Aşırı Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aşırı Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Mide Yanması, kaçınmak için rahatsızlık veren yiyecek ve içeceklerden uzak durup, uygun bir beslenme programı oluşturmak gerekir. Mide yanmasının sebepleri sadece bunlar değildir. Diğer sebepler; gıda alerjisi, bakteriyel enfeksiyonlar, safra kesesi hastalıkları, mide ülseri, stres ve daha başka pek çok rahatsızlık mide yanmasına neden olabilmektedir. Düzenli olarak meydana gelen ve şiddeti artan mide yanması şikâyeti oluyor ise buna kişi kendi kendine çözüm yolu aramak yerine öncelikle bir doktora görünmesinde fayda olacaktır.


Peki Mide Yanması Nasıl Meydana Gelir?


Mide yanması büyük bir olasılıkla mide asidi ile ilişkilidir. İnsanları rahatsız eden bu yanma hissi, midedeki asitli sıvının yemek borusuna gelerek yemek borusunun iç kısmını tahriş etmesinden kaynaklanır. Normalde mide girişini kapamakla görevli bir organ bu geri akışa engel olur. Fakat eğer bu adalenin fonksiyonu kısıtlanmış ise mide girişi bu adale tarafından tamamen kapatılamaz ve midedeki asitli sıvı yemek borusunda kadar yükselebilir. Bu durumda geri akış yani reflü hastalığı söz konusu olur. Yemek borusu iç kısmı, mide iç cidarının aksine, kalın bir koruyucu tabaka ile kaplı değildir. Bundan dolayı yakıcı özelliği bulunan mide asidi, kimi zaman yemek borusunda ciddi derecede rahatsız edici hasara yol açabilir. Düzenli olarak ortaya çıkmayan bir reflü genellikle zararsızdır. Fakat reflü sık sık ortaya çıkar ise bahsettiğimiz gibi yemek borusunun iç kısmı tahriş olabilir.

Mide yanmasının sebepleri şunlar olabilir: Yemek borusunun tahriş olması o bölgede yakıcı bir sancıya yol açar. Mide girişini kapayan adalenin görevini tam olarak yerine getirememesi ise yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkabilir. Fazla yağlı gıdalar, alkollü içecekler, nikotin ve nikotin bazlı ilaçlar; romatizma ilaçları, vücudun demir ihtiyacını sağlayan ilaçlar, kalsiyum antagonistleri, kortikoidler, bahsi edilen adaleyi zayıflatarak mide yanmasına sebep olabilirler.


Aşırı Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?


Yenilen yemekler nedeniyle mide yanması yaşanıyorsa yenilenlere ve içilenlere özen göstermek gerekir. Örneğin fazla miktarda kahve ve çay tüketmek, kola vb. Gazlı içecekler tüketmek, aşırı yağlı yemekler yemek, sindirimi zor olan etli yemekleri yemek, aşırı baharatlı gıdaları ve fast-food türden yiyecekleri yemek mide yanmasının başlıca nedenleri arasındadır. Ayrıca glüten ve laktoza karşı duyarlılığı olanlardansanız glüten içeren gıdalardan ve süt ürünlerinden uzak durmanız gerekiyor. Bunlar dışında sigara, aşırı alkol, uykunun düzensizliği gibi faktörlerin mide yanmasını artırdığı bilinmektedir. Mide yanmasının en temel nedeni aşırı mide asidi üretimidir. Mide asidi, sindirimin zor olduğu gıdaları parçalamak için daha fazla salgılanır ve midede herhangi bir yara varsa bu bölgede yanmaya neden olabilir. Reflü rahatsızlığı olanlarda ise asit yemek borusuna çıkar ve mide asidine dayanıklı olmayan yemek borusunu yakmaya başlar. Bu belirtileri hafifletmek için öncelikle mide asidinin kontrol altına alınması gerekir. Antiasit ilaçlar mide asidini dengeleyerek yanma hissini azaltır. Çiğneme tabletlerini reçetesiz olarak eczanelerde bulmak mümkündür.

Aşırı mide yanmasına doğal bitkilerle de çözüm üretilebilir. Kekik çayı ve zencefil çayı mide yanmasını azaltan bitkilerdendir. Bu bitkilerin çayları sindirime yardımcı olur. Bu çaylara isteğe göre 1 çay kaşığı bal da eklenebilir.
Bal, mide asidinin neden olduğu ağrılar için kullanılmaktadır. Her gün 1 çay kaşığı (Doğal) balı çeyrek çay kaşığı tarçın ile karıştırarak yemek mide ağrısını sakinleştirecektir.
Eğer mide yanması aşırı gaz nedeni ile oluyorsa sırt dik bir biçimde oturup ve el ile mideye geniş dairesel hareketlerle masaj yapmak faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra yavaş bir yürüyüş de gazın atılmasına yardımcı olacaktır.

Aşırı Mide Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Bacakta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bacakta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Belde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Belde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi