Gözde Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gözde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Yanma; Çeşitli nedenlerle gözde meydana gelen sızlama hissidir. Bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi gözde yanma şikâyeti olan insanlarda günlük hayatın devamlılığı aksamaktadır. Meşguluyetimiz olan iş hayatını da önemli derecede etkilemektedir. Bu sebeple tedavisi asla ihmal edilmemeli ve doğru tedavi yöntemi uygulanması için göz yanmasının neden kaynaklandığının saptanması oldukça önemlidir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi göz yanması pek çok değişik nedenden kaynaklanabiliyor. Şimdi sizlerle göz yanmasının kaynaklandığı nedenleri paylaşacağız.


Göz Yanmasına Sebep Olan Çevresel Nedenler

 • Güneş ışığında uzun süreli bekleme
 • Havanın çok kirli olması
 • Rüzgârlı günler
 • Havuz suyundaki klorla temas
 • Toz
 • Sigara dumanına maruz kalma
 • Saç boyası
 • Saç spreyi
Gözlerimiz ve cildimizin üzerinde kirli havanınçok büyük bir etkisi vardır. Bizim gözle göremeyeceğimiz kimyasallar havanın içinde bulunmaktadır ve bu kimyasalların gözlerimiz üzerine uyguladığı yoğun baskı sonucu gözde yanma oluşur.

Güneşin insan vücudunda zararlı etkilerini en çok çeken organ gözlerdir. Uzmanların açıkladığı bir gerçek vardır ki güneşin son yıllarda insan vücuduna faydadan çok zararlı etkiler bıraktığıdır. Bu sebepten gözlerinizdeki yanma hissinin ihmal edilmeden tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdir de devamında kızarıklık, başka şikâyetler ve görme de sorunlar yaşayabilirsiniz.

Rüzgârlı günlerde havadaki polenlerle beraber yerden kalkan toz ve pislik zerrecikleri sonucu gözde yanma meydana gelir. Rüzgâr çevresel bir faktördür ve bunu biz kontrol edemeyeceğimiz için tedavisini ihmal etmeyelim ve rüzgârlı günlerde rahat rahat dolaşabilelim.

Saç spreyi ya da saç boyası günlük hayatımızda kullandığımız tamamen kimyasal içerikli ürünlerdir. Bu kimyasallar cilt üzerinde de olumsuz etki bırakmakla beraber en çok göze zararlıdır. Saç spreyinin ya da saç boyasının gözünüzle teması sırasında hemen gözlerinizi bol su ile yıkayın ve açık havaya çıkıp temiz hava alın.


Göz Yanmasının Hastalıklarla İlgili Neden Olur?

 • Göz kuruluğu
 • Göz nezlesi
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Işık korkusu (Fotofobi)
 • Göz yorgunluğu (Astenopi)
Tıp dilinde “konjonktivit” olarak adlandırılan göz nezlesi göz kapağının iç yüzeyi ile gözün beyaz kısmının bir bölümünü örten ince zarın iltihaplanması veya enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır. Göz nezlesi enfeksiyon kaynaklı olmakla beraber viral yolla da bulaşabilir.

Göz kuruluğu, kişinin gözyaşının azalması veya gözyaşı kalitesinin düşmesiyle ortaya çıkar. İleri yaşlarda görülmekle beraber özellikle bayanlarda menopoz döneminde daha ciddi boyutlara ulaşır. Gözdeki kuruluk beraberinde göz yanmasını ortaya çıkarır. Uzun süreli bilgisayar ekranına bakmak ve uzun süre lens kullanmak göz kuruluğuna neden olabilen etkenlerdir.

Gözleri yoğun olarak kullanma sonucu, gözün yorulmasıyla göz yorgunluğu ortaya çıkar. Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak ya da az ışığa maruz kalmak göz yorgunluğunun nedenlerindendir. Dinlenerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.


Göz Yanmasına Sebep Olan Alerjik Nedenler

 • Polenler
 • Hayvan Kepeği
 • Küf mantarları
 • Kolonyalar
 • Parfümler
Göz yanmasına sebep olan en yaygın ve en bilindik nedenler alerjikolanlarıdır. Özellikle sık sık tekrar eden veya kronik hale gelen göz yanmaların da alerjik faktörler aranmasında fayda vardır ve teşhis daha çabuk konulabilir. Alerjiden kaynaklanan göz yanmalarının ilk nedeni olarak tabi ki karşımıza polenler çıkar. Mevsimsel olarak etkilerinde değişkenlik ve artış gösteren polenlerin en etkili olduğu aylar ilkbahar aylarıdır.

Küf mantarları da göz yanmasının başka bir nedenidir. Havada var olan sporların özellikle nemli ve besinli ortamlarda bir araya gelip çoğalmasıyla meydana gelirler. Çevredeki atık yiyecekleri çürüterek yok eden küf mantarları binlerce mikroskobik canlıdan oluşur ve doğal döngüye katkı sağlarlar. Astım hastalarını etkileyen küf mantarları bazı insanlarda da göz yanmasına sebebiyet verir.


Göz Yanmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şunu belirtelim ki gözde yanma şikâyetiniz eğer ki çevresel faktörlerden kaynaklıysa işiniz biraz daha kolay olacaktır. Çünkü çevresel faktörleri ya ortadan kaldırırsınız ya da o çevreden uzak durarak göz yanmanıza son verebilirsiniz.

Bilgisayara uzun saatler bakmak göz kuruluğunu ortaya çıkarır. Beraberinde göz yanması oluşur. Bilgisayar kullanımından kaynaklanan göz yanmasını daha az kullanarak göz yanmasını azaltabilirsiniz.

Soğuk çay poşetleriyle ya da demlediğiniz çayla da gözünüzü dinlendirebilirsiniz. Bu yöntem göz yanmasına faydalı olmakla beraber göz kızarıklığı ve göz yorgunluğuna da iyi gelmektedir. Bu yöntemi, demlediğiniz çayı soğuduktan sonra bir parça pamuk yardımıyla gözünüzü kapatarak masaj yapabilirsiniz.

Gözde yanma bazen de var olan göz nezlesi rahatsızlığınızla beraber ortaya çıkar. Bu dönemde gözünüze çok hassas davranmalısınız. 10 gün kadar devam eden göz nezlesi enfeksiyon kaynaklıdır. Bu dönemde hijyene önem verin, havlu yerine kâğıt havlu kullanıp atın.

Gözde Yanma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Avuç İçi Yanması Neden Olur?

Avuç İçi Yanması Neden Olur?

Editörün Seçtiği

Algı Yanılması

Algı Yanılması

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yemek Borusunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yemek Borusunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor?

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor?

İdrar Yolunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testislerde Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Yanma Belirtileri ve Tedavisi