada ev yanması görmek, Rüyayı gören kişi yalnızca ateş görmesi halinde güzel, mutlu ve hayırlı günler geçireceğine delalettir. Bunun yanı sıra aile ve iş hayatında büyük faydalar göreceğini simgeler. Kişi eğer rüyasında dumanların yayıldığı görüyorsa tam tersi yönde büyük sıkıntılar yaşayacağının işaretidir. Özellikle rüyasında büyük bir ev yangını ve beraberinde büyük bir duman yayılması görmesi hayra alamet değildir.  

]]>
Sırt Yanması https://www.yanma.gen.tr/sirt-yanmasi.html Sun, 18 Nov 2018 21:54:01 +0000 Sırt Yanması, bulunan bölgede hafif karıncalanma hissi, hassasiyet, şiddetli ağrı, acı ve yanma gibi şikayetlerin ortaya çıkması, günümüzde çok sık karşılaşılan ve fibromiyalji adı ile tanınan bir tür romatizma hastal Sırt Yanması, bulunan bölgede hafif karıncalanma hissi, hassasiyet, şiddetli ağrı, acı ve yanma gibi şikayetlerin ortaya çıkması, günümüzde çok sık karşılaşılan ve fibromiyalji adı ile tanınan bir tür romatizma hastalığı olabilir. Bu romatizma hastalığı genellikle kasların kemiğe dayandığı noktaları ve kasları etkisi altına almaktadır. Sırt yanması kesinlikle bir eklem rahatsızlığı değildir. Bu yüzden eklem yerlerini tutmaz ve eklemlerde şekil bozukluklarına yada tahribata neden olmaz. Sırt yanması hastalığı bir tür iltihap içermeyen yumuşak doku romatizma şeklidir. Bu hastalık bayanlarda erkeklere göre 7 kat oranında daha fazla görülür. Yaş itibarı ile yetişkinlerin 35-60 yaş arasında rastlandığı bir hastalıktır. Fibromiyalji romatizmasının en büyük belirti şekli ise sırt yanması, karıncalanma ve şiddetli ağrılardır.

Bu hastalık kişinin boyun ve omuz gibi kısımlarında olabileceği gibi sırt bölgesinin tamamında da yanma olarak sıklıkla baş gösterebilir. Fibromiyalji ağrısı, hasta insanlar tarafından sırt yanması, acı çekme, hassasiyet, üşüme, sırtta karıncalanma veya şiddetli ağrılar şeklinde tanımlanır. Bu ağrılara ek olarak el ve ayaklarda oluşan şişlik durumu da eşlik edebilir. Tabi ki bu belirtiler her hastada görülmeyebilir kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu ağrılar günlük yaşantı içerisinde oluşan uyku bozukluklarına, yoğun strese ve hava şartlarına karşı farklılık göstermesinin yanı sıra bazen de ağrı ve yanma kişilerde vücudun sırt bölümünde daha fazla hissedilir. Genel olarak normal fiziksel muayene sonrasında kişiler sağlıklıymış gibi görünse de kasların teker teker ayrıntılı bir şekilde muayenesi ile birlikte belli aralık ve zamanlarda bu rahatsızlık için özgün nitelikte hassas noktalar tespit edilir. Fibromiyalji teşhisi konulan hastada çok yaygın bir ağrı belirtisi, sırt yanması hissi, karıncalanma ve hassas olan noktaların belirlenmesi ile teşhis konulur. Bu hastalığın tedavisinde hastalığa özel olarak laboratuvar tahlili yada röntgen tedavisi henüz yoktur. Yapılan tahlillerin sonucu sadece fibromiyaljiyle benzerlik gösteren farklı hastalıkların yani romatoid, artrit, tiroid bozuklukları ve lupus enfeksiyon gibi hastalıkların ayrıt edilmesine yardımcı olmaktadır. 

Bu hastalık nedeni ile sırtta oluşan yanma, acı ve karıncalanma gibi belirtileri azaltmak için uygulanacak egzersiz tedavisi ve fizik tedavisinin iki farklı amacı olan ağrılı ve gergin bölgelerin gevşetilmesi kalp ve damar uyumunun sağlanmasıdır. Ayrıca sıcak (termal) uygulamalardan hastaların tamamı faydalanmaktadır. Hastaların hepsi dayanıklılığı artırmaya ve ağrıyı azaltmaya yönelik egzersiz hareketleri yapmaları bisiklet sürme, yüzme ve yürüyüş benzeri aerobik hareketlerden oldukça fayda elde etmektedirler. Ancak egzersiz ve fizik tedavilerin türü, dozu ve süresi kişiden kişiye değişiklikler gösterebileceği için kesinlikle bu aktivitelerin bir uzman doktor dahilinde yapılması gerekmektedir. Tavsiye edilen bu tedaviler sonucunda sırt yanması hastalığında büyük oranda azalmalar ve olumlu sonuçlanan bir tedavi görülecektir.

Sırt YanmasıSırt Yanması Sebepleri Nelerdir

Günlük yaşantımızda bazen farkında olmaksızın yaptığımız duruşlar ve oturuş bozuklukları, bizim sırtımızda ağrıya sebebiyet veriyor ve sinirsel sıkıntılar oluşturuyor. Vücudumuzun farklı bir şekle girmesi açısından bazı yanmalar, ilk zamanlarda standart olarak başlıyor. Yaşa bağlı olmak kaydı ile ailesel faktörler de meydana geliyor ve sırtımızda oluşan ağrılar da şiddetli ve hızlı olarak armaya devam ediyor. Günlük hayatta yaptığımız işlemler, birçok konuda sırt yanması ve ağrı yaratabiliyor. Aslında bütün olayın ilerleyişi, günlük hayatımızın senaryosu ile açıklanabilir. Bu hastalığın mümkün olduğunca rahat bir şekilde gözlemlenmesi için, günlük çalışmalarımızın da incelemesini yapabiliriz. Bu çalışmaların hızlı ve kolay bir şekilde inc]]> Genital Bölgede Yanma https://www.yanma.gen.tr/genital-bolgede-yanma.html Mon, 19 Nov 2018 10:42:47 +0000 Genital bölgede yanma, bayanlarda yaşanılan sık olan sorunlardan biri olan genital bölgede yanma olması sebebi bir çok nedenlerden kaynaklanabilir. Bayanlarda yaşanılan bu sağlık sorunu öncelikle kişinin genital bölgesini oldukç Genital bölgede yanma, bayanlarda yaşanılan sık olan sorunlardan biri olan genital bölgede yanma olması sebebi bir çok nedenlerden kaynaklanabilir. Bayanlarda yaşanılan bu sağlık sorunu öncelikle kişinin genital bölgesini oldukça temiz tutarak, ve hijyen kurallarına dikkat etmelidir. Evli olan bayanlarda koku giderici ürünler kullanarak genital bölgesine zarar vermektedir. Ayrıca bayanların rahim içi enfeksiyonları nedeni ile oluşan genital bölgede yanma, idrar yapılırken oldukça belirgin şekilde ortaya çıkar. Böylesi bir durum hastayı oldukça tedirgin ederek idrara çıkma isteğini bile azaltmaktadır. Bayanların bu sağlık sorununu atlatmadan zaman kaybetmeden kadın doğum uzmanına giderek muayene ve idrar tahlili yaptırmalıdır. Olası bir durumda daha ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Kadınlarda görülen genital bölgede yanma çoğu kişilerce yanlış uygulanan bilinmedik bitkilerle genital bölgesine uygulayarak yapılmaktadır. Böylesi bir durum karşısında bu şikayetler oluyorsa kesinlikle uzmandan yardım alınmalıdır. Hiç bir bitkinin kulaktan dolma sözler ile sağlığa iyi gelmez. Özellikle hassas olan genital bölgeye hiç bir bilinmedik ilaç ve bitki kulaktan dolma ürünler kullanılmaz. Genital bölgeyi temiz ve kuru tutan kadınlarda daha az sağlık problemi yaşanır. Genital bölgede oluşan yanma durumu bununla kalmayıp arkasından oluşacak sorunları beraberinde getirir. 

Genital bölgede yanma neden olur Öncellikle bayanlarda tuvalet temizliği çok önemli bir ayrıntıdır. Bunu uygulamayan bayanlarda ise temizlik tam anlamı ile yapılmamış ise dış bölgede kalan, bakterilerin direk olarak rahim içine girerek yerleşmesini sağlamaktadır. Böylesi bir durum ise hiç hoş olmayan sonuçları ortaya çıkartır. Ayrıca evli bayanlarda ise cinsel yollarla bulaşılan hastalıkların sonucunda genital bölgede yanma muhakkak kaçınılmaz olur. Arkası kesilmeyen sağlık sorunları oldukça şikayetler artarak hastada oldukça sıkıntı verir.

Genital Bölgede YanmaGenital bölgede yanma nasıl tedavi edilir Hasta öncelikle şikayetini dile getirerek ne yapacağı hakkında kadın doğum uzmanı tarafından verilecek ilaç yardımı ile tedaviye başlanır. Antibiyotik tedavisi uygulayan doktor hastanın aldığı ilaçlar ile beraber, çok bol su içmesi gerekmekte olduğunu belirtmelidir. Yaklaşık tedavinin ilk haftasında genital bölgede yanmanın azaldığı hatta bazen geçtiğini göreceksiniz. Ayrıca genital bölgede oluşan mantar enfeksiyonları gibi bakteri türleri de yanmaya neden olmaktadır. Bu şikayetler ilerlemeden doktor kontrolü altına alınmalıdır. Genital bölgede yanma için uygulanan sonuç kişinin kendine iyi bakması ile sonuçlanabilir.

Genital bölgede yanma sonrası neler yapılmalıdır Bunu fark eden kişi kendi, kişisel bakımından sonra genital bölgesini kuru tutmalıdır. Aksi taktirde kuru ve temiz kalmayan kişinin bakterilere yer yaptığını unutmamalıdır. Bayanlarda ise adet döneminde oluşan yoğun yaşanan günlerde, bile titiz davranarak kişiler daha dikkatli olmaları gerekir. Genital bölgede yanmanın dışında kişi kendine bakmaz ise kokuda meydana gelir. Bu durumda kötü kokular ve yanma durumuna baş etmek mümkün değildir.                                                                                                                                                                   
]]>
Testislerde Yanma https://www.yanma.gen.tr/testislerde-yanma.html Mon, 19 Nov 2018 16:34:03 +0000 Testislerde Yanma, Testislerin yanmasının genel nedeni, testislerin çevresindeki erbezi torbasından kaynaklıdır. Testislerdeki yanma, kasıklarda derilerin arkaya doğru katlanması yanma yaratabilir. Testislerdeki yanma normalde sıkı Testislerde Yanma, Testislerin yanmasının genel nedeni, testislerin çevresindeki erbezi torbasından kaynaklıdır. Testislerdeki yanma, kasıklarda derilerin arkaya doğru katlanması yanma yaratabilir. Testislerdeki yanma normalde sıkıntılı bir sağlık sorunu değildir. Erbezi yanmasının nedenleri birden fazla olduğu için teşhis zorlayıcı olabilir. Genelde sorun tahriştir fakat bazen ciddi sıkıntılar çıkarabilir.

Testislerde Yanma Nedenleri
 • Uyuz: Bu hastalığın nedeni uyuz diye adlandırılmış bir böcektir. En çok bilinen özelliği, genital bölgedeki sıcak deride yaptığı şiddetli yanmadır. Yanmanın nedeni kasık bitinin oluşturduğu gibi ısırıklardan kaynaklanır.
 • Kasık Bitleri: Erbezi torbasındaki yanmanın bir sebebi olan bu bitler, genital bölgeden kan içerek yanma yaratırlar. Bu böceklerin ısırığı şiddetli yanma yaratabilir. Eczanelerde satılan kremler ve sabunlar bu böceklerden kurtulmak için en etkili yolduk ancak yanma geçmez ise bir doktor ile görüşünüz.
 • Sedef Hastalığı: Bu hastalık, derinizde kırmızı ve pullu şişkinlik yapabilir. En çok kafa derisinde, dirseklerde ve dizlerde bulunur. Testis yanması yapabilir.
 • Mantar Enfeksiyonu: Kasıklar ve testisler sıcak ve nemli olduğu için mantarların en çok sevdiği yaşam alanlarındandır. Erbezi torbası sıcak ve nemlidir bu nedenle mantarlar o bölgede tahriş ve yanma oluşturabilir. Bu tahrişleri ve yanmaları önlemek içinde eczanelerden krem ve sabun alabilirsiniz.
 • Maya Enfeksiyonu: Eğer kremler ve sabunlar işe yaramıyorsa, maya enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz. Bu bir mantardır ve adı Candida Albicans'dır. Bu mantarlar kadınlarda sıkça görülür ancak cinsel ilişki sonrası bir erkeğe bulaştığı biliniyor.
Testislerde YanmaTestislerde Yanma Nasıl Tedavi Edilir
Şimdi bahsedeceğim tedavileri testislerde yanmanın geçmesi için evinizde uygulayabilirsiniz. İlk tedavi türlerinden biri çay çiçeği yağından yapılmış kremler ve jelleri kullanmaktır. İkinci olarak, iki su bardağına ılık su ile iki yemek kaşığı elma sirkesini karıştırdıktan sonra günde üç kez yanma olan bölgeyi bir bezi bu suya bandırarak temizleyiniz. Üçüncü tedavi, testislerde yanma olan bölgeye alkol sürmektir. Bu hem enfeksiyonu yok eder hemde o bölgeyi kurutur. Dördüncü tedavi yöntemi ise, beyaz sirke tedavisidir. Bu tedavi aynı diğer tedaviler gibi işe yarar ve etkili bir tedavi yöntemidir. Beyaz sirke, antiseptik özelliğine sahiptir ve aynı zamanda mantarları öldürmede etkilidir. Beyaz sirkeye, dörtte bir ölçekte su ile karıştırın bir tırtıklı bez yardımı ile bezi karışımla nemlendirip testiste yanma olan bölgeye masaj gibi uygulayın. Bu işlemi 3-5 dakika yapın ve aradan bir saat sonra yıkayın. Bu uygulama sürecini günde 2 defa yapınız. Tüm tedavileri uyguladığınız taktirde ağrı geçmelidir eğer geçmiyor ya da geçip daha sonra devam ediyor ise uzman bir doktorla görüşmelisiniz.
]]>
Gebelikte Boğaz Yanması https://www.yanma.gen.tr/gebelikte-bogaz-yanmasi.html Tue, 20 Nov 2018 16:05:15 +0000 Gebelikte boğaz yanması, karın içinde büyüyen rahim nedeniyle, asit mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması bağlı tahriş sonucunda oluşur. Gebelikte çok aşerme, bulantı ve kusmaya bağlı da olabilir. Gebelikte bo Gebelikte boğaz yanması, karın içinde büyüyen rahim nedeniyle, asit mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması bağlı tahriş sonucunda oluşur. Gebelikte çok aşerme, bulantı ve kusmaya bağlı da olabilir. Gebelikte boğaz yanması gebelik ilerledikçe kabızlık, hazımsızlık ve gaz gibi sorunları da birlikte getirir. 

