Göğüste Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göğüste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste yanma; Göğüste yanma hissi genel olarak ciddi hastalıkların belirtilerinden olabileceği için oldukça önemlidir ve ihmal konusu edilmemelidir. Ciddi bir rahatsızlığın sebebi veya sonucu olabileceğinden kişide endişe yaratabilir ve o dakka daha çok panik olabilirler. Oysaki soğuk kanlı olunmalı, sakin davranılmalı ve hemen bir Uzman hekime gidilmelidir.


Göğüste Yanma Hissi Neden Olur?


Göğüste yanma hissi başlı başına herhangi bir hastalığın belirtisi olarak sonuçlandırılamaz. Tanıyı belirlerken beraberinde meydana gelen diğer belirtilere de bakılır. Göğüste yanma hissi ile eğer ki kalp ritminde düzensizlik, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikâyetlerde görüldüğünde akıllara ilk olarak kalp rahatsızlıkları gelir. Hekim kontrolünde yapılan kan testi, röntgen ve EKG ile yanma hissinin neden kaynaklandığı tespiti yapılır.


Göğüste Yanma Travma Etkenleri


Göğüsteki yanma hissi bazen de travma etkisinden olabilir. Göğüs bölgesine herhangi bir nedenle darbe yapılırsa meydana gelen hasardan dolayı da bu bölgede yanma hissedebilirsiniz. Darbe sonucu hasar alan, göğüs bölgesindeki sinir, doku ve kasların ya da göğüs kafesinde meydana gelen zedelenmeden oluşan yanma hissinde hemen bir hekime gitmek gerekir.


Göğüste Yanma Sindirim Rahatsızlıkları


Göğüste yanma hissi daima solunum yolu veya kalp rahatsızlıkları gibi önemli sağlık sorunlarının belirtisi olmayabilir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarından da göğüste yanma meydana gelir. Sindirim rahatsızlıklarından olan ve en çok bilinen mide ülseri, açlık halinde göğüste yanmayı daha da şiddetlendirebilir. Tokluk durumu oluştuktan sonra ise bu hissin azaldığı fark edilebilir. Bunun dışında safra kesesi iltihaplanması da göğüste yanma hissine sebebiyet veren hastalıklardan biridir. Şunu özellikle belirtelim ki eğer ki yağlı ve baharatlı yiyecekler yedikten sonra midede yanma hissediliyorsa, safra kesesi iltihaplanmasının işaretçisi olabilir.


Göğüste Yanma Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Eğer ki öksürdüğünüzde veya nefes alıp verirken göğsünüzde yanma hissediyorsanız bu solunum yolu rahatsızlıklarına işarettir. Akciğer zarının iltihaplanmasında veya akciğer enfeksiyonunda ya da zatürre gibi solunum yolu hastalıkları göğüs yanmasına sebebiyet vermekle beraber en önemlisi olan astım hastalığının atak sıralarında da nefeste darlık ve göğüste yanma sıkça olmaktadır.


Göğüste Yanma Kalp Rahatsızlıkları

Sürekli görülen göğüste yanma hissi sıklaşmaya başladıysa ve beraberinde göğüste sıkışıklık hissediliyorsa kalp hastalıklarının işaretcisidir. Kalp zarında meydana gelen iltihaplanma veya aort damarında meydana gelen yırtılma gibi pek çok rahatsızlıktan dolayı göğüste yanma olabilir. Bu belirtiler kalp krizini de işaret edebilir. Eğer göğüste yanmayla beraber, ağrı, sol kolda ve omuzda uyuşukluk ya da göğüste sıkışıklıkta varsa zaman kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.


Göğüs Yanmasına Ne İyi Gelir?

Göğüste yanma hissi, olduğunda özellikle sakin olun, panik yapmayın. Daha sonra rahat edebileceğiniz pozisyonu alın ve dinlenmeye çalışın. Bu sıra da nefesinizi kontrol edin ve yavaş yavaş nefes almaya bakın. Eğer göğsünüzdeki yanma birkaç dakika da geçmiyorsa ve devamında ağrılarda başlıyorsa bir an önce bir hekime gidin. Göğüste yanma birçok ciddi hastalığın işaretçisi olabileceğinden altında hayati nedenler yatabilir. Bu nedenle hekime gidilmesi ve tedaviye devam edilmesi asla ihmal edilmemelidir.

Göğüste Yanma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Koltuk Altı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Yanma ve Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Yanma ve Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kafada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrarda Yanma Nasıl Geçer?

İdrarda Yanma Nasıl Geçer?