Yüz Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Yüz yanması, özellikle yaz aylarında çok sık karşılaştığımız durumlardan biridir. İnsanlarda sık sık görülen bu durum bazı insanlarda ciddi bir hal alarak bir hastalık haline gelmektedir. Bu durumlarda sadece yanma insanlarda sorun olmaz, aynı zamanda kişilerde yüz kızarması da meydana gelir. Bu durum eğer bir sorundan kaynaklanıyorsa yanma hissinin yanı sıra kişilerin yüz bölgelerinde şiddetli ağrılara neden olur. Yüz yanması rahatsızlığının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle tek bir nedene bağdaştırılamaz. Yüz yanması, beraberinde yüzde kızarıklık, yüzde kaşıntı, yüzde şişlik gibi durumların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yüz yanması olan insanların kendilerini ok iyi takip etmeleri gerekmektedir. Aksi durumlarda yüz yanması, hızlı bir şekilde ilerleyerek kişilerde estetik problemlere neden olabilmektedir. İnsanlarda cilt bölgelerinde meydana gelen bu gibi durumlar meydana geldiği zaman ciddi bir öz güven eksikliği ve dikkat dağınıklığı meydana gelir. Meydana gelen bu gibi durumlar ise insanların işlerinin aksamasına neden olmaktadır. Yüz yanması probleminin nedenin bulunması aslında oldukça zordur. Bu durum tedavi sürecinde en önemli şeydir. Çünkü yüz yanması rahatsızlığının nedeni bilinmediği zaman gerekli olan tedaviler de yapılamaz. Fakat bunun için evlerinizde yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır. Yüz yanması, en fazla 48 saati geçmesi durumunda kesinlikle doktora gitmeniz gerekmektedir. Eğer zamanınız varsa bu saati beklemek zorunda bile değilsiniz. Çünkü ilk zamanlarda oldukça basit bir neden olarak görülen bu problemler, ileri ki zamanlarda aniden daha büyük problemlere neden olabilir.


Yüz yanmasının sebepleri nelerdir?

  • Yüz bölgesinde meydana gelen yaralanmalar, insanlarda ciddi olarak yanma problemlerine neden olur. Bu gibi yaralanmalarda ise problem sinir sıkışmasına bağlı olarak gerçekleşir. Eğer yüz bölgesine alınan bir darbe sonrasında yüz yanması rahatsızlığı meydana gelmiş ise acilen bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.
  • Ortamın aşırı sıcak olması ve kuru olması bazı insanların cilt yapısına bağlı olarak yüzde yanma problemi yaşamasına neden olabilmektedir. Bunun için bulunduğunuz ortamı serin tutabilirsiniz.
  • Şeker hastalığı sorunu olan insanlarda yüzde yanma problemi meydana gelmektedir. Bu durumlarda yapılabilecek tek şey kişin evde yapacağı buz tedavisi ve şeker hastalığı tedavisidir. Bu rahatsızlık için yapılan tedaviler aynı zamanda yüzde yanma rahatsızlığı için de olumlu etkilere neden olacaktır.
  • Egzama gibi cilt rahatsızlıkları da ciddi bir şekilde yüzde yanma problemine neden olur. Bu durum çok sık bir şekilde meydana geldiği için egzama önemsenmesi gereken bir durum olarak görülmelidir.
  • Yüzünü gün içerisinde çok sert yıkayan insanlarda cilt tahrişine bağlı olarak yüz yanması meydana gelir. Böyle bir durumda yapılabilecek en önemli şey yüzü daha güzel bir şekilde durulayarak kurutmaktır.

Yüz yanması evde için tedavi nasıl yapılır?


Bu sorun için öncelikle evde yapılabilecek bazı tedavi yöntemlerini denemelisiniz. Bu tedavi yöntemleri oldukça zararsız olduğu için gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Öncelikle bir miktar buzu, bir bez parçası içerisine koyarak yüzünüzde meydana gelen yanma probleminin olduğu yerlere uygulayabilirsiniz. Bu şekilde günde üç defa onar dakika yaparak yüz yanması problemini engelleyebilirsiniz. Eğer bu uygulamaya rağmen yüzde yanma problemi ortadan kalkmıyorsa bu durumda içerisinde bulunduğunuz ortamı serin tutmaya özen gösterin. Ortamın serin tutulması insanlarda vücut sıcaklığına direk olarak etki edecek ve yüz yanmasını engelleyecektir. Son olarak evde yapabileceğiniz bir diğer tedavi ise günde iki kez yüz bölgesinin nemlendirilmesidir. Yapılan nemlendirme işlemi yüz bölgesindeki cildin yumuşamasını ve bu şekilde çatlamasını önleyecektir.

Yüz Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

Peniste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Peniste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Yanma Nasıl Geçer?

İdrarda Yanma Nasıl Geçer?

Güncel

Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vücutta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?