Gebelikte Boğaz YanmasıGebelikte boğaz yanması için öneriler şunlardır:
 • Yemek öğünleri, Öğünlerinizi sık ve küçük porsiyonlar olarak yiyin.
 • Hareketler, Kendinizi gözlemleyerek yanma hissini artıran hareketler ve pozisyonlardan kaçının. Bunları örnek olarak öne eğilmeler yemekten sonra hemen yatmak, uzanmak gibi sıralanabilir. 
 • Gıdalar, Yağlı ve baharatlı gıdalardan, kızartmalardan, çikolatadan, fazla miktarda tüketilen çay ve kahveden uzak durun.
 • Pozisyon,Yemeklerden hemen sonra uzanmak yerine sırtınızı küçük bir minderle destekleyerek dik oturun.
 • Yürüyüş, Yemeklerden sonra hafif ve kısa bir yürüyüş midenizde ve boğazınızda oluşan yanma hissini azaltacaktır.
 • Gazlı içecekler, Gazoz, kola gibi içecekler mide için çok zararlıdır. Midenin yanması gebelikte boğaz yanmasına sebebiyet vereceğini düşünürsek gazlı içeceklerden ve asitli meyve sularından gebelik boyunca uzak durmamamız gerekir. Ayrıca domates veya portakal suyu da asitlidir. Bu sebeple sulandırarak veya balla tatlandırarak için.
 • Alkol, Alkolden uzak durun. Hem kendiniz hem de karnınızdaki bebeğiniz için tehlike oluşturur.
 • Soğan, Çiğ soğan mide asidini artırır ve buda boğazda yanma hissi uyandırır. Soğanı çiğ tüketmemeye özen gösterin.
 • Patates, Çiğ patates suyu size iyi gelecektir. Patatesi soyup katı meyve sıkacağında suyunu sıkın. Patates yanma hissini hafifletir.Boğazınızda olan yanma hissi aldığınız tedbir ve  davranış değişikliklerine rağmen gebelikte boğaz yanması hala geçmediyse doktora başvurun. Doktorun önerebileceği antiasit ve boğaz yanmasını önleyici şurup ta sizi rahatlatacaktır.
]]>
Yanar Dağ https://www.yanma.gen.tr/yanar-dag.html Wed, 21 Nov 2018 08:46:13 +0000 Yanar dağ, ateş küredeki magmanın birbirinden uzaklaşan levhalar arasında oluşan çatlaklardan yeryüzüne çıkması ile oluşan şekillere yanardağ  veya volkan denir.  Magmanın yerkabuğunda yükselerek yüzeye çıkmasına yanar Yanar dağ, ateş küredeki magmanın birbirinden uzaklaşan levhalar arasında oluşan çatlaklardan yeryüzüne çıkması ile oluşan şekillere yanardağ  veya volkan denir.  Magmanın yerkabuğunda yükselerek yüzeye çıkmasına yanardağ püskürmesi denir. Yeryüzüne çıkan magmaya da lav diyoruz. Bir yanar dağın ne zaman patlayacağını kimse bilemez ve anlayamaz, ancak volkan patlamaları genellikle depremlerde sıcak su kaynakları gibi yer etkinlikleri ile görülür.

Yeryüzü çekirdeğinde bulunan magma ısıdan oluşan basınç nedeni ile yer altı tünelleri  aracılığı ile yer üstüne çıkması sonucu ile yanardağ patlamaları oluşur. Bu tünellerin dünyadaki çıkış yönleri ise kesin olarak bilinmemektedir. Ancak tünellerin çıkış   noktaları denizlerin altında özellikle Atlas Okyanusunda ki sıra dağlarda bulunur. Dünya çekirdeğinin sürekli soğuma eğiliminde olması nedeni ile yanardağ faaliyetini yitirmiş gibi görünse de her an faaliyete geçme ihtimali vardır. Yanardağın bir diğer adı olan volkanlar da çok sık patlamazlar, ancak patladıkları zaman etrafa çok ciddi zararlar verecek kadar güçlüdürler.Can ve mal kaybına sebep olur, etrafa zehirli gaz ve kül bulutları savurur.

Yanar DağTürkiyede'ki yanar dağlar;  Türkiye'de bulunan yanardağ isimlerini şöyle sıralayabiliriz. Ağrı dağı, Tendürek dağı, Süphan dağı, nemrut dağı ve Erciyes dağıdır.

Dünyadaki en tehlikeli ve aktif olan yanar dağlar; chaiten yanardağı, mayon yanardağı, etna yanardağı, nyiragongo yanardağı, whakaari volkanı, kilauea yanardağı, saint helens yanardağı
Tarihindeki en büyük yanardağ patlamaları son 200 yıllık geçmişteki en büyük patlama 1815 yılında Endenozya'da meydana gelmiştir.Volkanik patlamaların büyüklükleri dışarı çıkan lavın miktarı ile ölçülür. M.Ö. 1650 yılında Yunanistan'da gerçekleşen volkan patlamasında orada yaşayan tüm canlılar yok olmuştur.

Dünyadaki en büyük yanar dağ  patlamaları:

Tambara yanardağı; bu patlamada 92 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Patlama sonucunda atmosfere karışan volkanik kül sıcaklığı düşürerek İngiltere'de haziran ayında kar yağmasına sebep olmuştur. 

Nevado  del Ruiz yanardağı;  bu patlamada da yanardağın tepesindeki buz kütlesinin erimesiyle devasa bir çamur kayması meydana gelmiştir. yirmiüç bin kişi çamur altında kalarak hayatını kaybetmiştir.

Vezüv yanardağı; buda dünyanın en büyük yanardağ patlamalarından biridir. Bu patlamada on bin kişi hayatını kaybetmiştir. 19 saat sürmüş ve bütün şehir külle kaplanmıştır. Sıcaklıkta 750 dereceye kadar çıkmıştır.

Pelee dağı; 25 nisan 1902 yılında başlayan patlamalar, sekiz mayıs tarihine kadar sürdü. Şehrin tamamı yerle bir oldu. Patlamada 25 bin kişi hayatını kaybetti.

Unzer dağı; bu yanardağın patlamasından dolayı meydana gelen deprem ve depremin sebep olduğu tsunamide 15 bin kişi yaşamını kaybetmiştir.

Kelut yanardağı; bu yanardağ patlamasında da  şehirde çamur seli oluşmuştur, bu çamur selinden dolayıda beş bin kişi hayatını kaybetmiştir.
]]>
Genital Bölgede Kaşıntı Ve Yanma https://www.yanma.gen.tr/genital-bolgede-kasinti-ve-yanma.html Wed, 21 Nov 2018 14:12:54 +0000 Genital Bölgede Kaşıntı Ve Yanma, Bazı sağlık problemleri genital bölgenin dış kısmını etkileyebilir. Bu problemlerin bazıları küçüktür, yani önemsenecek kadar önemli problemler değillerdir. Bazıları ise ciddi pro Genital Bölgede Kaşıntı Ve Yanma, Bazı sağlık problemleri genital bölgenin dış kısmını etkileyebilir. Bu problemlerin bazıları küçüktür, yani önemsenecek kadar önemli problemler değillerdir. Bazıları ise ciddi problemlerdir. Genital bölgede sık sık rastlanan hastalıklar, bu bölgede ki mantar enfeksiyonları, egzama, siğiller, uçuklar, genital bölgede ağrı vb. dir. Bu tip hastalıkların tedavisinde önemli olan hastalıkları erken teşhis edip tedaviyi uygulamaya başlamaktır. Kadın genital bölgesinin dış kısmına vulva denir. Vulvanın dış dudaklarına büyük dudaklar denir. İçteki dudaklara ise küçük dudaklar denir. Kadınlarda yanma veya kaşınma rahatsızlığı vulva bölgesinde olur. Bu rahatsızlığı anlamak için kendinizi muayene edebilirsiniz. Bu problemleri taramanın en güzel yolu ayda bir kendinize vulva muayenesi yapmaktır. Kendi vulvanızı muayene ederken yapmanız gereken şey kızarıklık, şişme, yanma, su dolu kabarcıklar, çıkıntılar veya herhangi bir değişiklik var mı diye kontrol etmenizdir. Bu muayeneyi yaptıktan sonra herhangi bir değişiklik görürseniz veya şikayetiniz varsa hemen doktora başvurmalısınız  böyle durumlarda şikayetçi olduğunuz durumlar genelde şunlardır; kaşıntı kanama rahatsızlık yanma ve koku  kendinizi düzenli olarak kontrol ederseniz bu tür problemleri erkenden fark etme olasılığınız yüksektir. Eğer sizde kaşıntı ve yanmalardan çok rahatsızsanız bir doktora başvurmalısınız.

Genital Bölgede Kaşıntı Ve YanmaGenital Bölgedeki Yanma Ve Kaşıntıdan Kurtulmak İçin Evde Neler Yapılmalı

Bu bölgedeki kaşıntı ve yanmalardan kurtulmak için evde bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Öncelikle vulvanızı her zaman kuru ve temiz tutmalısınız. Vücudunuzu sıkan iç çamaşırı ve pantolonlar giymemeye özen göstermelisiniz. Külotlu çorap giymemelisiniz. Deodorantlı veya plastik kaplaması bulunan pet veya tampon kullanmamalısınız. parfümlü sabun veya kokulu tuvalet kağıdı kullanmamalısınız. Vajinal duş yapmayın. Sıkı kıyafetlerle uyumayın. Bu yöntemleri uyguladığınız halde genital bölgede yanma ve kaşıntı sorununda herhangi bir iyileşme görülmüyorsa doktora başvurmalısınız. Mantar enfeksiyonları vulva enfeksiyonlarının en sık görülen tipidir. Sıklıkla vajinada ve enfektedir. Mantar enfeksiyonunun belirtileri kızarıklık, kaşıntı ve beyaz süt kesiği gibi akıntıdır. İdrar yaparken yanma hissi de oluşabilir.
]]>
Vajina Kaşıntı Ve Yanma https://www.yanma.gen.tr/vajina-kasinti-ve-yanma.html Thu, 22 Nov 2018 12:04:42 +0000 Vajina Kaşıntı ve Yanma, Vajina diğer bir ismi ile uterus mikrop kapmaya ve mantar oluşumuna oldukça uygun bir ortamdır. Çünkü vajina ortam olarak ürettiği vajina sıvısı nedeniyle nemli bir ortamdır. Ve güneş görmediği iç Vajina Kaşıntı ve Yanma, Vajina diğer bir ismi ile uterus mikrop kapmaya ve mantar oluşumuna oldukça uygun bir ortamdır. Çünkü vajina ortam olarak ürettiği vajina sıvısı nedeniyle nemli bir ortamdır. Ve güneş görmediği için nemle beraber sıcak bir araya gelmektedir. Bu durum bakteri ve  mantarların yaşaması için gerekli ortamları oluşturmaktadır. Kadın doğum yollarında meydan gelen rahatsızlıklar genellikle doğum yapmış kadınlarda görülmektedir. Bu durumun nedeni ise kadın vücudu doğum yaptıktan sonra kendini yenilemektedir ve vajina kendini toplamaktadır. Bu sırada birey kendi vücuduna iyi bakmaz ve dinlenmezse bağışıklık sistemi güçlenmez ve kişi rahatsızlanır.  

Vajina Kaşıntı ve Yanma pek çok doğum yapmış bayanlarda yaklaşık 10-15 yıl sonra ortaya çıkmaktadır. En başlıca nedeni az öncede bahsettiğim gibi bireyin kendine yeterince iyi bakmamasından kaynaklanır. Fakat Vajina Kaşıntı ve Yanma beraber görülme ihtimali olduğu gibi ayrı ayrıda rahatsızlık olarak görülmektedir. 

Vajina Kaşıntı ve Yanma aşırı tahriş edici bir durumdur. Çünkü vücudumda var olan aşırı kaşıntı sonucu cildimiz yüklü bir miktarda tahriş olur. Fakat bu kaşıntı durumu aynı şekilde vajina bölgesinde olduğu zaman daha büyük boyutlarda tahrişler ve sonucunda aşırı boyutlarda yanmalar meydana gelmektedir. Vajinada meydana gelen bu yanmaların diğer vücut kısımlarına göre daha tahriş olmasının temel nedeni vajinada bulunan derinin daha narin olmasıdır. 

Vajina Kaşıntı Ve YanmaVajina Kaşıntı ve Yanmadan şikayetçi olan kadın bireyler genellikle kadın doğum uzmanlarına başvurmaktadır. Kadın doğum uzmanlarının taptığı bazı tetkikler sonucu bazı genel kanılar konulmuştur. Bu kanılar eğer vajinada kaşıntı varsa mantar; vajinada yanma varsa idrar yollarından kaynaklanan rahatsızlıklardır. Yapılan tedaviler genellikle ilaç tedavileri ve kremle var olan tedavilerdir.
]]>
Burun İçi Yanması https://www.yanma.gen.tr/burun-ici-yanmasi.html Fri, 23 Nov 2018 11:44:40 +0000 Burun İçi Yanması, Çok hassas bir organ olan burun içinde bulunan zardan mukus denilen salgı üreterek burun içine verilmektedir. Salgının azalmasına veya tamamen durmasına sebep olan çeşitli birçok etken burun içinde kuru Burun İçi Yanması, Çok hassas bir organ olan burun içinde bulunan zardan mukus denilen salgı üreterek burun içine verilmektedir. Salgının azalmasına veya tamamen durmasına sebep olan çeşitli birçok etken burun içinde kurumaya sonuç olarak da burunda yanmaya neden olur. Burun içinde hissedilen yanma genelde burundaki duyu sinirlerinde oluşan hasar veya bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkmaktadır. Burunda görülen bu belirtilerin en yaygın sebebi özellikle de sezonsal farklılıklar ile birlikte gelen polen, grip ve nezle gibi faktörlere bağlı olarak gelişen alerji türleridir. Burunda tıkanıklığa ve yanma hissine sebep olan mevsimsel veya sezonsal alerjiler rinit olarak veya daha yaygın bir şekilde saman nezlesi ile tamamlanır. Yalnızca alerjiler değil alerjiler ile birlikte hava kirliliği veya sigara dumanının bir yan etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bazende kullanılan burun spreylerinin bir yan etkisi olarak burunda yanma hissi oluşmaktadır. 

