Gırtlakta Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gırtlakta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlakta yanma, insanlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle reflü sorunu olan insanlarda çok görülen bu durum belli bir noktadan sonra artık kişilerde rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Çünkü reflü sorunu olan insanlarda sindirimde olan besinler ve mide suyu tekrar gırtlağa gelerek yanma problemlerine neden olur. Bu gibi durumlardan farklı olarak birçok neden gırtlakta yanma sorununa neden olur. Gırtlakta yanma, çok farklı şekillerde ve farklı durumlarla birlikte ortaya çıkabilir. Bu durumlardan biri de gırtlak bölgelerinde oluşmuş olan enfeksiyonlardır. Bu bölgelerde biriken enfeksiyonlar özellikle bademcik üzerinde etkili olarak gırtlak bölgesinde tahrişe neden olur. Oluşan tahrişle birlikte enfeksiyonların görülmesi de hastalık etkilerindendir. Gırtlakta yanma, hemen hemen her yaşta görülebilecek bir durumdur. Fakat günümüzde kadınlarda ve çocuklarda çok karşılaşılır. Bunun nedeni ise kadınların ve çocukların vücutlarının erkeklere göre biraz daha hassas olmasıdır. Çocuklarda aşırı soğuk yiyecekler gırtlak bölgesinde tahriş oluşmasına ve yanma problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Gırtlakta yanma problemi olan insanların dikkat etmesi gereken birçok etken vardır. Bunlarda en önemlisi, gırtlakta yanma problemine eşlik eden herhangi bir kanama, akıntı ya da şişliğin var olup olmadığıdır. Eğer bu gibi durumlar gırtlaktaki yanmayla birlikte meydana geliyorsa kesinlikle zaman kaybetmeden Uzman bir doktora muayene olmak gerekmektedir.

Bazen insanlarda gırtlak yanması sorununa neden olan bazı yiyecekler boğaz yanmasına neden olabilmektedir. Bu yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi ya da sık tüketilmesi direk olarak gırtlakta yanmaya neden olacağı için gırtlak yanması olan insanların da tüketmemesi gereken yiyeceklerdendir. Bu yiyecekler;
  • Aşırı acı yiyecekler: Ülkemizde çok fazla tüketilen çiğ köfte ve buna benzer birçok yiyecek insanlarda gırtlakta yanma rahatsızlığına neden olmaktadır. Özellikle son zamanlarda enfeksiyonel boğaz rahatsızlığı geçirmiş olan insanlarda bu etken direk olarak yanmaya neden olur.
  • Asitli içecekler: Günümüzde sadece ülkemizde değil birçok dünya ülkesinde çok tüketilen kola, gazoz gibi gazlı içecekler gırtlakta yanma rahatsızlığına neden olabilir.
  • Turşu, acılı ezme gibi besinler yine aynı problemin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle hep gırtlak yanması olan insanlar hem de diğer kişilerin bu besinleri aşırı bir şekilde tüketmekten uzak durmaları gerekmektedir.
  • Aşırı salçalı yiyecekler gırtlakta yanma problemine neden olur. Bu nedenle çok fazla salçalı besin tüketmekten uzak durun.

Gırtlakta yanma neden olur?


Reflü: Daha önceden de belirttiğimiz gibi reflü problemi olan insanlarda gırtlak yanması yaygın bir şekilde meydana gelir. Bu gibi bir nedenden kaynaklanan gırtlakta yanma problemi, reflü sorununun giderilmesi durumunda ortadan kalkar.

Alerjik rahatsızlıklar: Ülkemizde özellikle havada bulunan kirliliğin artmasına bağlı olarak alerjik rahatsızlıkların seviyesi artmıştır. Havada artan partiküllerin, göğüste ve gırtlakta yanmaya neden olması muhtemel bir durumdur. Bu gibi bir durumdan kaynaklanan gırtlak yanması, insanlarda iltihap, kaşıntı, bulantı gibi belirtilere neden olur.

Sürekli boğaz kuruluğu: Kimi zaman insanların yaşadıkları bölgelerde havanın aşırı kuru olması, kimi zaman ise ortamda nem seviyesinin düşük olmasına bağlı olarak boğaz kuruluğu meydana gelir. Bu gibi durumlarda kişide tahrişler meydana gelerek gırtlakta yanma rahatsızlığı oluşabilir.

Yemek borusu iltihabı: Özellikle ileri yaştaki insanlarda meydana gelen ve insanlarda sık sık rastlanılan bu durum çok ciddi olarak gırtlakta yanma sorununa neden olur.

Grip ve soğuk algınlığı: İnsanlarda grip gibi bulaşıcı olan hastalıkların gırtlakta yanma hissine neden olması normaldir. Bu durum direk olarak boğazda biriken enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır.

Gırtlakta Yanma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Algı Yanılması

Algı Yanılması

Haber Bülteni

Güncel

Sol Bacakta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bacakta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Güncel

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ayak Parmaklarında Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmaklarında Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6