Gebelikte Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte ayak yanması, çok sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle gebelik döneminde değişen hormonlar yüzünden meydana gelmektedir. Bunun dışında hamilelik döneminde artmaya başlayan kilo ile ayaklarda da değişim meydana gelmektedir. Normal düzeydeki ayaklar gebelik döneminde çökerek düz taban formuna gelmektedir. Ayak tabanındaki kavis bölgesinde meydana gelen bu baskı yüzünden gebelikteayak yanması ortaya çıkmaktadır. Ayakların genelde topuk kısımlarında yanma hissi olabilmektedir. Gebelik ayak yanması bir de yaz aylarına denk gelmiş ise dahada çekilmez bir hal almaktadır. Yanma hissi çok uzun süreli olursa doktorunuza bilgi vermenizde fayda vardır. Gebelikte ayak yanması şekere bağlıda ya da B12 vitamini eksikliği yüzünden de oluşabilmektedir. B12 vitamini bitkisel gıdalarda bulunmamaktadır. Daha çok karaciğer, böbrek, sığır eti, yumurta, süt, peynir ve balık gibi hayvansal besinlerde bulunmaktadır. Et yemeyen kişilerde B12 vitamini eksikliği daha sık görülmektedir. Bu yüzden doktorunuz detaylı bir kan tahlili isteyebilir.


Gebelikte ayak yanması nasıl azaltılabilir?


Aak oluşan yanma hissini azaltmak için ayağı mümkün olduğunca dinlendirmek faydalı olacaktır. Bunun dışında ayak banyosu yaptırmak kan dolaşımının rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayak kavisinin değişmesinden dolayı giydiğimiz ayakkabı, sandalet ya da günlük ayakkabımızın ortopedik olması da gebelikte ayak yanması konusunda yardımcı olacaktır. Ayak tabanında meydana gelebilecek olası bir düzleşme ihtimalini takip edebilmek için gebelik başlangıcındaki ayak basış görünümü ile birkaç ay sonraki basış görünümünü takip edebiliriz. Bunların dışında ayak tabanlarına sıkılan spreyler tercih edilebilir. Bu spreylerin içerisindeki okaliptüs, nane ve mentol içermektedir. Bu içerikler sayesinde uzun süre ayağın rahatlaması sağlanabilmektedir. Bu süreçte ayağa giyilen çoraplarda önem taşımaktadır. Pamuklu çorap ayaktaki teri emdiği için sıcaklığın biraz daha azaltılmasını sağlayacaktır.

Gebelikte ayak yanması olan anne adaylarında sentetik çorap giyimi yanma hissini dahada artıracaktır. Giyilen ayakkabının ayağa nefes kaldırması çok önemlidir. Özellikle ayakkabı içine konulan tabanlıklar gözenekli olursa ayakkabı içerisindeki hava sirkülasyonu daha sağlıklı olacaktır. Uzun süre ayakta durmamak, acılı ve tuzlu gıdaların tüketimini azaltmak diğer rahatlama yöntemleridir. Buna ilaveten yatmadan önce bir dakika kadar ayağınızı suyun altına tutup ıslak bir şekilde yatağa girdiğiniz zamanda rahatladığınızı hissedeceksiniz. Gebelikte ayak yanması için sprey, krem, losyon vb. Ürünleri doktorunuza bildirmeden kullanmayınız.

Gebelikte Ayak Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak İçi Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Algı Yanılması

Algı Yanılması

Sol Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dil Yanmasına Ne İyi Gelir?

Dil Yanmasına Ne İyi Gelir?