İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda yanma, toplumda özellikle kadınların en fazla yakındığı sorunlardan biridir. Ancak erkeklerde bu sorunu yaşayabilir. İdrar yapma sırasında acı çekilmesiyle ortaya çıkan bu yakınma farklı sebeplerden kaynaklanabilir. İdrarda yanma genellikle prostat iltihabı, bel soğukluğu, idrar yolu enfeksiyonları, mesane tümörleri, ülser, yumurtalık enfeksiyonları, apandisit, alkol kullanımı, cinsel etkenler, asitli ve baharatlı besinlerin tüketimi, sistit, hijyen için kullanılan kozmetiklerdeki kimyasallar gibi etkenler sonucunda gelişir. Özellikle karın ve bel bölgesinin soğuktan etkilenmesi idrarda yanma sorununa neden olur. Bu yüzden öncelikle bel ve karın bölgesi korunmalıdır. Enfeksiyonlarda idrarda yanmaya neden olan önemli etkenlerdir. Yanma sorunuyla birlikte idrarı tam boşaltamama hissi de oluşur. Böbrek hastalıkları da idrar yollarını etkiler ve yanma sorununa yol açabilir. Bu yüzden böbreklerdeki kum, taş gibi oluşumlar mutlaka tedavi edilmelidir. İdrar yollarının sağlıklı olması için, her şeyden önce idrarınız geldiğinde bekletmeden tuvalete gitmelisiniz. İdrarı tutmak başta böbreklere, ardından idrar yollarına zararlıdır. Kadınlar idrar yolları daha kısa olduğundan, bu sorunlardan erkeklere göre daha fazla etkilenir.


İdrarda yanma neden olur?


İdrarda yanma bir belirti olarak ortaya çıkar. Oldukça rahatsızlık verdiğinden, mutlaka sebebi tespit edilerek tedaviye başlanmalıdır. Toplumda çeşitli etkenler buna sebep olabilir. Ancak en bilindik nedenleri arasında idrar yolu enfeksiyonu ve sistit gelmektedir.

Sistit: bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde kronikleşir, mesanede ve böbreklerde kalıcı hasara yol açar. Bu problemler idrarda yanma sorunu yaşanmasına neden olur. Anatomik olarak kadınlarda üretranın kısa olması nedeniyle sistit daha çok görülür. Kadınlar genellikle yaşamlarında bir defada olsa sistit olurlar. Sistit rahatsızlığı genellikle;
 • İdrar kanalında kısalık olması
 • Genital temizlikte yapılan hatalar
 • İdrarın kum ve taş gibi etkenlerden dolayı atılamaması
 • Hamilelik, diyabet ve ileri yaş
 • Prostat ve üretra hastalıkları
 • Mesanenin nörolojik etkiyle boşalamaması
 • Cinsel ilişkide düzensizlik
 • Menopoza girme gibi nedenlerden kaynaklanır.
Sistit idrarda yanma, sızlama, ağrıyla birlikte yaşanır. Sıkça idrara çıkma, idrarın tam boşalmama hissi ile bazen idrarda kan etkisi ortaya çıkar. Sistit tedavisi antibiyotiklerle kolayca yapılabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu: Kadınlarda daha fazla görülen idrar yolu enfeksiyonu, idrarda yanma sebeplerinin başında gelir. Kadının anatomik yapısı, genetik etkenler, cinsel ilişki idrar yolu enfeksiyonunun en bilinen nedenleri arasındadır. Bakteriler yüzünden oluştuğundan, antibiyotik tedavisiyle iyileşme sağlanır.


İdrarda yanma tedavisi nasıl yapılır?


İdrarda yanma tedavisinde en önemli unsur, sağlıklı böbreklere sahip olmanızdır. Sadece idrar yapılırken değil sürekli yanma sorunu oluyorsa, yanmaya akıntı eşlik ediyorsa, idrarda yanma en az 24 saattir devam ediyorsa hemen tedaviye başlanmalıdır. İdrarda yanmanın altında yatan etken tespit edilerek, tedavi planlaması yapılmalıdır. Enfeksiyon olduğu belirlenirse, antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Ancak sorunun tekrar etme riski bulunduğu için, tedavinin ardından dikkatli olunmalıdır. Tedavide fitil, suya atılan kapsül şeklinde ilaçlar kullanılabilir.


İdrarda yanma önlenebilir mi?


İdrarda yanma riskini azaltmak için günde alınan sıvı miktarı en az 2 litre olmalıdır. Bu bakterilerin idrar yolunda tutunmasına engel olur, vücuttan atılmalarını sağlar. Özellikle kahve, çay, alkol kullanılmamalı, acılı, baharatlı besinlerden kaçınılmalıdır. Tuvalette genital bölge temizliğine dikkat edilmeli, önden arkaya temizlik yapılmasına özen gösterilmelidir.

Sentetik iç çamaşırları giyilmemeli, her zaman pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Cinsel ilişkinin ardından idrara çıkılmalıdır. Kadınlar menopoz döneminde östrojen hormonu eksikliği için özel östrojen içeren kremler kullanmalıdır. Vajinada parfüm içeren sabun, deodorant gibi ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Yazın havuzların temizliğine dikkat edilmelidir. Bu tür önlemler idrarda yanma sorunu yaşanma riskini azaltabilir.

İdrarda Yanma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Makatta Yanma Nasıl Geçer?

Makatta Yanma Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Parmaklarında Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmaklarında Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İlişkiden Sonra Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İlişkiden Sonra Yanma Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Peniste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Peniste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölgede Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölgede Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Sırt Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6