Bacakta Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacakta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Yanma, hissi aşırı soğuk, sıcak ya da toksik maddelere uzun süre maruz kalma sebebi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bacakta yanma hissinin yanı sıra bacaklarda kan dolaşımını bozmakta olan bir dolaşım sorunu, yoğun bir egzersiz veya yaralanmalar sonucunda oluşur. Bacakta yanma hissinin bir başka olası sebebi ise meralgia parestetika olarak adlandırılan tıbbi bir durumdur. Böyle bir durumda kalça içerisindeki en büyük sinirlerden birisi olan lateral femoral kutanöz sinirine yaptığı baskının sonucunda kalçanın dış tarafında ağrı meydana gelmektedir. MS gibi bazı hastalık türleri de bacakta yanma hissine yol açar. Aynı zamanda bacakta yanma hissi çeşitli birçok hastalıkların yalınızca bir belirtisidir. Çoğu durumda buna karıncalanma ile uyuşma da eşlik etmektedir. Bacakta yanma hissinin şiddeti altta yatan sebep ile süreye bağlı olarak değişir. Bir yaralanma veya kaza sonucunda aniden başlayabilir ya da başka rahatsızlıklarda ise yavaş, yavaş gelişir. Devamlıdır hatta gittikçe kötüleşir. Bcaktab yanma hissi birden başlıyor ve bu duruma uyuşma ile vücudunuzun bir tarafında uyuşma eşlik eder ise bilinç farklılıklarına sebep oluyor ise; oldukça şiddetli baş ağrıları var ise bu tip belirtiler bir inme belirtisi olabileceğinden acil servis bölümünde müdahale edilmesi gerekir. Bunların yanı sıra ani görme değişiklikleri, konuşmada bozukluk, kısmi felç veya felç de bu ciddiyet içinde ele alınmalıdır.


Başka Hangi Belirtiler Ortaya Çıkabilir?


Bacakta yanma hissine altta yatmakta olan sebebe bağlı değişik belirtilerde eşlik edebilmektedir. Bacak ile ilgili olarak bacaklarda ağrı, bacakta kanama, bacaklarda karıncalanma, kabarma, şişlik, uyuşma, kızarıklık ve sıcaklık da eşlik etmektedir. Bacaktaki yanma hissi eğer meraljia parestetika sebebinden dolayı ortaya çıkmış ise bu belirtiye ek olarak kalça ile kasık bölgesinde acıma veya ağrı hissi, dokunmaya karşı hassasiyet, dış uylukta ağrı hissi ve vücudun bir yanında beliren belirtiler kalça haricinde uyuşma ile karıncalanma görülür.


Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?


Diğer belirtiler içinde his farklılıkları ayak sorunları, yürümede zorluk, kaslarda zayıflama, koordinasyon bozukluğu, uyuşma, bacaklarda karıncalanma ve sinir ağrısı veya diğer olağan dışı duyumlar olabilir.


Bacakta Yanma Hissi Neden Olur?


Bacakta yanma hissi bacak veya bacağı çevrelemekte olan dokulardaki cilt veya sinirlerde oluşan hasar sebebi ile meydana gelir. Derilerde bulunan sinirlere zarar veren kimyasallara veya aşırı sıcaklığa bağlı yanıkların yanı sıra zehirli maddelere uzun süre maruz kalmak bunun en fazla görülen sebepleri içinde yer almaktadır. Genel olarak bacakta oluşan yanma hissine sebep olan durumları kısaca özetleyecek olur isek; fiziksel olarak güneşten kaynaklanan yanıklar dahil olmak üzere oluşan yanma olayları, zehirli maddelere uzun maruz kalmak, aşırı yapılan egzersizler, aşırı toksik ve soğuk, bacak yaralanması ile bacaklarda bulunan sinirlere baskı yapan her sebep bacakta yanma hissine neden olmaktadır. Bazı hastalık türleri de buna sebep olabilir. Bu hastalıkların arasında;
 • Kanser
 • Vitamin eksiklikleri
 • Alkol kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan nöropati
 • Zona
 • Diyabetik nöropati
 • Sistemik lupus eritematozus yani vücudun kendi sağlıklı olan dokuları ve hücrelerine saldırdığı hastalık
 • Gullian-Barre sendromu
 • Spinal stenoz ile disk hastalığı
 • Meraljia parestetika
 • Periferik arter hastalığı
 • Romatoid artrit
 • Multipl skleroz

Bacakta Yanma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrarda Yanma Nasıl Geçer?

İdrarda Yanma Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kafada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Yanma ve Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Yanma ve Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi