Anüste Yanma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anüste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Anüste yanma, insanlarda çok sık karşılaşılan fakat birçok kişinin bir başkasına bahsetmediği bir durumdur. Bu durum birçok zaman tek başına görülmediği için genellikle makatta kaşıntı, kızarıklık ya da şişlik gibi durumlarla birlikte ortaya çıkar. Anüste yanma, hemen hemen her yaştan insanda karşılaşılabilir. Bu nedenle belli bir yaş ya da cinsiyet makatta oluşan yanma hissine engel olamaz. Anüste yanma, eğer zamanında müdahale edilmezse bu bölgelerde tahrişler ve buna bağlı olarak oluşan ağrı durumları meydana gelebilir. Anüste görülen yanma problemler eğer birkaç saati geçmişse bu durumda genellikle neden olarak anüs iç yüzeyinde bulunan derinin herhangi bir nedene bağlı olarak hasar görmesidir. Anüs iç yüzeyi farklı bir maddeden oluşan mukozadan oluşmaktadır. Bu mukoza kayganlığını kaybettiğinde bu şekilde hasarlar alarak yanma, kaşıntı, ağrı ve şişliklere neden olur. Bu duruma neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bu nedenle anüste yanma rahatsızlığının da birçok farklı nedeninin olduğunu söyleyebiliriz. Anüs yanması olan insanlarda birçok zaman makatta kaşıntı rahatsızlığı da olduğu için birçok kişi bu bölgelerini kaşırlar. Bu kaşımalar sırasında yine birçok problem meydana geldiği için sorunları çok daha uzayarak daha da büyüyebilir. Sizlerde anüste yanma rahatsızlığı yaşıyorsanız, çekinmelerinizi ve utanmalarınızı bir yana koyarak Uzman bir doktora giderek muayene olur. Özellikle 6 saat geçmesine rağmen ortadan kalkmayan anüste yanma problemi için zaman kaybetmeden doktora gidin.


Anüste yanma neden kaynaklanır?


Daha önceden de belirttiğimiz gibi anüste yanma rahatsızlığına neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenler, sürekli olarak birbirinin ortaya çıkmasına neden olduğu için anüste yanma problemi geciktirildikçe daha da büyümektedir.
  • İshal: İnsanlarda gerek bir hastalık nedeniyle gerekse uzun süreli bir mide bozukluğu nedeniyle meydana gelen anüste yanma problemi, anüs bölgesinde mukozanın zarar görerek yanmaya başlamasına neden olabilmektedir.
  • Aşırı acı tüketmek: Ülkemizde özellikle belli bölgelerde sürekli olarak aşırı acı tüketen insanlarda yine anüs içerisinde mukoza zarar görür ve bu acı bölgede tahrişlere neden olur. Bu nedenle aşırı acı tüketmek anüste yanma nedenlerindendir.
  • Aşırı kabızlık: İshal probleminde olduğu gibi kabızlık probleminde de anüste çatlak, yırtık ve tahrişler meydana gelir. Meydana gelen tahrişler ise direk olarak anüste yanma rahatsızlığına neden olur.
  • Merhemler: Farklı bir hastalık nedeniyle uzun süreler boyunca kortizonlu merhem kullanılması bu problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
  • Turşu, domates ve baharatlı gıdalar: bu besinler, insanlarda ciddi olarak anüste yanma rahatsızlığına neden olur. Bu gibi gıdalar direk olarak anüs içerisinde bulunan yapıyı bozarak sorunlara neden olur.

Anüste yanma tedavisi nasıl yapılır?


İnsanlarda meydana gelen tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi öncelikle meydana gelen anüste yanma rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu neden ortadan kaldırıldıktan sonra ise meydana gelen hasar onarılarak sorun ortadan kaldırılabilir. Fakat yapılan tedaviler sonrasında yanma durumları tekrar devam edebilir. Bu durumlarda yanmaya neden olan nedenler tekrar araştırılmalıdır. Çünkü bu gibi durumlar kendisini belli etmeyen nedenlerden de kaynaklanabilir. Tıbbi tedavilerden en yaygın olarak kullanılan tedavi türü kişide kortizonlu merhem kullanımıdır. Kullanılan kortizonlu merhem, birçok zaman anüs içerisinde meydana gelen zararların tedavi edilmesini sağlayarak sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Anüste Yanma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Avuç İçi Yanması Neden Olur?

Avuç İçi Yanması Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Kalp Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vücutta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Yanma Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Yanma Belirtileri ve Tedavisi