Burun İçi Yanması Belirtileri ve Sebepleri
Burun içi yanması eğer inme yada ciddi sırt, baş ve boyun yaralanmalarının sonucunda oluşmuş ise bunlar tıbbi yardım gerektirmektedir. Ani güçsüzlük, zor nefes almak, uyuşma ve konuşma yada görme konusunda farklılıklar veya şiddetli ve ani gelişen baş ağrısı gibi oldukça ciddi belirtilere dikkat edilmeli ve acil destek istenmelidir. Burun içi yanması genellikle solunmak da olan alerjikler sebebiyle ortaya çıkmaktadır. 

Güçlü Kokular: Bazı kokular havada bulunan tahriş edici başka maddeler gibi burun içi yanmasına neden olmaktadır. Bunlar ise; deterjanlar, parfümler ve deodorantlar ile kullanılan diğer kimyasal maddeler olabilir.

Havanın Kuru Olması: Burunun sağlığı için burun içi sürekli nemli kalmalıdır. Burunun içinde bulunan mukus dokusu daima neme ihtiyaç duymaktadır. Mukus dokusunun salgılandığı mukus yetersiz olduğunda veya havanın kuru olduğunda havadan solunan diğer maddeler burnu kolay bir şekilde tahriş eder ve burun içinde yanmaya yol açar.

Enfeksiyonlar: Burun dokularında oluşan iltihaplanmalara rinit denir. Bazılarına alerjiler bazısına da enfeksiyon yada ikisi birden yol açar. Mesela soğuk algınlığı rahatsızlığı aslında burun dokularının enfeksiyon kaparak iltihaplanması durumudur. Diğer üst solunum yollarının da belirtisi olarak burun içinde yanma hissi sık, sık olur.

Burun Spreyleri: Burun spreyleri birçok sorun için kullanılabilir. Bunlar; steroid, antihistamin, tuz veya dekonjestanlar içerirler. Normalde sorunu düzeltmek için kullanılmakta olan bu maddeler bazen de burun içinde bulunan dokuyu tahriş ederek yanmaya neden olmaktadır.

Burun İçi Yanma Diğer Sebepleri: En sık sebeplerden bazıları kullanılan çeşitli ürünler mevsimsel değişiklikler veya sigaradan kaynaklanan alerjilerdir. Bütün bunlara ek olarak kronik rahatsızlıklardan kimyasal madde solunması ve MS, burun içi dokusunda oluşan inme ve son olarak da yanık burun içinde yanma hissine yol açmaktadır. Alerjik reaksiyonlara örnek verecek olur isek astım, vücut losyonları, kremler ve alınan çeşitli ilaçların yan etkileri ile kirlenme verilebilir. Bütün bunların haricinde MS gibi kronik rahatsızlıkların dışında sırt, kafa veya boyunda oluşan yaralanmalardan sonra meydana gelen karıncalanma ile uyuşmanın sonucunda da burun içi yanması oluşur.

Burun İçi Yanması Tedavisi

Burun içi yanmasının tedavi yöntemi tamamen altta yatmakta olan sebebe bağlı olarak yapılmaktadır:

Burun İçi YanmasıBurnu Sürekli Nemli Tutmak
Burnun daima nemli olmasına özen göstermelisiniz. Bunun içinde bulunduğunuz ortamda hava nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Veya burun nemlendirici damlalarda oldukça işiniz yarar.

Algı Yanılması https://www.yanma.gen.tr/algi-yanilmasi.html Sat, 24 Nov 2018 01:53:04 +0000 Algı yanılması, öznel veya fiziksel sebeplerle duyuları algıları yanlış yorumlaması ve hiçbir duyum olmadığı halde düş ürünü şeyleri algılama. Duyu organları ile alınan bilgiler zihinde bütünleştirilerek yorumlanması Algı yanılması, öznel veya fiziksel sebeplerle duyuları algıları yanlış yorumlaması ve hiçbir duyum olmadığı halde düş ürünü şeyleri algılama. Duyu organları ile alınan bilgiler zihinde bütünleştirilerek yorumlanmasından dolayı her görülen ve duyulan şeylerin doğru olma olasılığı düşüktür. Algı yanılması, çevredeki olayların olduğundan çok daha başka bir şekilde algılarımız tarafından yorumlanmasıdır. Zihinde duyumların yanlış yorumlanması olayına illüzyon, hiçbir duyum olmadığı halde alınan düş ürünü algılara da halüsinasyon denilir. Gözlerimiz yapısal olarak belli kurallar çerçevesinde çalışan organımızdır. Göz saniyede 25-30 kere görüntüyü yakalar beyne iletir, hareketsiz kareleri hareketli gibi algılamamıza da sebep olur, göz algı gecikmesi sebebi ile de yanılır, bir resme bakarken resmin bir noktasından öbür noktasına gözümüzden öbür görüntünün karesinin izi henüz gitmeden başka bir noktasına bakmaya başladığımızda algı gecikmesi sebebi ile farklı şeyler görebiliriz. Bir dış uyarının yanlış algılanmasına illüzyon, bunun gözümüzdeki tanımına ise optik illüzyon denilir.   

Optik illüzyon algı nedir 
Optik illüzyonlar genel olarak fotoğrafçılıkta kullanılan özel tekniklerdir. Örnek olarak verecek olursak, güneşi parmaklarının arasında tutan insan veya pizza kulesini devrilmesin diye tutan insan resimleri gibi farklı odaklama teknikleri ile birbirinden çok uzakta olmasına rağmen arka arkaya duran nesneleri sanki yan yana duruyormuş gibi resimlenmesi olayından ibarettir. Sonuç olarak bakacak olursak, göz yanılsamaları, bakması zevkli, bizi bazen şaşırtan, bazende yüzümüzde bir çeşit gülümseme bırakan, akıllıca tasarlanmış bir çeşit görme hilesidir. Aslında algı yanılmaları sadece görsel ve fiziksel ve nesnel yanılgıları içermez, sosyal insan davranışlarını da içerir, örnek verecek olursak, kişi kendisine söylenen sözü, söyleyenin niyetinden farklı yorumlaması da bir algı yanılması olayıdır.

Algı YanılmasıHalüsinasyon algı nedir
Devamlı, tutarlı ve düzenli algı yanılması gösterebilir, hiçbir uyarıcı algı olmadan aldığı hislerin doğru olduğuna inanabilir. Böyle kişiler psikolojik hasta olduklarını bilmeden, gördükleri, işittikleri ve hissettiklerine inanır, olmayan bir şeyleri var zanneder, böylesi düş ürünü algılara da halisinasyon denilir. Aslında böyle kişiler odada eşyaların uçtuğunu, birileri tarafından takip edildiği izlenimine kapılıp arkasından gelmekte olan kişiyi vurabilme ihtimali olan kişilerdir. Bu yüzdendir ki halüsinasyon algılar aslında tedavi edilmesi gereken psikolojik rahatsızlıklardandır.   

illüzyon algı, kişinin olan bir nesneyi farklı algılaması, halüsinasyon da ise kişinin olmayan bir nesneyi varmış gibi algılaması olayıdır. Bu duruma göre bakacak olursak, illüzyon her kişide olabilmesi muhtemel yanılsamalar olurken, halüsinasyon algılar ise kişinin ruh sağlığının yerinde olmadığının bir göstergesi olabilmektedir.  
]]>
Dışkıdan Sonra Makatta Yanma https://www.yanma.gen.tr/diskidan-sonra-makatta-yanma.html Sat, 24 Nov 2018 21:40:29 +0000 Dışkıdan sonra makatta yanma, Makat yanması sıklıkla kaşıntı hissiyle birlikte görülür. Bazı durumlarda ise ağrıya yanma veya acıda eşlik edebilir. Makattaki yanmanın sebebi makat iç yüzeyini oluşturan hasar almış olmas Dışkıdan sonra makatta yanma, Makat yanması sıklıkla kaşıntı hissiyle birlikte görülür. Bazı durumlarda ise ağrıya yanma veya acıda eşlik edebilir. Makattaki yanmanın sebebi makat iç yüzeyini oluşturan hasar almış olmasıdır. Makatta oluşan bu hasar basit bir sıyrık olabildiği gibi, çatlak veya derin çatlakta olabilir. Dışkıdan sonra makattaki yanma hissi kaşıntıdan dolayı da olabilir. Makattaki kaşınma sebebiyle rahatlama amaçlı bölgenin sert bir şekilde kaşınması sonucu cildin soyulmasına bağlı olarak yanma hissedilir. Dışkıdan sonra makatta yanma hissine şu durumlar sebep olabilir: 
 • Uzun süren ishal,
 • Kabızlık problemi,
 • Kortizonlu merhemden uzun süre kullanmak,
 • Acı, turşu, domates, patlıcan, baharatlı gıdalar.
Dışkıdan sonra makatta yanma sebepleri:
 • Dizanteri,
 • Kaşıyarak cildi bozmak,
 • Sert tuvalet kağıtları veya tuvalet kağıdıyla sertçe silmek,
 • Çeşitli cilt rahatsızlıkları,
 • Makat bölgesinde yaralanma,
 • Anal sex yapmak,
 • Bazı hemoroid ilaçları,
 • Radyasyon tedavisinde tedavi esnasında makat civarı yanıp hasar alabilir.
 • Hemoroid sonrasında doku toparlanması aylarca süreceği için dışkı yaparken makata yanma hissi oluşabilir. İyileşme süreci sona erdiğinde makattaki yanma hissede kendiliğinden geçecektir.
Dışkıdan Sonra Makatta YanmaDışkıdan sonra makatta yanma tedavisi, Tüm hastalıklar gibi bu rahatsızlık tada öncelikle hastalığın kaynağı doğru saptanmalıdır. Belirlendikten sonra rahatsızlığı tetikleyen sebepler ortadan kaldırılır. Yanma hissini veren sebepler ortadan kaldırıldığı halde hala böylesi bir sorun var ise farklı tedaviler uygulanabilir. Dışkıdan sonra makatta yanma şikayetiyle doktorunuza gidiniz. Doktorunuzun önereceği kortizonlu merhemler etkili olacaktır. Kortizonlu kremler 2/4 günden fazla kullanılmamalıdırlar. Uzun süreli kullanılan kortizonlu kremler ciddi sorunlara yol açabilir. Kalıcı tedavi sağlayan ve yan etkisi olmayan bir krem olan pruzon merhemi tavsiye edebiliriz. Pruzon merhemin oluşturduğu koruyucu tabaka sayesinde ciltteki hasarı kısa sürede düzeltecektir.
]]>
İlişki Sırasında Yanma https://www.yanma.gen.tr/iliski-sirasinda-yanma.html Sun, 25 Nov 2018 17:35:24 +0000 İlişki Sırasında Yanma, tamamen sıradan bir kere rastlanacak bir durum olabileceği gibi, önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. İlişki sırasında yanma cinsel olarak yeni aktif olmuş veya tam olarak cinsel anlamda uyarılma İlişki Sırasında Yanma, tamamen sıradan bir kere rastlanacak bir durum olabileceği gibi, önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. İlişki sırasında yanma cinsel olarak yeni aktif olmuş veya tam olarak cinsel anlamda uyarılmamış insanlarda bir kaç kereye mahsus görülebilecek bir durumken, her cinsel ilişkide yanma olması, beraberinde şiddetli acı, kaşıntı, akıntı olması durumu bulaşıcı bir hastalık veya bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

İlişki Sırasında Yanma Nedenleri:

Vajinusmus; Psikolojik bir rahatsızlık olarak değerlendirilen bu durum, kadınlarda görülür ve cinsel birleşmeden korkulan durumlarda gerçekleşir. Kişinin cinsel ilişkiye girileceği sırada korkuya kapılarak vajinal kaslarını kasması ile zorlanma yaşanır ve yanma olur. Tedavisi psikolojik olarak yapılmalıdır.

Bel Soğukluğu veya Klamidya; Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık rastlanan tiplerinden biridir. Kadınlarda genellikle taşıyıcı durumda olan enfeksiyon erkeklerde cinsel olarak yetersizlik, yanma, akıntı ve kanama gibi durumlara sebep olabilir.

Mantar Enfeksiyonları; Bu enfeksiyon türünde de bulaşma söz konusudur. Özellikle umumi tuvaletlerin kullanımı, havuz veya ortak banyo alanları kullanımına bağlı olarak bulaşma gerçekleşebilir veya vücutta zaten bulunan kandida mantarları herhangi bir direnç düşüklüğü ile aktif hale gelip enfeksiyona neden olabilir. Tedavisi kolay olmakla beraber kendini sık tekrarlayan bir hastalıktır. İlişki sırasında yanma, idrarda yanma, kaşıntı, ağrılı akıntılar ve ekşi koku en önemli belirtileridir.

Frengi; Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en kötü olanlardan biridir. Tedavi edilmediği hallerde ölümcül olabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Çok eşlilik yaşayan kişilerde daha sık görülen bir hastalıktır.

İlişki Sırasında Yanmaİlişki Sırasında Yanma Nasıl Tedavi Edilir

Cinsel ilişki sırasında yanma durumunu kontrol altına almak için öncelikle yanmanın neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Hasta eğer kadın ise bir jinekolog, erkek ise bir ürolog tarafından muayene edilmeli ve gerekli labaratuvar testleri yapılmalıdır. İlişki sırasında yanma eğer enfeksiyona bağlı bir durumdan kaynaklanıyorsa enfeksiyona yönelik yapılacak tedavi, yanma hissini ortadan kaldıracaktır. Cinsel olarak aktif olan insanların özellikle hijyene ve cinsel ilişki sırasında korunmaya dikkat etmeleri herhangi bir hastalığın bulaşmasını önlemede özellikle önemli rol oynar. Umuma açık havuzlar, hamamlar veya tuvaletler kullanılacaksa dikkatli olunmalı ve hijyene dikkat edilmelidir. 

