Boyunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda yanma, insanların boyunlarını düzgün kullanmamalarından kaynaklanan yaygın bir sorundur. Koltuk, sandalye ve benzeri yerlerde olması gerektiği gibi oturulmaması, okuma mesafesinin iyi ayarlanmaması, bilgisayar karşısında geçirilen vakit boyunca boyun için sağlıklı olmayan şekillerde durulması gibi postür yani iskelet ögelerinin vücudun destek yapılarını zedeleme ve ilerleyici deformasyondan koruyacak şekilde düzgün ve dengeli halde durmasıyla ilgili sorunlar ağrıya sebep olur ve birçok boyun yanmasının sebebi bu tür ağrılardır. Yanma yaşadığınızda yapmanız gereken ilk şey buna sebep olan şeyi bulmaktır. Mesela iş yerindeki sandalyeniz ya da bilgisayarla ilgilenirken ki duruşunuz gibi. Genellikle bu tür basit duruş problemleriyle alakalı olan boyunda yanma nadiren ciddi sorunların habercisi olabilir. Bu ciddi sorunlardan biri kalp rahatsızlıklarıdır. Küçük de olsa böyle bir ihtimal var ve bu ihtimali göz ardı etmeyip bir doktora görünmek yapılabilecek en doğru şeydir. Diğer şık olan duruşlarla ilgili problem yaşıyorsanız ise evde uygulamakta hiç zorlanmayacağınız bazı çözümler var.


Boyun yanmasını tedavi etmek için yapılabilecekler

  • Boyun bölgesinin dinlendirilmesi: Birkaç gün boyunca boynunuza acı verecek ani hareketlerden kaçınıp uygun olmayan pozisyonlarda durmamasını sağlarsanız boynunda yanma büyük bit ihtimalle geçecektir.
  • Egzersiz: Yavaş ve yanan kısmı rahatsız etmeyecek bir şekilde boynunuzu sağa, sola, öne, arkaya doğru hareket ettirebilir ve bunu yanma geçtikten sonra bile alışkanlık haline getirip daha sonradan oluşması olağan yanmaları önleyebilirsiniz.
  • İlaç tedavisi: bu tür yöntemleri denemenize rağmen sonuç alamayıp hâlâ boynunuz yanıyorsa bit doktora görünmeli ve tavsiye ettiği krem ya da ilaçları kullanmalısınız.

Boyunda Yanma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Gırtlakta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlakta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Algı Yanılması

Algı Yanılması

Sol Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

El Yanmasına Ne İyi Gelir?

El Yanması Belirtileri ve Tedavisi

El Yanması Belirtileri ve Tedavisi