Gece Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gece Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gece mide yanması, özellikle ağır ve yağlı bir yemek yedikten sonra, aşırı baharat içeren yiyeceklerden sonra ya da midemizin sindirimi hassas olan yiyecekleri yedikten sonra özellikle gece yatacağı esnada oluşan mide yanması durumudur.


Gece mide yanması neden olur?


Bu tür gece mide yanmalarını önlemek için daha hafif olan yiyecek ve içecekleri not ederek kendi beslenme programınızı yapmanız sizle oldukça fayda sağlayacaktır. Fakat gece meydana gelen mide yanmalarının sebebi sadece bu durum değildir. Bakteriyel enfeksiyonların olması, gıda alerjisi ve mide ülseri de mide yanmalarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra safra kesesi hastalıkları sonucunda da gece midede yanmalar görülmektedir.

Gece oluşan mide yanmalarının bir diğer sebebi ise aşırı yoğun ve stresli bir hayatının olmasını da sayabiliriz. Kişinin yoğun bir tempoda çalışması sağlık açısından birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Bunun yanı sıra eğer düzenli ve dengeli beslenmemesi halinde gece yatacağı sırada mide yanmalarının oluşması muhtemeldir. Bu durum için kendinize çözüm yolları aramanız gerekmektedir. Bunun için de öncelikle Uzman bir doktora görünmek gerekmektedir. Mide yanmaları ihmal edilmemesi gereken önemli bir durum olup özellikle gece yatacağımız sırada bizi rahatsız etmektedir. Bunun yanı sıra uyku esnasında gece mide yanmaları sebebiyle uykudan uyanmamıza da sebep olmaktadır.


Gece mide yanmalarına için ne iyi gelir?


Mide yanmalarının asıl oluşma sebebi aşırı mide asidi üretiminin olmasıdır. Mide asidi, sindirim durumunun oldukça zor olduğu besinleri parçalamak amacıyla çokça salgılanır ve bu durum midemizde herhangi bir yara oluşmuşsa (Ülser rahatsızlığı gibi) bu alanda yanmalar meydana getirebilir. Reflü rahatsızlığı bulunan hastaların ise mide asidi yemek borusuna doğru çıkar. Mide asidi yıpranmış halde bulunan yemek borusunda yanmalar meydana getirmektedir. Bütün bu belirtileri daha da rahatlamak için ilk olarak yapılması gereken şey mide asidi salgılanmasını kontrol altına almak olacaktır. Mide asidini önleyici antiasit ilaçları (Gaviscon, renni ve renni gibi) kullanarak mide asidi dengelememiz mümkündür. Bu sayede de midede gece vakti oluşacak yanmaları önlemiş oluruz. Bu ilaçları reçete gerektirmeden eczanelerde rahatlıkla temin edebilirsiniz.


Diğer tedavi yöntemleri nelerdir?


Zencefil çayı ve kekik çayı tüketimi mide yanmalarını azaltarak gece oluşmasını önlemektedir. Bu tür bitki çayları mide yanlarını önleyici niteliktedir. Bunun yanı sıra bahsetmiş olduğumuz her iki çay türü de sindirim işlemini kolaylaştırıcı etkileri bulunmaktadır. Bu çayları demledikten hemen sonra belli bir süre boyunca soğumasını bekleyerek içmeniz gerekir. Bu iki çay türünü yaklaşık 1 çay kaşığı kadar bal ile karıştırıp içmenizde mümkündür.

Bal tüketimi ülserin ve mide asidinin meydana getirdiği ağrıları yok etmek adına bilinen en yaygın yöntemdir. Gün içerisinde en az 2 kez 1 çay kaşığı kadar organik balı çeyrek çay kaşığı kadar tarçın ile karıştırarak tüketmeniz gece oluşabilecek mide yanmalarını oldukça hafifletecektir.

Eğer gece mide yanmalarını oluşma sebebi aşırı gazın birikmesinden kaynaklanıyorsa elinizle midenize doğru masaj yapmanız gereklidir. Bu masaj içinde midenizin bulunduğu alana geniş ve dairesel hareketler yaparak rahatlatabilirsiniz. Bunun için de sırtınız dik bir biçimde oturmanız gerekir. Aynı zamanda yavaş bir tempoda yürüyüş yapmanız da gazın atılması ve mide yanmalarının önlenmesi açısından oldukça faydalı olacaktır.


Gece mide yanmasına karşı dikkat etmeniz gerekenler

Yoğun stres altında olma mide ağrısı, krampların oluşması ve gece mide yanmalarına sebep olmaktadır. Stresi hayatınızdan atabilecek yöntemler bulmanız gerekmektedir. Stresi kontrol altın almanız mide yanmalarını önler nitelikte etki bırakacaktır. Bunun için de hobiler yapabilirsiniz. Sportif herhangi bir faaliyet (Futbol, tenis, basketbol gibi) içinde bulunabilirsiniz. Ayrıca spor maksadı ile yapmış olduğunuz yürüyüş ve koşularda mide yanmalarını önleyici niteliktedir. Bu durumun yanı sıra nefes alma egzersizlerini de bilmeniz gerekir.

Tüketmiş olduğunuz besinler arasında muz yemek mide yanmalarını önlemek açısından oldukça etkili bir diğer yöntemdir. Yemeklerinizi yedikten sonra bazı durumlara da dikkat etmeniz mide yanmalarını önlemektedir. Örneğin yemek yedikten hemen sonra kesinlikle uzanmayınız. Sırtınız dik bir biçimde ayaklarınızı uzatmanız işinize yarayacaktır. Bu şekilde durmanız halinde mide asidinin yemek borusuna doğru çıkmasını engellemiş olursunuz. Kesinlik yatmadan 2-3 saat öncesinde yemek yemeyiniz. Aksi halde gece mide yanması oluşması muhtemeldir. Yatacağınız esnada ise baş kısmınızı yastık desteği sayesinde yukarı doğru tutmanız da işinize yarayacaktır.

Gece Mide Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Gebelikte Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Mide Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Yanma Belirtileri ve Tedavisi