İlişki sırasında yanma, yeni doğum yapmış kadınlarda, menopozun erken belirtilerinde veya sadece cinsel olarak yeterince uyarılmamış insanlarda da görülebilir. Bu durum geçicidir. İlişki sırasında yanma birden fazla kere karşılaşılan bir durum ise mutlaka bir hekime başvurmakta fayda vardır.
]]>
Ayak Tabanı Yanması https://www.yanma.gen.tr/ayak-tabani-yanmasi.html Mon, 26 Nov 2018 00:17:39 +0000 Ayak tabanı yanması, genellikle ayakta veya bacakta bulunan sinir sisteminin zarar görmesinden dolayı oluşan bir şikayettir. Hastada iğnelenme ve uyuşukluk hissi de ayak tabanı yanmasına eşlik etmektedir. Ayak tabanında yanma Ayak tabanı yanması, genellikle ayakta veya bacakta bulunan sinir sisteminin zarar görmesinden dolayı oluşan bir şikayettir. Hastada iğnelenme ve uyuşukluk hissi de ayak tabanı yanmasına eşlik etmektedir. Ayak tabanında yanma olduğu vakit ayaklarda sızlama kızarıklık ve ağrılar oluşmaktadır. Pek çok insanın yaşadığı ayak problemi arasında yer almakta olup kişinin yaşam kalitesini etkilemektedir. Ayak tabanı yanması ayak tabanında sıcaklık, karıncalanma, acı ve hassasiyet eşlik etmektedir. Bu sıcaklık ve hassasiyetlik baldır ve  ayak bileklerine kadar uzanabilmektedir. 

Ayak tabanı yanması erkeklere oranla bayanlarda daha fazla görülmektedir. Bayanlarda ise 55 yaş ve üzerinde daha sık görülmektedir. Ayak tabanı yanması ciddi bir durum teşkil etmemekle beraber bazen de geçici felç ve kan pıhtısı oluşumunun belirtisi arasında yer almaktadır. Ayak tabanı yanmasının birçok hastalığın belirtisi olduğundan ihmal edilmemeli ve uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Ayak Tabanı Yanmasının Nedenleri Nelerdir
 • Travmalara Maruz Kalma: Ayakların darbeye ve  travmalara maruz kalması sonucunda ayak tabanında yanma oluşmaktadır. Travma sonucunda alınan fazla kilolarda ayak tabanında yanma hissedilmektedir. Travmalar sonrasında ayakta oluşan burkulmalar ve ayaklara aşırı yüklenme de ayak tabanında yanma oluşturmaktadır. 
 • Sinir Sıkışması: Kişide bulunan sinir sıkışması genellikle ayak parmaklarına etki ettiği gibi ayak tabanında da yanma oluşturmaktadır. Ayak tabanında  bulunan sinir dokularının büyümesi ile yanma hissi daha çok hissedilmektedir. Sinir sıkışması sorunu vücudun belli noktalarına baskı uygulamakta olup ayakta ise taban bölgesinde karıncalanma, kızarıklık ve yanma hissine neden olmaktadır.
 • Ayak Mantarı: Vücutta mantar ıslak ve nemli olan yerlerde oluşmaktadır. Ayak tabanının uzun süre ayakkabı içerisinde olması ve terleme yapması ayak mantarına davetiye çıkarmaktadır. Ayakta oluşan mantarlar ayak tabanında yanmaya neden olmaktadır. Ayak mantarının  oluşmaması için ayaklarımızı sürekli kuru tutmalı ve sık sık yıkayıp kurutmalıyız. 
 • Alerjik Reaksiyonlar: Alerji kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber gösterdiği sonuçlar hemen hemen aynıdır. Alerjinin bir başka sonucu da ayak tabanında yanma hissidir. Ayak tabanın da yanmayı ortadan kaldırmak için öncelikle kullanılan sabun ve çoraba dikkat edilmelidir. Alerjiye neden olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Bu etkenlerin ortadan kaldırılması ayak tabanında yanma hissini biraz da olsa azalacaktır.
 • Diyabetik Nöropati: Ayak tabanında yanmaya şeker hastalığı da neden olmaktadır. Şeker hastası olan kişilerde sinirlerin hasar görmesi ve kan şekerinin düzensiz artması ve düşmesi  sonucunda ayak tabanında yanma daha çok olmaktadır. Şeker hastaları genellikle geceleri şikayetleri artmaktadır. Ayak tabanı yanmasına uyuşma ve karıncalanma eşlik etmektedir.
 • Ayak Tabanı Yanmasına Neden Olan Diğer Etkenler: Kişide bulunan kan dolaşım bozukluğu, B12 vitamin eksikliği, obezite, sigara, alkol kullanımı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve romatizmal hastalıklar ayak tabanında yanmaya hissine neden olmaktadır.
Ayak Tabanı YanmasıAyak Tabanı Yanması Nasıl Tedavi Edilir

Ayak tabanı yanmasında tedavi yapılması için öncelikle yanmaya neden olacak sebebin belirlenmesi ile başlanmalıdır. Sebebin ortaya çıkması ayak tabanında oluşan yanmanın belli bir süre geçmesine olanak sağlayacaktır. Bunun yanı sıra ayak bakımına dikkat edilmeli ve rahat ve ortopedik ayakkabılar giyilmelidir. Ayak tabanının terlememesi sağlanmalıdır. Ayak tabanı yanması ile birlikte ağrı olduğu takdirde ağrı kesici ilaç kullanılmalıdır. 
]]>
Peniste Yanma https://www.yanma.gen.tr/peniste-yanma.html Mon, 26 Nov 2018 06:37:31 +0000 Peniste Yanma, Çağın hastalıklarından olan peniste yanma rahatsızlığı çok ciddi bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla penisin enfeksiyon kapmasından kaynaklı olarak bu rahatsızlığın nüksettiği görülmüştür. İdrar y Peniste Yanma, Çağın hastalıklarından olan peniste yanma rahatsızlığı çok ciddi bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla penisin enfeksiyon kapmasından kaynaklı olarak bu rahatsızlığın nüksettiği görülmüştür. İdrar yaparken hastanın boşaltım sırasından yanma hissi oluşmasıyla bu rahatsızlığın kişiye dayanılmaz acılar verdiği görülmüştür. Penisin dış etkenlere maruz kalması ile bir kısım mikropların yayılması neticesinde penis de yanmanın oluştuğu tespit edilmiştir. Hakeza bir kısım hastalarda cinsel yolla bulaşan bu rahatsızlık, farklı kişilerle cinsel ilişkiye giren kişilerde bulunan rahatsızlığın erken bireye geçmesi sonucunda bel soğukluğu rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Bel soğukluğu rahatsızlığı zaman içerisinde ilerleyerek kişinin penisinde iltihaplı akıntı oluşmasına neden olur. Böylelikle kişinin bedeninde oluşan bu akıntı zamanla penis ve testislere zarar vererek kişinin penisinde yanmalar oluşturmaktadır. 

Peniste Yanmaya Neden Olan Hastalıklar

İdrar yolları bazen tıkanmadan veya enfeksiyondan kaynaklı olarak bir kısım rahatsızlıkları yanında getirir. Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bir kısım hastalıkların penis de yanmaya neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Özellikle ülser, mesane iltihabı, prostat iltihabı, yumurtalık iltihabı, mesane uru, bel soğukluğu, apandisit gibi rahatsızlığın peniste yanmaya sebebiyet verdiği gözlemlenmiştir. Peniste yanma çoğunlukla bu hastalıklardan kaynaklı oluşan bakteri ve virüslerin zaman içerisinde kişinin olumsuz derecede etkilenmesine neden olarak penis bölgesinde ağrı ve idrar yaparken yanma hissi oluşturduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Peniste YanmaPeniste Yanma Hissi Belirtileri

Bir kısım hastalıklardan dolayı kişide penis de yanma hissi yavaş yavaş kendisini gösterir. İlk başlarda bu rahatsızlık ciddiye alınmaz ve önemsenmez ancak ilerleyen zamanlarda kişinin çok ciddi ağrılar ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Şayet bir kimsenin penisinde 24 saatten fazla uzun süreli yanma, iltihaplı akıntı şeklinde yanma ve yanma ile birlikte sık idrara çıkma, titreme, ateş ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar ile birlikte penis de yanma durumu söz konusu ise bir kısım testis ve penis hastalıklarının oluştuğunun göstergesindir. Böylesi bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalan bir kimse konuyu uzman hekime gecikmeksizin bildirmeli ve tedavi olmalıdır. 

Peniste Yanma Tedavi Yöntemleri

Cinsel yollarla bulaşan veya kişinin yaşamından enfeksiyon ve bakteriler sonucunda oluşan akıntıların zaman içerisinde peniste yanmaya neden olduğu bilinmektedir. Böyle bir rahatsızlık ile karşı karşı kalan kimse konuyu uzman hekime bildirmelidir. Uzman hekimin yapacağı kan tahlilleri ve kontroller neticesinde kişinin rahatsızlığının nedeni belirlenir. Bundan sonra uzman hekim enfeksiyon ve mikropları yok edici özelliğe sahip bir kısım ilaç ve serim tedavileri uygular. Zaman içerisinde uygulanan bu ilaç tedavilerinin kişi üzerinde oluşan enfeksiyon ve mikropları yok etmesinden kaynaklı olarak kişinin sağlığına kavuştuğu gözlemlenecektir. Şayet bir kimse uzman hekim tavsiyesine rağmen penisinde yanma devam etmekte ise konu uzman hekimlere bildirilerek yeni tedavi yöntemlerine başlanılmalıdır. 
]]>
Yüzde Yanma Ve Kızarıklık https://www.yanma.gen.tr/yuzde-yanma-ve-kizariklik.html Mon, 26 Nov 2018 22:10:23 +0000 Yüzde yanma ve kızarıklık, önceleri yüz kızarıklığı sağlık göstergesi olmakla birlikte günümüz de önemli kozmetik sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüzde ki ani kızarmalar kan akımında ki değişimler sonucu çe Yüzde yanma ve kızarıklık, önceleri yüz kızarıklığı sağlık göstergesi olmakla birlikte günümüz de önemli kozmetik sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüzde ki ani kızarmalar kan akımında ki değişimler sonucu çeşitli nedenlere dayanmaktadır. Deride oluşan kızarıklığa yanma hissi de eşlik edebilir. Kızarıklık genellikle yüz, boyun, kollar ve göğsün üst kısımlarında görülmektedir. Yüzdeki kızarıklık birçok nedenden ötürü olabilir. Kadınlar açısından ilk bakışta güzel bir görüntü oluşturuyor olabilir fakat bu o kadar da iyi bir durum olmayabilir. Yüzde yanma veya kızarma, solaryum gibi işlemler sonucunda bronzlaşma hem sağlık açısından hem de vücut yapısı bakımından olumsuzluk teşkil edebilmektedir. Sağlıksız ve dengesiz beslenmekte olan kişilerde yüzde yanma ve kızarıklık daha fazla olabilmektedir. Özellikle yapılan araştırmalara göre yağlı ve aşırı baharatlı yiyecekler tüketen kişilerde daha fazla yanma ve kızarıklık görüldüğü sonucuna varılmıştır. Fazla alkol ve sigara tüketen kişilerde yoğun halde görülmektedir. Özellikle alkol vücuttaki damarların genişlemesine neden olduğundan dolayı kızarıklık daha fazla olmaktadır. Yüzde ki kızarıklıklar ani ataklar halinde veya sürekli şekilde olabilir. 

Yüzde Yanma Ve KızarıklıkYüzde yanma ve kızarıklık nedenleri
 • Yaygın nedenler: Isı, yiyecek veya içecek, ateş, alkol, menapozal kızarıklıklar vs. 
 • Nadir nedenler: Karsinoid, Mastositoz, Anaflaksi vs. 
 • Diğer nedenler: Migren, Psikiyatrik anksiyete sendromu, Parkinson hastalığı, Renal hücre karsinomu vs gibi nedenlerden olayı yanma ve kızarıklık oluşabilmektedir. 
Yüzde oluşan yanma ve kızarıklıklar, vücuttaki sinir bölgelerine alınan hasarlarla doğrudan ilgilidir. Sinir bölgelerine doğrudan fiziksel olarak yapılan hasarlar veya çeşitli hastalıklardan kaynaklı baskılardan dolayı oluşan hasarlar sebebiyle, yüz bölgesinden yanma ve kızarıklıklara sebep olabilmektedir. Şeker hastalığı, nöropati, diyabetik nöropati gibi sinirsel hastalıklar nedeni ile yüzde reaksiyon göstererek yanma ve kızarıklıklara sebebiyet verebilirler. Yüzde oluşan bu haller sinirsel hastalıkların habercisi olabilirler. 

Yüzde oluşan yanma ve kızarıklık, birçok nedenden dolayı oluşabileceği için hemen hekime başvurulmalıdır. Uzmanlar tarafından yapılan tanı ve tetkiklerden sonra uygun tedavi yöntemi ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. 
]]>
Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.yanma.gen.tr/bogaz-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Tue, 27 Nov 2018 13:07:04 +0000 Boğaz yanmasına ne iyi gelir, boğaz yanmasının büyük sebebi reflü ve alerjidir.. Midedeki asidin yemek borusuna kaçması olayına denir. Bu kaçaklar boğazda yanmalara ve ağza acı su gelmektedir. Bunun hastalığın bir baş Boğaz yanmasına ne iyi gelir, boğaz yanmasının büyük sebebi reflü ve alerjidir.. Midedeki asidin yemek borusuna kaçması olayına denir. Bu kaçaklar boğazda yanmalara ve ağza acı su gelmektedir. Bunun hastalığın bir başka belirtileri de ekşi bir tat, göğüs ağrısı ve midede bulantıdır. Alerjiler ise hava kirliliği ve bazı yiyecekler de boğazı tahriş edebilir;  kaşıntı, bulantı ve baş ağrısına neden olur. Boğaz yanması bebek, çocuk, genç ve yaşlıda görülür. Boğaz kuruluğu da boğazda kuru kalması sonucunda yanma oluşur. Bu da nem az olduğu yerde ağız burun ve boğazda kurumalar ve yanmalar oluşur. Kış ayların da mutlaka olan grip ve soğuk algınlığı da ağrı, ateş ve halsizlik gibi belirtilerin boğazda yanmaya yol açar. Yemek borusu iltihabı da doktorlar tarafından en çok teşhis edilen  yanma çeşitlerinden biridir. Bu rahatsızlık aşırı geğirme ve göğüs ağrısına neden olur. Bu durum bir de reflü hastalığının da belirtileri olarak da sorun çıkabilir. 
 
