Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak yanması, bazen insanlarda aşırı bir hal alarak rahatsızlıkların oluşmasına neden olan bir durumdur. Birçok kişide kulak yanması meydana gelmektedir. Meydana gelen kulak yanması kişinin aşırı baharatlı bir yiyecek yemesi durumunda ya da çok acı yiyecekler yemesi durumunda birkaç dakika görülebilir. Bu gibi bir durumda oluşan kulak yanmaları son derce normal kabul edilmektedir. Çünkü kulaklardan geniz bölgesine açılan ve kulağın basıncının düzenlenmesini sağlayan küçük kapılar vardır. Bu nedenle tüketilen yiyeceklerin kulak yanmasına neden olması normaldir. Bazı insanlarda aniden aşırı utanma duygusunun artması durumunda kulak yanması oraya çıkabilir. Bu durumlarda oluşan kulak yanması da yine oldukça normaldir. Bu gibi durumlarda kulak yanması birkaç dakika sürdüğü için kişilerde çok büyük rahatsızlıklara neden olmadan ortadan kalkacaktır. Fakat bunların yanında uzun süreler boyunca kişinin üzerinde etkilerini sürdüren kulak yanması, günlerce devam ederek kişinin herhangi bir işe yoğunlaşamamasına, sürekli olarak acı çekmesine ve dikkat bozukluğu yaşamasına neden olmaktadır. Bunların yanı sıra kişini bir şeyler yemesine bile engel olan kulak yanması, asıl önemsenmesi gereken problemlerdendir. Kulak yanması, birçok zaman beraberinde insanlarda karıncalanma hissinin oluşmasına neden olmaktadır. Eğer bu durum sık sık meydana geliyorsa ciddi bir hastalık belirtisi olabilmektedir. Bu durum tıbbi olarak parestezi olarak adlandırılmaktadır. Genellikle kulak içerisinde bulunan sinirlerin tahrip olmasına ve bununla birlikte enfeksiyonların oluşmasına bağlı olarak yanma ortaya çıkar.


Kulak yanması neden olur?

  • Kulak yanmasının en büyük nedeni, insanlarda meydana gelen kulak yaralanmasıdır. Kimi zaman kulağın dış çeperlerinde görülen yaralanmalar kimi zamanda kulak çubuğu ve yabancı maddelerle kulak içerisinin hasar görmesi durumunda kulak yanması ortaya çıkabilir. Böyle bir nedenden dolayı oluşan kulak yanması kesinlikle tedavi edilmelidir.
  • Orta kulak iltihabı: Çocuklarda yaygın olarak görülen bu durumlarda kulağın iç kısımlarında enfeksiyonların artmasına bağlı olarak yanmalar meydana gelmektedir. Eğer kişide bulunan kulak yanması bu duruma bağlı olarak meydana geliyorsa kulakta akıntı rahatsızlığı da meydana gelecektir.
  • Sinüs enfeksiyonları: İnsanlarda enfeksiyonlar vücudun birçok yerinde yanmalara neden olmaktadır. Bu nedenle kulak enfeksiyonlarında da kulak yanması ortaya çıkar. Sinüzit olan insanlarda enfeksiyon meydana gelmesi durumunda kulakta yanma hissi oluşur. Bu his zamanla daha da artabilir.
  • Alerjik reaksiyonlar: İnsanlarda özellikle belli mevsimlerde polenlerden ve diğer nedenlerden kaynaklanan alerjik problemler ciddi bir şekilde kulak yanması sorununa neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda bu gibi alerjik problemler çok sık karşılaşılır. Bunun için doktorunuz alerjileri bastırıcı tedavilerle destek verecektir.
Bunların yanı sıra insanlarda sık karşılaşılan diyabet hastalığı, felç, aşırı soğuk, güneş yanması, kulak mukusu, çıban, kimyasal temas, dış kulak iltihabı, antibiyotik kullanımı, aloe vera gibi durumlar kulak yanması rahatsızlığında etkin rol oynayan nedenlerdir.


Kulak yanması tedavisi nasıl yapılır?


Kulak yanması problemi en çok çocuklarda karşılaşılan problemlerden biridir. Bu nedenle tıbbi olarak kullanılması gereken ilaçlardan olabildiğince az etkilenmek için az kullanılması gerekmektedir. Kulak yanması rahatsızlığı olan insanlarda bu durum bitkisel tedavilerle de doğal bir şekilde çözülebilir. Fakat kesinlikle tam teşhis konulmadan önce kulak yanması için bitkisel tedavi yapılmamalıdır. Kulak yanması olan insanlarda enfeksiyonel bir problem varsa genellikle kulak damlası, kullanılarak bu sorun çözülür. Kullanılan kulak damlaları, enfeksiyonların ölmesini ve kulak içerisinde meydana gelmiş olan tahrişin engellenmesi için yeterli olacaktır.

Kulak Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Başta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Başta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı ve Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı ve Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrarda Yanma Nasıl Geçer?

İdrarda Yanma Nasıl Geçer?