El Yanmasına Ne İyi Gelir?
21 Temmuz 2024

El Yanmasına Ne İyi Gelir?


El yanması, dokuda veya doku altında çeşitli nedenlerden kaynaklanan hasarlara verilen genel bir isimdir. Yanıklar, meydana getirdikleri tahribata göre dört dereceye ayrılır. El yanmaları genellikle ikinci derece yanıklar kategorisine girer. Eli yanan bir bireyin bu duruma çok dikkat etmesi ve yanık anında ve sonrasında nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmesi oldukça önemlidir. Ancak, yanık boyutu üçüncü veya dördüncü dereceye ulaştığında tıbbi müdahale gerekmektedir.

El Yanmasına Karşı Alınan Yanlış Önlemler

Öncelikle, halk arasında el yanmalarına karşı bilinen yanlış uygulamaları açıklamak gerekir. Bu oldukça önemlidir çünkü hastalar bu yaygın yöntemleri sıklıkla kullanmaktadır. El yanmasının olduğu bölgeye bir an önce buz konulması gerektiği yönünde yanlış bir bilgi halk arasında yaygındır. Bu bilgi tamamen yanlıştır ve doku hasarını daha da artırabilir. Bunun yanı sıra, halk arasında bilinen ancak yanıklarda herhangi bir etkisi olmayan maddeler de bulunmaktadır. Bunlar diş macunu, salça, zeytinyağı veya yoğurt sürmektir. Bu bilgilerin ortaya atılmasında en önemli sebep, yanık olan bölgedeki suyun çekilmesi yönündeki yanlış inanıştır. Ancak unutulmamalıdır ki bu tür işlemlerin uygulanması el yanığının iyileşmesini sağlamak yerine daha kötü olmasına neden olabilir.

El Yanmasına Karşı Alınacak Doğru Önlemler

Hafif düzeyli el yanıklarında ağrının azaltılarak iz bırakmadan iyileşmesini sağlamak amacıyla bazı önlemler almak gerekir. Özellikle el yanıklarında ilk yapılacak müdahale oldukça önemlidir. Bu ilk müdahale, cildin ilerleyen süreçlerde iyileşme süresini belirleyecektir. Yanık oluştuğu an, doku hasarını azaltmak amacıyla el yarasını belli bir miktar soğuk suyun altına tutmak uygun bir davranıştır. Bu işlemi el yanığının olduğu bölgeye yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika boyunca tutarak ağrının geçmesini beklemeliyiz. Ancak unutulmamalıdır ki bu işlemi yalnızca el yanığının yaşandığı ilk 30 dakika içerisinde uygulamak gerekmektedir. Sonrasında yapılacak uygulama yalnızca elin ağrısını hafifletecektir.

El Yanıkları İçin Kremler

Eczanelerde rahatlıkla bulabileceğiniz veya evinizde bulunuyorsa kullanabileceğiniz yanık kremleri şunlardır:
  • Hametan Krem
  • Bepanthen Plus Kremi
  • Sudocream (Pişik kremi olup yanıklara da iyi gelir)
  • Fito Kremi
  • Silverdin Kremi
  • Madecassol Merhemi
  • Halibut Spreyi
  • Anestol Pomat (Ağrı giderici etkisi vardır)

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

El yanmalarına karşı oldukça etkili bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Bunlar:

Aloe Vera: El yanıkları tedavisinde kullanılır. Bunun için Aloe vera bitkisinin geniş ve taze bir yaprağı kırılıp iyice yıkanır. Sonrasında ise temizlenen yaprak boyu doğrultusunda kesilir. Böylelikle içinden çıkacak olan jelimsi sıvı el yanığının olduğu yere sürülür. Bu bitki aynı zamanda güneş yanıklarının olduğu bölgeye de uygulanmaktadır.

Sarı Kantaron Yağı: Kullanımı genellikle el yanıklarına karşı uygulanan en yaygın yöntemlerdendir. Sıklıkla tercih edilen bu yöntem oldukça etkilidir.

Tespih Çiçeği Yağı: El yanıkları için oldukça etkilidir. Sarı kantaron yağı ile tespih çiçeği yağını eşit miktarda karıştırıp yanığın olduğu kısma sürülmesi önerilebilir.

Bal: El yaralarını dezenfekte etmesi yönüyle oldukça etkilidir. El yaralanması sonucu meydana gelen yaranın mikrop kapmasını önleyici etkisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hipertrofik skar meydana gelmesini de azaltır. Balı bir bez yardımıyla el yarasının olduğu yere uygulamanız mümkündür.

Ham Patates: El yanmaları için oluşabilecek tahrişleri önlemesi bakımından oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra ağrıyı azaltmaya yardımcı olup kabarcık meydana gelmesini engeller. Çiğ halde bulunan patatesi dilimleyip el yarasının olduğu bölgeye yerleştirin. Yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika bekletmeniz gerekir. Bu işlemi gün boyunca sıklıkla uygulamanız gerekir.

El yanmalarına karşı oluşabilecek her türlü yan etkiye karşı doktora görünmeyi ihmal etmeyiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sevda

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Benim parmağım kızgın tencereye dokundu 4 saattir ağrısı vecmedi
Ben hepsini yaptım ama ise yaramadı başka bir çözümünüz varsa yazar mısınız çünkü ağrısına dayanamiuorrum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevda hanım, öncelikle geçmiş olsun. Parmağınızın ağrısını hafifletmek için birkaç önerim olacak:

1. Soğuk Su: Parmağınızı soğuk suyun altında 10-15 dakika tutun. Bu, ağrıyı ve yanma hissini azaltabilir.
2. Aloe Vera: Eğer evinizde aloe vera bitkisi varsa, yaprağını kesip içindeki jeli yanık bölgesine uygulayabilirsiniz. Aloe vera, cildi yatıştırır ve iyileşme sürecini hızlandırır.
3. Ağrı Kesici: Eğer ağrınız çok şiddetliyse, bir ağrı kesici almayı düşünebilirsiniz. Ancak bu konuda bir eczacıya veya doktora danışmanızda fayda var.
4. Yanık Kremleri: Eczanelerde yanık tedavisine yönelik kremler bulunuyor. Bu kremlerden birini kullanabilirsiniz.
5. Tıbbi Yardım: Eğer ağrı geçmiyorsa ve yanık ciddi görünüyorsa, en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmanız en doğrusu olacaktır.

Umarım bu yöntemler size yardımcı olur. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Serim

El yanıklarını çeşitli dereceleri vardır. Bazıları hemen geçerken bazıları ise tıbbi müdahale gerektirebilir. Bunun için yumurta akı kullanırsanız çok faydalı olacaktır. Yanmış olan elinin üzerine sürerek yeni bir cilt tabakası oluşması sağlanabilir ve yanığın hızlı şekilde iyileştiğini de görülecektir. Ayrıca nemlendirici ve yanık kremleri eczanelerden temin edebilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gırtlakta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlakta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanı Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Yüz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Yanması Belirtileri ve Tedavisi