Boğaz Yanmasına Ne İyi GelirBoğaz yanmasına ne iyi gelir: Öncelikle boğazı yanan kişinin önce 2 bardak sıcak suyu kaynatması ardından bir tutam zencefil, bir yemek kaşığı bal, ve en son 1 tatlı kaşığı ile karabiber atıp on dakika kaynattıktan sonra soğutup içmesi gerekir. Bu karışım hem boğaz ağrısına hem de yanmasına iyi gelir. Soğanın suyunu iyice sıkıp bal ile karıştırarak yutabilirsin o da iyi gelir. 

Boğazını kurutmamak için sirkeli su yapıp gargara şeklinde günde bir kere uygulamalısın. Bir bardak su ile iki yemek kaşığı bal ile karıştırıp içersen boğazını yumuşatmış olursunuz, mesela adaçayı boğaz ağrısına ve kaşınmasına iyi geliyor. Annelerimizin hemen her rahatsızlıkta kaynattığı kekik çayları da boğazı temizliyor o da boğaza iyi gelir. Günde 3-4 kez tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Gargara için 1 çay kaşığı tuz ile 1 su bardağı ılık suyu karıştırın. Meyan kökü çayı da gün içinde 3-4 kez gargara suyu olarak kullanılabilir. Eğer hiçbiri de etki etmiyorsa uzman bir doktora başvurmaları gerekir.
]]>
İdrar Yaparken Yanma https://www.yanma.gen.tr/idrar-yaparken-yanma.html Tue, 27 Nov 2018 20:16:25 +0000 İdrar Yaparken Yanma, kadınlarda ve erkeklerde farklı hastalıklara bağlı olarak gelişebilen rahatsız edici bir durumdur. Erkeklerde kadınlardan farklı olarak prostat rahatsızlıklarında da görülebilen durum her iki taraf için de İdrar Yaparken Yanma, kadınlarda ve erkeklerde farklı hastalıklara bağlı olarak gelişebilen rahatsız edici bir durumdur. Erkeklerde kadınlardan farklı olarak prostat rahatsızlıklarında da görülebilen durum her iki taraf için de bir takım enfeksiyon oluşumlarından kaynaklanıyor olabilir. İdrar yaparken yanma hissi beraberinde idrar yaparken zorlanma, idrarda renk ve koku değişikliği, sürekli idrar varmış hissi de olabilir. Böyle bir durumda hekime görünmek şarttır, aksi halde bu rahatsızlık ilerleyip istenmeyen hastalıklara neden olabilir.

İdrar Yaparken Yanma Hangi Durumlarda Görülür:

Sistit; Bu hastalık kadınlarda erkeklerden daha sık rastlanan bir durum olsa da erkeklerde de görülebilir. Mesane enfeksiyonu olarak bilinen bu hastalık en sık rastlanan idrar yolları enfeksiyonlarından biridir. Yapılacak bir idrar mikroskobisi testi ile kolaylıkla tespit edilebilir. Sistit rahatsızlığı olan kişilerde, idrarda yanma, sık idrara çıkma, idrarda kan, sürekli idrar hissi ve damla damla idrar yapma şikayetleri görülebilir.

Bel soğukluğu; Bu hastalık erkeklerde görülen kadınların taşıyıcı olduğu bir hastalıktır. İdrar yaparken yanma, idrarda kan gelmesi, idrar yapmakta zorlanma gibi belirtileri vardır. İdrar tahlili yaptırmak şarttır. Tedavisi sürecinde geç kalınırsa eşler arasında bulaşma olabilir.

Klamidya Enfeksiyonu; Paraziter bir enfeksiyondur. Tespit edilmesi kolaydır fakat bu enfeksiyonda ağrılı bir süreç vardır. Hasta idrar yaparken zorlanma ve idrar yollarında yırtılma gibi hisler duyabilir.

Kandida Enfeksiyonları;  Bir tür mantar enfeksiyonudur. Genellikle genital bölgeden başlar ve idrar yollarına ilerler. Tedavi süreci can sıkıcıdır. İdrarda yanma, kaşıntı, genital bölgede peynir benzeri parçalı akıntılar en belirgin özellikleridir. Bu enfeksiyonda uygulanacak tedavi antifungal olmalıdır.

Bazı Böbrek Enfeksiyonları; Nefrit, pyelonefrit gibi hastalıklarda idrarda yanma görülebilr ama bu hastalıklar sıradan bir idrar yolları enfeksiyonlarından daha ciddi hastalıklardır. Teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir. Tedavi edilmediği hallerde hasta böbreğini kaybedebilir.

İdrar Yaparken Yanmaİdrar Yaparken Yanma Nasıl Tedavi Edilir:

Öncelikle idrarda yanmaya sebep olan enfeksiyon ya da parazit tespit edilmelidir. Bu yapılacak bir idrar mikroskobisi ile kolaylıkla tespit edilir. Sonrasında bir üroloji uzmanı tarafından genellikle antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon tedavi edilebilir. Mantar enfeksiyonu gibi durumlarda antifungal tedavi uygulanır. İdrar yolları enfeksiyonu veya bulaşıcı hastalık riski taşıyan insanlar özellikle bölgesel hijyene dikkat etmelidirler. Umumi tuvaletler mümkün olduğu kadar kullanılmamalı ve iç çamaşırı günlük olarak değiştirilmelidir. Kozmetik amaçlı temizlik jellerinin yerine ph dengesi uygun olan temizlik ürünleri tercih edilmeli, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için kondom kullanmak gereklidir. İdrar yaparken yanma, bazı beslenme durumlarında görülebilir veya uzun süre idrar tutulmuşsa görülebilir fakat, 24 saatten uzun süren, beraberinde akıntı veya kanama olan, ateş ve sık idrar yapma hissi olan durumlarda vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.
]]>
Aşırı Mide Yanması https://www.yanma.gen.tr/asiri-mide-yanmasi.html Wed, 28 Nov 2018 07:31:21 +0000 Aşırı Mide Yanması, kaçınmak için rahatsızlık veren yiyecek ve içeceklerden uzak durup, uygun bir beslenme programı oluşturmak gerekir. Mide yanmasının sebepleri sadece bunlar değildir. Diğer sebepler; gıda alerjisi, bakteriy Aşırı Mide Yanması, kaçınmak için rahatsızlık veren yiyecek ve içeceklerden uzak durup, uygun bir beslenme programı oluşturmak gerekir. Mide yanmasının sebepleri sadece bunlar değildir. Diğer sebepler; gıda alerjisi, bakteriyel enfeksiyonlar, safra kesesi hastalıkları, mide ülseri, stres ve daha başka pek çok rahatsızlık mide yanmasına neden olabilmektedir. Düzenli olarak meydana gelen ve şiddeti artan mide yanması şikayeti oluyor ise buna kişi kendi kendine çözüm yolu aramak yerine öncelikle bir doktora görünmesinde fayda olacaktır.

Peki Mide Yanması Nasıl Meydana Gelir 

Mide yanması büyük bir olasılıkla mide asidi ile ilişkilidir. İnsanları rahatsız eden bu yanma hissi, midedeki asitli sıvının yemek borusuna gelerek yemek borusunun iç kısmını tahriş etmesinden kaynaklanır. Normalde mide girişini kapamakla görevli bir organ bu geri akışa engel olur. Fakat eğer bu adalenin fonksiyonu kısıtlanmış ise, mide girişi bu adale tarafından tamamen kapatılamaz ve midedeki asitli sıvı yemek borusunda kadar yükselebilir. Bu durumda geri akış yani reflü hastalığı söz konusu olur. Yemek borusu iç kısmı, mide iç cidarının aksine, kalın bir koruyucu tabaka ile kaplı değildir. Bundan dolayı yakıcı özelliği bulunan mide asidi, kimi zaman yemek borusunda ciddi derecede rahatsız edici hasara yol açabilir. Düzenli olarak ortaya çıkmayan bir reflü genellikle zararsızdır. Fakat reflü sık sık ortaya çıkar ise bahsettiğimiz gibi yemek borusunun iç kısmı tahriş olabilir.

Mide yanmasının sebepleri şunlar olabilir: Yemek borusunun tahriş olması o bölgede yakıcı bir sancıya yol açar. Mide girişini kapayan adalenin görevini tam olarak yerine getirememesi ise yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkabilir. Fazla yağlı gıdalar, alkollü içecekler, nikotin ve nikotin bazlı ilaçlar; romatizma ilaçları, vücudun demir ihtiyacını sağlayan ilaçlar,  kalsiyum antagonistleri, kortikoidler, bahsi edilen adaleyi zayıflatarak mide yanmasına sebep olabilirler.

Aşırı Mide YanmasıAşırı Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Yenilen yemekler nedeniyle mide yanması yaşanıyorsa yenilenlere ve içilenlere özen göstermek gerekir. Örneğin fazla miktarda kahve ve çay tüketmek, kola vb. gazlı içecekler tüketmek, aşırı yağlı yemekler yemek, sindirimi zor olan etli yemekleri yemek, aşırı baharatlı gıdaları ve fast-food türden yiyecekleri yemek mide yanmasının başlıca nedenleri arasındadır. Ayrıca glüten ve laktoza karşı duyarlılığı olanlardansanız glüten içeren gıdalardan ve süt ürünlerinden uzak durmanız gerekiyor. Bunlar dışında sigara, aşırı alkol, uykunun düzensizliği gibi faktörlerin mide yanmasını artırdığı bilinmektedir. Mide yanmasının en temel nedeni aşırı mide asidi üretimidir. Mide asidi, sindirimin zor olduğu gıdaları parçalamak için daha fazla salgılanır ve midede herhangi bir yara varsa bu bölgede yanmaya neden olabilir. Reflü rahatsızlığı olanlarda ise asit yemek borusuna çıkar ve mide asidine dayanıklı olmayan yemek borusunu yakmaya başlar. Bu belirtileri hafifletmek için öncelikle mide asidinin kontrol altına alınması gerekir. Antiasit ilaçlar mide asidini dengeleyerek yanma hissini azaltır. Çiğneme tabletlerini reçetesiz olarak eczanelerde bulmak mümkündür.

Aşırı mide yanmasına doğal bitkilerle de çözüm üretilebilir. Kekik çayı ve zencefil çayı mide yanmasını azaltan bitkilerdendir. Bu bitkilerin çayları sindirime yardımcı olur. Bu çaylara isteğe göre 1 çay kaşığı bal da eklenebilir.
Bal, mide asidinin neden olduğu ağrılar için kullanılmaktadır. Her gün 1 çay kaşığı (doğal) balı çeyrek çay kaşığı tarçın ile karıştırarak yemek mide ağrısını sakinleştirecektir.
Eğer mide yanması aşırı gaz nedeni ile oluyorsa sırt dik bir biçimde oturup ve el ile mideye geniş dairesel hareketlerle masaj yapmak faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra yavaş bir yürüyüş de gazın atılmasına yardımcı olacaktır.

]]>
İdrarda Yanma https://www.yanma.gen.tr/idrarda-yanma.html Wed, 28 Nov 2018 21:44:29 +0000 İdrarda yanma, toplumda özellikle kadınların en fazla yakındığı sorunlardan biridir. Ancak erkeklerde bu sorunu yaşayabilir. İdrar yapma sırasında acı çekilmesiyle ortaya çıkan bu yakınma farklı sebeplerden kaynaklanabilir. İdrarda yanma, toplumda özellikle kadınların en fazla yakındığı sorunlardan biridir. Ancak erkeklerde bu sorunu yaşayabilir. İdrar yapma sırasında acı çekilmesiyle ortaya çıkan bu yakınma farklı sebeplerden kaynaklanabilir. İdrarda yanma genellikle prostat iltihabı, bel soğukluğu, idrar yolu enfeksiyonları, mesane tümörleri, ülser, yumurtalık enfeksiyonları, apandisit, alkol kullanımı, cinsel etkenler, asitli ve baharatlı besinlerin tüketimi, sistit, hijyen için kullanılan kozmetiklerdeki kimyasallar gibi etkenler sonucunda gelişir. Özellikle karın ve bel bölgesinin soğuktan etkilenmesi idrarda yanma sorununa neden olur. Bu yüzden öncelikle bel ve karın bölgesi korunmalıdır. Enfeksiyonlarda idrarda yanmaya neden olan önemli etkenlerdir. Yanma sorunuyla birlikte idrarı tam boşaltamama hissi de oluşur. Böbrek hastalıkları da idrar yollarını etkiler ve yanma sorununa yol açabilir. Bu yüzden böbreklerdeki kum, taş gibi oluşumlar mutlaka tedavi edilmelidir. İdrar yollarının sağlıklı olması için, her şeyden önce idrarınız geldiğinde bekletmeden tuvalete gitmelisiniz. İdrarı tutmak başta böbreklere, ardından idrar yollarına zararlıdır. Kadınlar idrar yolları daha kısa olduğundan, bu sorunlardan erkeklere göre daha fazla etkilenir.

İdrarda yanma nedenleri

İdrarda yanma bir belirti olarak ortaya çıkar. Oldukça rahatsızlık verdiğinden, mutlaka sebebi tespit edilerek tedaviye başlanmalıdır. Toplumda çeşitli etkenler buna sebep olabilir. Ancak en bilindik nedenleri arasında idrar yolu enfeksiyonu ve sistit gelmektedir.

Sistit: Bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde kronikleşir, mesanede ve böbreklerde kalıcı hasara yol açar. Bu problemler idrarda yanma sorunu yaşanmasına neden olur. Anatomik olarak kadınlarda üretranın kısa olması nedeniyle sistit daha çok görülür. Kadınlar genellikle yaşamlarında bir defada olsa sistit olurlar. Sistit rahatsızlığı genellikle;
 • İdrar kanalında kısalık olması
 • Genital temizlikte yapılan hatalar
 • İdrarın kum ve taş gibi etkenlerden dolayı atılamaması
 • Hamilelik, diyabet ve ileri yaş
 • Prostat ve üretra hastalıkları
 • Mesanenin nörolojik etkiyle boşalamaması
 • Cinsel ilişkide düzensizlik
 • Menopoza girme gibi nedenlerden kaynaklanır.
Sistit idrarda yanma, sızlama, ağrıyla birlikte yaşanır. Sıkça idrara çıkma, idrarın tam boşalmama hissi ile bazen idrarda kan etkisi ortaya çıkar. Sistit tedavisi antibiyotiklerle kolayca yapılabilir.

