Sol Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi
23 Temmuz 2024

Sol Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Yanması

Sol kulak yanması, dolaşım sırasında kanın yoğun ve hızlı bir biçimde sol kulakta yer alan damarlara doğru gelmesi sonucu oluşabilir. Bu durum kulakta yanma ya da karıncalanma şikâyetlerine yol açabilir. Yenilen acı ve sıcak gıdalar ya da stres ve heyecan gibi psikolojik durumlar da sol kulak yanmasına neden olabilir. Ancak, bu yanma hissi her zaman basit nedenlere bağlı olmayabilir. Sol kulakta yanma hissi sürekli tekrar ediyorsa, sinir hasarı ve enfeksiyonel rahatsızlıklar gibi daha ciddi problemlerden şüphelenilebilir.

Sol Kulak Yanmasının Sebepleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Sol kulağa alınan darbe veya hasarlar, sinir hasarına neden olarak sol kulakta karıncalanma ve yanma problemine yol açabilir. Sol kulağın sert bir cisimle temas etmesi veya sert bir zemine çarpması da kulak yanması sorununu tetikleyebilir.

Alerjik Durum

Vücudun alerjiyi tetikleyici maddelere karşı verdiği tepki, alerjik reaksiyon olarak bilinir. Alerjiye sebep olan madde kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Alerjik reaksiyon sonucunda kulak yanması sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle, alerjik olayı engellemenin en etkili yolu, alerjiye sebep olan etkenin belirlenmesi ve bu durumdan uzak durulmasıdır.

Güneş veya Kimyasal Yanık

Sol kulağın uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması veya kimyasal yanık meydana gelmesi, sol kulak yanması problemine yol açabilir.

Dış Kulak Yolu İltihabı

Sol kulak zarından dış kulağı ayıran bölüm dış kulak yolu olarak bilinir. Dış kulak yolu iltihaplanması rahatsızlığında kulakta yanma ve karıncalanma şikâyetleri baş gösterebilir. Özellikle yüzme sporu ile ilgilenen kişilerde, dış kulak yoluna su kaçması sonucu bu sorun sıkça görülmektedir. Kulak yoluna hapsolmuş su, bu bölgenin nemli kalmasına neden olur. Nemli ortamlar ise bakteri ve zararlı mikroorganizmaların çoğalması için uygun olduğundan, iltihaplanma meydana gelebilir.

Diyabetik Nöropati

Sinirlerin zedelenmesi durumunda uyuşma ve karıncalanma problemi oluşur. Sinirlerin zedelenmesi her zaman doğrudan fiziksel temas ile meydana gelmeyebilir. Diyabet rahatsızlığının ilerlemesi sonucu çevre sinirlerde hasar meydana gelebilir ve bu durum karıncalanma ve yanma şikâyetlerine yol açabilir. Şeker hastalığı bulunan kişilerde kollarda, bacaklarda ve kulaklarda yanma problemine rastlanabilir.

Sinüzit

Burun boşluğu çevresinde yer alan boşluklar olarak tanımlanan sinüslerde, enfeksiyon meydana gelmesi durumunda kulak yanması problemi oluşabilir. Soğuk algınlığı, burun çevresinde bulunan iyi huylu tümörler veya alerjik nezle, sinüs enfeksiyonunun nedenleri arasında yer alır. Enfeksiyona bağlı olarak sol kulakta yanma belirtisi meydana gelebilir.

Sol Kulak Yanmasının Tedavisi

Sol kulak yanması veya karıncalanma, birden fazla rahatsızlık ile ilgili olabilir. Sorunun tedavisi neden olan etkene göre farklılık gösterebilir. Eğer şikâyetin altında yatan sebep enfeksiyonel durumlar ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak yanma hissi güneş veya kimyasal yanığa bağlı ise merhem ve krem yolları kullanılmaktadır. Yani tedavi yöntemi teşhise bağlı olarak değişiklik gösterebileceğinden, bir an önce doğru tetkik ve tedavi yolu için doktora başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İlişkiden Sonra Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İlişkiden Sonra Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrarda Yanma Nasıl Geçer?

İdrarda Yanma Nasıl Geçer?