İdrarda Yanmaİdrar yolu enfeksiyonu: Kadınlarda daha fazla görülen idrar yolu enfeksiyonu, idrarda yanma sebeplerinin başında gelir. Kadının anatomik yapısı, genetik etkenler, cinsel ilişki idrar yolu enfeksiyonunun en bilinen nedenleri arasındadır. Bakteriler yüzünden oluştuğundan, antibiyotik tedavisiyle iyileşme sağlanır.

İdrarda yanma tedavisi

İdrarda yanma tedavisinde en önemli unsur, sağlıklı böbreklere sahip olmanızdır. Sadece idrar yapılırken değil sürekli yanma sorunu oluyorsa, yanmaya akıntı eşlik ediyorsa, idrarda yanma en az 24 saattir devam ediyorsa hemen tedaviye başlanmalıdır. İdrarda yanmanın altında yatan etken tespit edilerek, tedavi planlaması yapılmalıdır. Enfeksiyon olduğu belirlenirse, antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Ancak sorunun tekrar etme riski bulunduğu için, tedavinin ardından dikkatli olunmalıdır. Tedavide fitil, suya atılan kapsül şeklinde ilaçlar kullanılabilir.

İdrarda yanma önlenebilir mi

İdrarda yanma riskini azaltmak için günde alınan sıvı miktarı en az 2 litre olmalıdır.  Bu bakterilerin idrar yolunda tutunmasına engel olur, vücuttan atılmalarını sağlar. Özellikle kahve, çay, alkol kullanılmamalı, acılı, baharatlı besinlerden kaçınılmalıdır. Tuvalette genital bölge temizliğine dikkat edilmeli, önden arkaya temizl]]> Anüste Yanma https://www.yanma.gen.tr/anuste-yanma.html Wed, 28 Nov 2018 23:01:32 +0000 Anüste yanma, insanlarda çok sık karşılaşılan fakat birçok kişinin bir başkasına bahsetmediği bir durumdur. Bu durum birçok zaman tek başına görülmediği için genellikle makatta kaşıntı, kızarıklık ya da şişlik gibi d Anüste yanma, insanlarda çok sık karşılaşılan fakat birçok kişinin bir başkasına bahsetmediği bir durumdur. Bu durum birçok zaman tek başına görülmediği için genellikle makatta kaşıntı, kızarıklık ya da şişlik gibi durumlarla birlikte ortaya çıkar. Anüste yanma, hemen hemen her yaştan insanda karşılaşılabilir. Bu nedenle belli bir yaş ya da cinsiyet makatta oluşan yanma hissine engel olamaz. Anüste yanma, eğer zamanında müdahale edilmezse bu bölgelerde tahrişler ve buna bağlı olarak oluşan ağrı durumları meydana gelebilir. Anüste görülen yanma problemler eğer birkaç saati geçmişse bu durumda genellikle neden olarak anüs iç yüzeyinde bulunan derinin herhangi bir nedene bağlı olarak hasar görmesidir. Anüs iç yüzeyi farklı bir maddeden oluşan mukozadan oluşmaktadır. Bu mukoza kayganlığını kaybettiğinde bu şekilde hasarlar alarak yanma, kaşıntı, ağrı ve şişliklere neden olur. Bu duruma neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bu nedenle anüste yanma rahatsızlığının da birçok farklı nedeninin olduğunu söyleyebiliriz. Anüs yanması olan insanlarda birçok zaman makatta kaşıntı rahatsızlığı da olduğu için birçok kişi bu bölgelerini kaşırlar. Bu kaşımalar sırasında yine birçok problem meydana geldiği için sorunları çok daha uzayarak daha da büyüyebilir. Sizlerde anüste yanma rahatsızlığı yaşıyorsanız, çekinmelerinizi ve utanmalarınızı bir yana koyarak uzman bir doktora giderek muayene olur. Özellikle 6 saat geçmesine rağmen ortadan kalkmayan anüste yanma problemi için zaman kaybetmeden doktora gidin. 

Anüste YanmaAnüste yanma neden kaynaklanır

Daha önceden de belirttiğimiz gibi anüste yanma rahatsızlığına neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenler, sürekli olarak birbirinin ortaya çıkmasına neden olduğu için anüste yanma problemi geciktirildikçe daha da büyümektedir. 
 • İshal: İnsanlarda gerek bir hastalık nedeniyle gerekse uzun süreli bir mide bozukluğu nedeniyle meydana gelen anüste yanma problemi, anüs bölgesinde mukozanın zarar görerek yanmaya başlamasına neden olabilmektedir. 
 • Aşırı acı tüketmek: Ülkemizde özellikle belli bölgelerde sürekli olarak aşırı acı tüketen insanlarda yine anüs içerisinde mukoza zarar görür ve bu acı bölgede tahrişlere neden olur. Bu nedenle aşırı acı tüketmek anüste yanma nedenlerindendir.
 • Aşırı kabızlık: İshal probleminde olduğu gibi kabızlık probleminde de anüste çatlak, yırtık ve tahrişler meydana gelir. Meydana gelen tahrişler ise direk olarak anüste yanma rahatsızlığına neden olur. 
 • Merhemler: Farklı bir hastalık nedeniyle uzun süreler boyunca kortizonlu merhem kullanılması bu problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 
 • Turşu, domates ve baharatlı gıdalar: Bu besinler, insanlarda ciddi olarak anüste yanma rahatsızlığına neden olur. Bu gibi gıdalar direk olarak anüs içerisinde bulunan yapıyı bozarak sorunlara neden olur. 
Anüste yanma tedavisi:

İnsanlarda meydana gelen tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi öncelikle meydana gelen anüste yanma rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu neden ortadan kaldırıldıktan sonra ise meydana gelen hasar onarılarak sorun ortadan kaldırılabilir. Fakat yapılan tedaviler sonrasında yanma durumları tekrar devam edebilir. Bu durumlarda yanmaya neden olan nedenler tekrar araştırılmalıdır. Çünkü bu gibi durumlar kendisini belli etmeyen nedenlerden de kaynaklanabilir. Tıbbi tedavilerden en yaygın olarak kullanılan tedavi türü kişide kortizonlu merhem kullanımıdır. Kullanılan kortizonlu merhem, birçok zaman anüs içerisinde meydana gelen zararların tedavi edilmesini sağlayarak sorunları ortadan kaldırmaktadır. 
]]>
Hamilelikte Mide Yanması https://www.yanma.gen.tr/hamilelikte-mide-yanmasi.html Thu, 29 Nov 2018 17:26:11 +0000 Hamilelikte mide yanması, çok sık rastlanan bir durumdur. Midede ve mideden boğaza doğru rahatsız edici bir yanma, ekşime, acımsı bir tat hamilelik sırasında anne adaylarının sıkça şikayet ettikleri bir konudur. Gebelikte horm Hamilelikte mide yanması, çok sık rastlanan bir durumdur. Midede ve mideden boğaza doğru rahatsız edici bir yanma, ekşime, acımsı bir tat hamilelik sırasında anne adaylarının sıkça şikayet ettikleri bir konudur. Gebelikte hormonların artması ve karın bölgesinin büyüyüp mideye baskı yapması sonucunda oluşur. Rahmin büyümesi ve mideye baskı yapması midede ağrı ve ekşime sebebi de olabilir. Artan hormonların etkisiyle yemek borusuyla midenin birleştiği bölge girişi gevşeme gösterir. Gevşeme sonucu mideden yemek borusundan yukarı doğru çıkan asit midede yanmaya sebep olur. Bazı yağlı ve asitli yiyecekler hamilelerde mide yanması problemini arttırabilir. Mide yanması devamlılık gösterdiğinde ve doktora gidildiğinde çoğu zaman reflü teşhisi konulur. Hamilelik sürecinde rahim büyür bu büyüme mideye ve sindirim sistemine baskı yapar reflünün oluşmasına sebep olur.

Hamilelikte mide yanması nasıl geçer, mide yanmasından korunmak için yapılması gereken önlemler:
 • Azar azar ve sık aralıklarla yemek yemek size iyi gelecektir.Yemeklerde çok aşırıya kaçmayın kısa aralıklarla az az yemeniz midenizi rahatlatabilir.
 • Hamilelikte kilo kontrolü sağlanmalıdır. Aşırı kilo almak midede yanma hissinin sebeplerindendir.
 • Mide yanması vücutta kendini gösterdiğinde ılık süt içmek mideyi rahatlatabilir.Ilık sütün gaz yapacağını düşünüyorsanız elma, armut ve şeftali gibi rahatlatıcı yiyecekler tercih edilebilir.
 • Çiğ sebzelerde fazla tüketildiğinde midede yanma hissi oluşur.
 • Yemek tercihleriniz arasında kızartma yer almamalıdır. Kızartma yağlı olduğu için midede yanma hissini arttıracaktır.
 • Vücudunuza dar giysiler giymeyin rahat ve ferah giysileri tercih edin.
 • Kafein ve asit içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Kahve türleri, greyfurt, portakal suyu gibi içecekler midedeki asit oranını yükseltebilir ve yanma hissi daha çok hissedilir.
 • Yastığınızı yüksek kullanmaya çalışın.
 • Fazla baharatlı yiyeceklerden kaçının.
 • Yemeklerinizde yağ oranını düşürün.
 • Sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Doktor tavsiyesi altında mide asidi giderici ilaçlar kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki tavsiyeleri uyguladığınızda mide yanması biraz daha az hissedilmeye başlayacaktır. Hamile kadınların tam yatar pozisyonda gece uyumaları mide yanması problemini daha çok tetikler bunun için yastığınız yüksek olmalıdır. Bazı anne adayları oturur vaziyette uyumayı tercih edebilmektedir. Hamileliğin 4. ayından sonra karın bölgesinde büyümeye başladığında mide yanması problemi kendini baş göstermektedir. Hamileliğin son 3 ayında ise midede yanma hissi kendini dahada şiddetli göstermektedir. Midede yanma şikayetiyle doktora başvuran gebelerde endoskopik tetkik yapıldığında hastaların çoğunda patolojik teşhis olarak yemek borusu iltihabına rastlanmaktadır. Mide yanmasının tedavisi bazen mide asidi giderici ilaçlar bazen de doktor tavsiyesi altında düzenli yemek aralıkları ve diğer çeşitli tavsiyelerle tedavi edilebilir. Mide yanmasının oluşmaması için ağır kaldırmamak, öne doğru eğilmemek yada karın basıncını arttıracak hareketlerden kaçınmak gerekir.

Hamilelikte Mide YanmasıHamilelikte mide yanmasını arttıran durumlar:
Gebelik öncesinde yemek programımıza dikkat ediyor olabilirsiniz fakat bu durum gebelikte farklılık gösterecektir. Yeme isteğiniz artabilir ama size faydası olmayan besinleri tüketmeniz gereksizdir. Hamilelikte doyasıya yemek yemek fikri yanlıştır öğün sayısını arttırıp porsiyonları küçültmelisiniz. Suyu yemekle beraber değil yemek öncesi veya sonrası tüketmelisiniz. Yemeklerinizi bol bol baharat kullanarak yapmak yerine az yağlı ve sade tercih etmeniz sağlığınıza ve midedeki yanma hissine iyi gelecektir. Yatış pozisyonu da çok önemlidir. Gebe insanların yüz üstü veya tam yatar bir pozisyonda alçak yastık kullanmaları yapılan yanlışlardandır. Bunun y]]> İdrardan Kan Gelmesi Ve Yanması https://www.yanma.gen.tr/idrardan-kan-gelmesi-ve-yanmasi.html Fri, 30 Nov 2018 06:01:59 +0000 İdrardan kan gelmesi ve yanması: idrardaki kan yanmanın pek çok nedeni vardır. Bu belirtiler kötü bir hastalığın habercisi olabileceği gibi önemsiz bir nedenden de kaynaklanıyor olabilir. Ancak bunların sebepleri mutlaka araştı İdrardan kan gelmesi ve yanması: idrardaki kan yanmanın pek çok nedeni vardır. Bu belirtiler kötü bir hastalığın habercisi olabileceği gibi önemsiz bir nedenden de kaynaklanıyor olabilir. Ancak bunların sebepleri mutlaka araştırılmalı ve bir hastalık belirtisi ise zamanında müdahale edilmelidir. Kadın veya erkekte idrar sisteminin herhangi bir bölgesinden kan gelebilir. Örneğin  böbrekler, mesane, erkeklerde prostat hastalıkları nedeniyle olabilir. İdrarda kan görüldüğünde dikkat edilmesi gereken şey, kanla birlikte ağrı, sancı, yanma veya vücutta ateş olup olmadığıdır. Eğer bu şikayetlerden biri var ise mutlaka bir  doktora gidilmelidir. Özellikle bu belirtilerden olan yüksek ateş görülüyorsa iltihaplı bir durum var demektir. İnsanların idrarındaki renk kırmızımsı, pembe veya kahverengi gibiyse bunların sebebi yenilen yiyeceklerden yani pancardaki gibi renk pigmentinden kaynaklanıyor olabilir, ayrıca uyuşturucu madde kullananlarda da idrarın rengi kırmızıya dönüşmüş olabilir.

İdrardan Kan Gelmesi Ve Yanmasıİdrardan kan gelmesi ve yanma sebepleri;  

Sistit, mesane enfeksiyonu, mesane taşı, böbrek taşı, üretrit, hemolitik anemi, böbrek enfeksiyonu, böbrek tümörü, mesane tümörü gibi sebeblerden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin  mesane enfeksiyonunda, ani sancılı, sık ve miktarı az olan idrardan kan gelebilir, ateş ve yanma görülebilir.
Mesane  enfeksiyonu ve sistit'te idrar yapamamanın ve yanmanın sebeplerindendir. Bunların tedavisi kolaydır uygun bir antibiyotik tedavisiyle geçmektedir. Bazen idrardan kan ve yanma ile birlikte ayak bileklerinde şişme, göz etrafında şişlik, yorgunluk, nefes darlığı görülüyorsa buda böbrekteki kanı süzen yapılarda bir iltihaplanmanın belirtisi olabilir.İdrardaki kan ve yanmanın sebeplerinden biride hematüri hastalığıdır. Bu hastalıkta idrar ve viral enfeksiyonlardakinden daha kanlı olsada bu endişe edilecek bir durum değildir.Sistitte bir mesane enfeksiyonudur yani mesanenin iltihaplanmasıdır. Genellikle kadınlarda görülür.İdrar yollarında en çok görülen hastalıktır çeşididir, karın alt bölgesinde ağrı, ani idrara çıkma isteği görülür. Zamanında tedavi edilmez ise ciddi sorunlar yaratabilir. Sistitte de kanlı idrar yapma, yanma, kokulu idrar şikayetler arasındadır. Mesanede taş varsa da idrarda kan ve yanma sık sık idrara çıkma hissi oluşur.Ayrıca idrardaki kan ve yanmanın bir diğer hastalık olan mesane kanserininde belirtisi olabilir. Böbrek taşı da sürekli kanama ve yanmayla kendini belli eder. Ayrıca kadınlardaki adet dönemlerinin başlangıç veya bitimindeki hafif kanama idrarda ki yanmaya sebep olur. İdrarla ilgili bu gibi şikayeti olan hastaların öncelikle dalında uzman olmuş doktora gitmeleri gerekmektedir. Çünkü idrar sisteminin incelenmesi ve ona göre tam idrar tahlili yapılır, böylelikle böbrekte bir hastalık olup olmadığı belli olur. İdrar kültürü de başka bir alternatiftir. Bunda da idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığına bakılır ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulanır.Bu gibi hastalıkların en kolay ve uygulanması en basit olan çözümlerinden biri ise bol su içmektir. Günde en az üç litre su içmeye özen göstermeliyiz.
]]>
İlişkiden Sonra Yanma https://www.yanma.gen.tr/iliskiden-sonra-yanma.html Fri, 30 Nov 2018 14:46:11 +0000 İlişkiden sonra yanma, birçok çiftin cinsel hayatında sorunlar yaşamasına neden olan büyük bir problemdir. Cinsel ilişki sonrasında yanma, aslında birçok kişide bir kere bile olsa meydana gelmiş olan bir sorundur. Fakat bu kişi İlişkiden sonra yanma, birçok çiftin cinsel hayatında sorunlar yaşamasına neden olan büyük bir problemdir. Cinsel ilişki sonrasında yanma, aslında birçok kişide bir kere bile olsa meydana gelmiş olan bir sorundur. Fakat bu kişilerde genellikle bu yanma problemi sadece bir defaya mahsus olarak görülür. Fakat bazı insanlarda ilişkiden sonra yanma rahatsızlığı sürekli bir hal almıştır. Bu nedenle insanlar cinsel ilişkinde soğuyacak hale gelmektedir. İlişki sonrasında yanma problemi bazen erkeklerde de görülmektedir. Fakat bu durum en çok kadınlarda görüldüğü için bir kadın sorunu olarak ele alınır. İlişkiden sonra yanma rahatsızlığının çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu yanma problemi yaygın olarak kişide meydana gelmesi durumunda genellikle aile içerisinde sorunların meydana gelmesine neden olacak derecelere gelebilir. İlişkiden sonra yanma olan insanlarda genellikle bu durumun yanında vajinada akıntı ve kaşıntı sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle belirtilerin daha da büyüyerek farklı hastalıkların oluşmasını önlemek için zamanında tedavi olmanız gerekmektedir. Sizlerde sorunlarınızı iyi takip ederek doktorunuza başvurabilirsiniz. İlişkiden sonra yanma rahatsızlığı yapılan araştırmalara göre en çok idrar yolu rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır. Bunun haricinde ikinci sırada ise genital bölge problemleri yer almaktadır. Bu iki neden bağlı olarak ilişkiden sonra yanma problemi ortaya çıkar. 

İlişkiden sonra yanma nedenleri,
 • Cinsel ilişki sırasında vajinanın aşırı kuru olması, cinsel ilişki sırasında kayganlığı azaltarak tahrişlerin ortaya çıkmasına neden olur. B gibi bir durum, vajina içerisinde direk olarak yanma problemine neden olacağı için cinsel ilişki sırasında vajina kaygan tutulmalıdır. Bunun için özel losyonlar kullanılması tavsiye edilir. 
 • Alerjiler kadınlarda ilişkiden sonra yanmaya neden olabilir. Özellikle sperm alerjisi olan kadınlarda yanma rahatsızlığı hemen hemen her ilişkiden sonra görülebilir. Bunun için ise kondom kullanımına özen göstererek sorunları azaltabilirsiniz. 
 • Vajinada oluşan enfeksiyonlar ve bakterilerdir. Özellikle maya enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu gibi bakteriyel rahatsızlıklar ilişkiden sonra yanma problemine neden olabilir.
 • Bu durumun ortaya çıkmasına neden olan bir diğer durum ise vajina içerisinde bulunan yaralardır. Bu yaralar, cinsel ilişki sonrasında yanma probleminin yanı sıra ayrıca insanlarda kanamalara da neden olabilmektedir. Eğer böyle bir durum varsa kesinlikle gerekli olan tedaviler yapılmalıdır.
 • Özellikle genç yaşta olan insanlarda meydana gelen cinsel ilişki sonrasında yanma, idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Son derece yaygın olarak görülen bu neden, tedavi edildiğinde kolayca çözülebilir. Sizlerde böyle bir durumdan rahatsızsanız kesinlikle gerekli tedaviyi olmalısınız. 
İlişkiden Sonra Yanmaİlişkiden sonra yanma nasıl geçer

Aslında bu gibi bir rahatsızlık için insanların yapacağı basit şeyler vardır. Erkekler ve kadınlar tarafından uygulanacak bazı metotlar bu durumun son derece azalmasını sağlayacaktır. Bunlar;
 • Kendine bakım tüm insanların yapması gereken durumlardan biridir. Özellikle cinsel temizlik yanma hislerinin oluşmasında büyük rol oynar. Sizlerde gerekli olan hijyen bakımları yaparak bu gibi problemleri ciddi seviyede azaltabilirsiniz. 
 • Kayganlaştırıcı maddeler kullanmak, cinsel ilişki sırasında meydana gelecek tahrişi en aza indirerek meydana gelen ilişkiden sonra yanma problemini en aza indirecektir. 
 • Cinsel ilişkiye girilmeden önce ön sevişmenin uzun tutulması, insanlarda ilişkiden sonra yanma rahatsızlığının oldukça azalmasını sağlayacaktır. Bu şekilde doğal yollarla vajinanın kayganlaşması sağlanabilir. 
]]>
İdrar Yolunda Yanma https://www.yanma.gen.tr/idrar-yolunda-yanma.html Sat, 01 Dec 2018 13:33:32 +0000 İdrar Yolunda Yanma, kişilerde gerçekleştiği zaman hayat çekilmez hale gelir. İdrar yolunda yanma olayı genellikle bayanlarda ve çocuk yaşlarda kız çocuklarında çok daha sık görülen bir rahatsızlıktır. İdrar yolu yanması İdrar Yolunda Yanma, kişilerde gerçekleştiği zaman hayat çekilmez hale gelir. İdrar yolunda yanma olayı genellikle bayanlarda ve çocuk yaşlarda kız çocuklarında çok daha sık görülen bir rahatsızlıktır. İdrar yolu yanması özellikle kız çocuklarında görüldüğü zaman genellikle enfeksiyondan dolayı meydana gelir, bu enfeksiyon kısa sürede anlaşılmadığı zaman, yüksek ateşe beraber havaleye bile yol açabilir. Özellikle kız çocuklarında ve bayanlarda genital bölge temizliğine çok dikkat etmek gerekmektedir. Vücudumuzu yıkadığımız sabunları ve duş jellerini bu tip hastalıkları düşünerek seçmemiz gerekir. İdrar yolunda yanma nedenleri bir çok hastalığa bağlı olabilir. İdrar yolundaki yanma eğer yenilen yada içilen bir şeyden kaynaklanıyorsa, en fazla iki gün sürecektir. Fakat yanma iki günü aşkın sürede devam ediyorsa, hemen bir doktora gitmekte fayda vardır.

İdrar Yolunda Yanma Nedenleri
 • İdrar yolları enfeksiyonu, en büyük idrar yolunda yanma nedenlerinden biridir.
 • Bel soğukluğu hastalığı, cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır. Aynı zamanda idrara çıkarken idrar yollarında yanmaya da neden olur.
 • Mesane iltihabı da, idrar yollarında yanmaya neden olan olan hastalıklar arasındadır.
 • Ülser de her ne kadar mide rahatsızlığı olsa da idrara çıkarken idrar yollarında yanmaya neden olur.
 • Yumurtalık iltihabı, yine idrara karışarak yanma hissi oluşturur.
 • Prostat iltihabı, erkeklerde yine idrara karışarak, idrar yaparken yanma hissi verir.
 • Mesane uru 
 • Apandisit
 • Bazen de aşırı şekilde tüketilen, çay, kahve, baharatlı yiyecekler, asitli içecekler ve alkol de idrar yaparken yanmaya neden olabilir.
İdrar Yolunda Yanmaİdrar Yolunda Yanma Tedavisi,

İdrar yolundaki yanmanın nedeni çok fazla rahatsızlığa bağlı olduğu için, öncelikle nedeni araştırılır. Çeşitli idrar tahlilleri ve idrar kültürü yapılır. Çıkan sonuçlara göre, idrar yolundaki yanma hangi rahatsızlıktan kaynaklanırsa kaynaklansın mutlaka bir antibiyotik tedavisi gerektireceği için ilk olarak tahlil sonuçlarında çıkan rahatsızlığa uygun olarak bir antibiyotik tedavisine başlanır. Eğer yanmanın yanı sıra ağrı da söz konusu ise hastalığın durumuna göre çeşitli ağrı kesicilerde kullanılabilir. İdrar yolunda yanma tedavisinde, tıbbi yöntemlerin yanı sıra kendiniz evde de yaban mersini ve çay üzümü tüketerek de yanmanın azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Yaban mersinini kaynatıp çay gibi tüketebilirsiniz, tadı biraz acı olduğu için içine bal koyabilirsiniz. Çay üzümünü ise yine çay gibi kaynar su ile tüketebilirsiniz, bu ikisini de karıştırarak günde 2-3 bardak kadar rahatlıkla içebilirsiniz. Yine evde maydanozu kaynatıp suyunu yada havuç kaynatıp suyunu tüketebilirsiniz. Bu saydıklarımızın hepsi idrar söktürme özelliğine sahip olduğu için rahatsızlığınız ne olursa olsun çok çabuk sökmenize yardımcı olacaktır. Düzenli olarak ilaçlarınızın yanı sıra bunları da tükettiğinizde çok kısa bir sürede yanmanın azalacağını hissedebilirsiniz.
]]>
Vajinada Yanma https://www.yanma.gen.tr/vajinada-yanma.html Sat, 01 Dec 2018 14:54:31 +0000 Vajinada yanma, Vajina bayanların cinsel organıdır ve bayanlar için çok büyük bir önem ifade etmektedir. Bu kadar önemli olmasının en büyük nedeni ise dışarıdan tehlikelere karşı çok zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Va Vajinada yanma, Vajina bayanların cinsel organıdır ve bayanlar için çok büyük bir önem ifade etmektedir. Bu kadar önemli olmasının en büyük nedeni ise dışarıdan tehlikelere karşı çok zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Vajinada yanma ile birlikte kendimizi huzursuz ve rahatsız hissetmeye başlarız. Etrafımızdaki diğer insanlardan kaçmaya çalışırız. Rahatlıkları oldukça bozulur ve mutsuz hissederler. Bu tür rahatsızlıklar sosyal hayat ve aile hayatı ile ilgili doğrudan bağlantılıdır. Hatta cinsel hayatı bile olumsuz yönde etkilediği gözlemlenir. 

Vajina bölgesinde yanma, hissi ağrılı cinsel ilişkilere ya da ilişki sırasında zevk alamamaya neden olabilir. Vajinal yanmalar bazende vajina mantarının belirtisi olabilir. Vajina mantarı ya partnerinizden yada giydiğiniz sentetik iç çamaşırlarından kaynaklanabilir. Vajinada yanma daha çok kullandığımız iç çamaşırlarından kaynaklandığını söylemiştik, bu tür ürünlerin içerisinde kimyasal sentetik maddeler olduğu için vajinada yanma problemleri yapar. İç çamaşırı olarak kullandığımız ürünlerin temiz ve pamuklu olmalarına dikkat etmekte fayda vardır. Aksi takdirde vajinada aşırı tahriş olma olasılığı vardır. Bunun dışında kokulu kimyasal ürünlerin yani temizlik malzemelerinin de tamamen doğal sabunlar ve hijyen ile yapılması önemlidir. Vajina bölgenizi günlük düzenli olarak yıkamak ve gün boyunca da kuru tutmak çok önemlidir.

Kullandığınız iç çamaşırlarına parfüm sıkmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bu parfümlerin içeriğinde de aynı şekilde kimyasal maddeler bulunur. Vajinal yanmalardan kurtulmanın yolları arasında yoğurt uygulamak kolay ve basit bir yöntemdir. Fakat burada önemli olan yoğurdun tatlandırılmış olanını kullanmaktır.

Vajinada YanmaYoğurdun vajinal yanmada kullanım şekilleri;
 • Yoğurt tamponu,
 • Dondurulmuş tampon uygulayıcı, 
 • Dondurulmuş eldiven parmakları,
 • İğnesiz şırıngalar,
 • Yeme,
Bu saydığımız uygulamalar yoğurt ile yapacağınız vajina üzerindeki bakterileri öldürmek için kullanılabilen bir yöntemdir. Çünkü tatlandırılmış yoğurt kullanmak bakterileri sevindirecektir.

Vajinada oluşan mantarlardan kurtulmanın bir diğer yolu da diyet besinler tüketmektir. Beslenme alışkanlığınız hastalıkla direk bağlantılı bir sorun teşkil edebilir. Gün boyunca tükettiğiniz gıdalarda fazla nişasta, kafein, şeker, sigara ve alkolden uzak durmanızda fayda vardır. Çünkü içerdikleri zararlı unsurlardan ötürü vajinada tahrişe sebep olmaktadır. Uygulayacağınız diyet programında şekersiz yoğurt sirke ve sarımsağı da eklemeyi unutmayınız. Bahsettiğimiz bu diyet şeklini uygulamak vajina bölgesinde olan yanma problemlerini çözmekte oldukça etkilidir.

Vajinada yanma nedenleri;
 • Temiz tutulmaması,
 • Islak bırakılması,
 • Mantar olması,
 • Sentetik iç çamaşırları kullanmak,
 • Adet dönemlerinde sürekli olarak temiz olması,
 • Eş partnerinizden mantar hastalığının bulaşması,
 • Havuz gibi bakterileri aktif olan yerlere girilmesi, vajina yanmalarına sebep olabilecek durumları kapsamaktadır.
Tedavisi;

Vajina yanmalarının tedavisinde aşırı cinsel ilişkiye girmeden kaynaklı bir durum var ise iyileşene kadar partnerinizin sizi zorlamaması yeterlidir. Kısa sürede temiz ve kuru bir bakım ile bu yanmalar geçecektir. Eğer ki mantardan kaynaklı bir vajina yanması söz konusu ise, burada mantar ilaçlarını yada doğal bir yol olan yoğurt kürlerini kullanmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında temizlik ile ilgili yada adet dönemlerinde oluşan yanmalar için ise, sadece düzenli temiz ve kuru tutmak yeterlidir.

Bayan cinsel organı olan vajina da yanma bir çok nedenden gerçekleşebilir. Bu organın bütün yapısı dışarıda olduğundan rahatlıkla enfeksiyon kapabilir yada aşırı cinsel ilişkiden do]]> Ayak Altı Yanması https://www.yanma.gen.tr/ayak-alti-yanmasi.html Sun, 02 Dec 2018 11:49:24 +0000 Ayak Altı Yanması, Gün boyu bedenimizin ağırlığını üzerinde taşıyan ayaklarımızda meydana gelen genel sorunların başında ayak yanması gelir. Bel, bacak ve ayak sinirlerinin birinin veya birkaçının belli yerle Ayak Altı Yanması, Gün boyu bedenimizin ağırlığını üzerinde taşıyan ayaklarımızda meydana gelen genel sorunların başında ayak yanması gelir. Bel, bacak ve ayak sinirlerinin birinin veya birkaçının belli yerlerde sıkışmadan veya zarar görmesinden dolayı ortaya çıkabilen bu rahatsızlık; özellikle gece uykuya dalmadan önce epey huzursuz eden bir durumdur. Ayak tabanı yanma belirtileri ara sıra kendini gösterebileceği gibi sürekli de olabilir. Ayak tabanı yanması beraberinde ayak tabanında bölgesel ağrılar, ayak parmakları geri çekildiğinde iğnelenme, kimi zaman da uyuşukluk hissi şeklinde kendini ortaya koyar.

Ayak altı yanması neden olur

Yanma hissinin birçok nedeni vardır. B12 eksikliği, böbrek rahatsızlıkları, karaciğer yağlanması, ayak kireçlenmesi gibi durumlar ayak altı yanmasına neden olur. Fakat yapılan bir çok tetkike rağmen nedeni bulunamayan ayak altı yanma sorunları olan hastalarda vardır. Ayak ve bacak damar sisteminden, damar bozukluğu nedeni ile kalbin kanı tam olarak toplayamaması ayak altı yanmasına neden olabilir. Yine araştırılması gereken bir diğer konu ise; hastanın yaşadığı bölgenin rakım farklılıkları, sıcaklık ve nem dengesi gibi coğrafik durumların insan vücuduna etkileri araştırılmalıdır. 

Diyabetik nöropati; Şeker hastası olan kişilerin yaşadığı bu sorun el, ayak ve bacaklar da kendini gösterir. Vücuda şeker girdiğinde karaciğere giderek fruktoz ve glikoz olarak çözünür. Vücudun ilk anda ihtiyacı olan enerji pankreastan salgılanan inisülün sayesinde glikojen yani enerjiye dönüştürülerek kaslara gönderilir. İhtiyaç olmayan kısım ise fruktoz kısmıdır. İleri de kullanılmak üzere trigliserid (yağ) olarak depolanır. Bir miktarı da kan damarlarında dolaşmaya başlar. 

Dışarıdan gereğinden fazla şeker alımı, inisülün üretiminin yeterli olmamasına neden olur. Bu durumda glikojen yani enerji üretimi sağlanamaz ve kullanılamayan şeker hızla yükselir. Yüksek şeker, ilk önce uzun ve uzak sinir uçlarını şişirerek bozunuma uğratır. Bu bozgundan ilk nasibini alan organlar el ve ayak sinirleri dir. Böylece ayak altında yanma hissi ortaya çıkar. Bu durumun düzelmesi için diyabetik tedavi uygulamaları yapılır. 

Periferik nöropati; Omurilikten ayaklara giden sinirlerin bir yerde sıkışması ve zedelenmesi ile oluşan rahatsızlığa verilen isimdir. Ayak tabanı yanmasının en önemli nedenidir. Başta şeker hastalığı olmak üzere, kolesterol, kanda enfeksiyon, zona hastalığı, aşırı ilaç kullanımı stres kırıkları ve incinmeler periferik nöropatiye neden olabilir. Bu durumda ayak yanması ortaya çıkar.

Ayak tabanı yanmasında, iğnelenme, uyuşukluk, güçsüzlük nedeni ile dengesiz basma ve koordinasyon eksikliği de görülebilir. Bu belirtiler sürekli olmayabilir, fakat neden olan sinir üzerine yapılan baskının durumuna göre sürekli de olabilir. Sinir hasarının önlenmesi için ilk aşama da istirahat şarttır. Sinir hasarı tam olarak tespit edilmişse hekim tarafından önerilen egzersizler yapılmalıdır.

Ayak Altı YanmasıAyak Mantarları; Başkasına ait terlik, çorap gibi özel eşya kullanımı yanı sıra, kirli havuz ve deniz sularında yüzmek ayak parmakları arasında başlayan mantar oluşumlarına dolayısı ile ayak tabanının yanmasına neden olur. Bu hastalık daha çok nemle birlikte yayılır. Kapalı ayakkabılar giyen ve ayağı terleyen kişiler de daha fazla görülür. Bot giyen asker, polis gibi meslekler ile spor ile uğraşan kişiler de oldukça fazla görülen bu durum ayak tabanı yanmasına neden olur. Ayak tabanında yanmanın başlaması ile ayak tabanında pullanma ve kaşıntı da başlar. İçine hava giren ayakkabılar, istirahat halinde mantar ilacı sürmek ve bir süre terlik giymek faydalı olacaktır.

Genel Tedavi Uygulaması,

Hekiminiz tarafından uygulanan tedaviler sonuç vermiyor ise; rahat, tam ortopedik ve hava alan ayakkabılar kullanmanız gerekir. Fırsat buldukça bacaklarınıza ve ayaklarınıza soğuk su uygulayın. Ayaklarınızı 10 dakika soğu]]> Gece Ayak Yanması https://www.yanma.gen.tr/gece-ayak-yanmasi.html Mon, 03 Dec 2018 10:54:37 +0000 Gece ayak yanması, ayak yanması özellikle geceleri daha belirgin şekilde hissedilir. Ayakta ya da bacaktaki sinirlerde hasar olması, incinme ve diğer sağlık sorunları ayak yanmasına neden olabilir. Bazı hastalarda sürekli hale gele Gece ayak yanması, ayak yanması özellikle geceleri daha belirgin şekilde hissedilir. Ayakta ya da bacaktaki sinirlerde hasar olması, incinme ve diğer sağlık sorunları ayak yanmasına neden olabilir. Bazı hastalarda sürekli hale gelen ayak yanması, bazılarında arada sırada etkili olur. Yanma hissiyle birlikte ayakta uyuşukluk ve iğnelenme gibi etkilerde olabilir. Gece ayak yanması sorununun altında yatan etkenin tespit edilmesi, sonuçlarının hafifletilmesine yardımcı olur.


Gece ayak yanması nedenleri ve tedavi yolları

Periferik nöropati: Bu sorun omurgadan ayaklara inen çizginin bir yerinde, bacaklarda ya da ayaklarda olan sinirlerin hasarıyla ortaya çıkar. Bu gece ayak yanmasının en yaygın sebeplerinden birisidir. Ayaktaki çıkık tarzı incinme, şeker hastalığı, zona, bazı ilaçlar periferik nöropati nedeni olabilir. Hastaların % 30 kadarında herhangi bir sebep belirlenemez. Ayak yanmasıyla birlikte iğnelenme, güçsüzlük, uyuşukluk, dengesizlik, koordinasyon bozukluğu gibi başka belirtilerde olur. Bu rahatsızlıkta genellikle iki ayakta birden yanma ve diğer belirtiler olabilir.

Diyabetik nöropati: Şeker hastalığının sinirlere hasar vermesiyle ortaya çıkan, periferik nöropati gibi ciddi bir sorundur. Kan şekerinin uzun süre yüksek düzeyde seyretmesi, kan damarlarının hasar görmesine ve sinilerin sinyal iletimine engel olmasına neden olur. Rahatsızlığın belirtileri ayaklarda ve bacaklarda başlayarak, ellere kadar uzanır. Uyuşukluk, karıncalanma, gece ayak yanması, kas güçsüzlüğü, ülser, hassasiyet gibi belirtiler oluşur. Tedavisi için kandaki şeker oranının kontrol altına alınması, alkol ve sigaranın bırakılması, sağlıklık beslenmeye önem verilmesi gerekir. Tüm şeker hastaları ayaklarına dikkat etmeli, gereken özeni göstermelidir. Çünkü ayaklarda his kaybı olduğundan, ayak sorunları hemen fark edilmemektedir.

Morton nöroması: Bu sorun ayaktaki sinirlerden birinde etrafındaki dokunun kalınlaşmasıyla ortaya çıkar. Ayak duruşları, ağır sporlar, hatalın ayakkabı seçimi gibi etkenler morton nöroması nedeni olabilir. En belirgin belirtisi ayakların çakıl taşlarının üzerinde duruyormuş gibi hissedilmesidir. Bu hisle birlikte gece ayak yanması, parmak ve ayak tabanında ağrı, uyuşma etkilerinin oluşması kaçınılmazdır. Tedavide iltihap giderici ilaçlar, dinlenme, soğuk uygulama, enjeksiyon ve ameliyat faydalı olur.

Metatars ağrı: Yumuşak dokuların çevresindeki ayak kemiklerindeki iltihaplanma ve yıpranmayla ortaya çıkar. Kas zayıflığı, gut hastalığı, aşırı kullanım, ayakkabı seçiminde hata gibi etkenler bu tür ağrıya beden olabilir. Kendini gece ayak yanması özellikle ayak tabanında, baş parmak altında, ayakta ya da yürürken olabilir. Mümkün olduğu kadar dinlenme, egzersiz yapma, ilaç tedavisi, enjeksiyon ve nadiren ameliyatla tedavi edilir.

Periferal damar hastalığı: Bu rahatsızlık kol ve bacaklardaki atardamarların daralması ve kan akışının azalmasıyla ortaya çıkar. Yaşla birlikte görülme sıklığı da artar. Geceleri artan ayak yanması, aynı zamanda ayakta yürüme ağrısı, kas krampları ortaya çıkar. Ayrıca ayakta yara ve renk değişimi olur. Bazen tek, bazen iki ayakta görülebilir. Tedavide belirtileri ortadan kaldırmak ve rahatsızlığın ilerlemesini durdurmak amaçlanır. Özellikle egzersiz yapma, beslenme, sigar içmeme gibi yaşam tarzı değişimleri yapılması gerekir. Şeker hastalığının tedavi edilmesi, gerekirse operasyon yapılması başarılı sonuçlar verir.

Gece Ayak YanmasıYanan ayak sendromu: Bu rahatsızlık küçük sinir liflerinde hasarla meydana gelir. Sebebi bilinmese de, B vitamini eksikliğinin, romatoid artrit, diyabet, böbrek yetmezliği, ayaktaki yapısal bozukluk gibi etkenler hastalığının riskini arttırmaktadır. Gece ayak yanması şeklinde ağrı olması, geceleri ağrının bacaklara kadar yayılması, uyuşma]]> Kafada Yanma https://www.yanma.gen.tr/kafada-yanma.html Mon, 03 Dec 2018 19:52:30 +0000 Kafada Yanma tam olarak kafada meydana gelen yanma değildir. Bu şekilde tabir edilmesi doğru değildir. Çünkü insan kafası kocaman bir bölümdür.  Kafa yanması diye tanımladığımız rahatsızlık tam adıyla kafa derisinde yani s Kafada Yanma tam olarak kafada meydana gelen yanma değildir. Bu şekilde tabir edilmesi doğru değildir. Çünkü insan kafası kocaman bir bölümdür.  Kafa yanması diye tanımladığımız rahatsızlık tam adıyla kafa derisinde yani saç derisinde meydana gelen yanmalardır. Bu durumla karşılaşan kişiler baş kısımlarında oldukça büyük ağrılar çekmektedir. Sık sık meydana gelmese de kişinin yaşam şartlarını büyük bir oranda olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Kişi bu durum ile karşı karşıya kaldığı zaman kendini toparlamakta sorun yaşamaktadır.

Kafada Yanma her rahatsızlık gibi bir çok nedene sahiptir. Bu nedenler sonucu oluşan Kafada Yanma kişinin yaşam kalitesini etkilemektedir. Kafada yanma çeşitleri bulunmaktadır. Kafada var olan yanma fazla şiddetli ve kişinin ağrıdan kıvranmasına neden oluyorsa bu tür kafada yanma durumuna gerilim tipi Kafa Yanmasıdır. Başka bir kafada Yanma tipi ise ise uzun süreli ayna durmaktan kaynaklanan yorgun sonucu oluşan kafada yanmadır. Bu durum halk tarafından bilinen adıyla migrendir.

Kafada YanmaKafada Yanma Nedenleri:
 • Kişinin kaldıramayacağı kadar çok sorumluluk artması sonucu oluşan yorgunluk
 • Alışılmışın dışına çıkarak başka bir yaşam alanına geçmek
 • Günlük sıkıntılar ve günlük şikayetler
 • Ailevi meseleler ve ekonomik sıkıntılar   

Kafada Yanma rahatsızlığının tedavileri bulunmaktadır. Kişinin bu durumdan köklü bir şekilde kurtulması olası bir durumdur. Tedavi için başvurulan uzman nörologlardır. Kişiye uygulana tedavi genellikle basit ilaç tedavileridir.
]]>